Dle republikánského kongresmana Toma Tiffanyho je nelegální imigrace ve Spojených Státech od 20. ledna 2021, kdy prezident Joe Biden nastoupil do úřadu a zrušil řadu imigračních omezení bývalého prezidenta Donalda Trumpa, „na rekordních hodnotách“.

„Podívejte se, co se stalo od 20. ledna, kdy prezident Biden… jako jednu z prvních věcí udělal to, že se zbavil vnitřních bezpečnostních protokolů o ochraně migrantů hovorově známé jako Zůstaň v Mexiku a zahájil politiku Zachytit a propustit, kdy je migrant propuštěn do komunity, zatímco čeká na slyšení u imigračního soudu, což představuje alternativu k zadržení jednotlivce v imigrační vazbě. V neposlední řadě také pozastavil výstavbu zdi okolo hranic,“ řekl Tiffany v pořadu Crossroads televize EpochTV.

Biden, který se v kampani částečně zasazoval o zrušení imigračních nařízení svého předchůdce, nejenže zastavil stavbu zdi na hranicích, ale také ukončil Trumpovy protokoly o ochraně migrantů, které nutily žadatele o azyl čekat v Mexiku, než budou jejich žádosti projednány.

„Co se stalo, je, že do naší země letos nelegálně vstoupí více než 2 milióny lidí,“ řekl kongresman Tiffany. „Je zcela zřejmé, že vláda Spojených států na příkaz Bidenovy administrativy usnadňuje obchodování s lidmi v důsledku signálu, který vyslala zbytku světa.“

„Nelegální imigrace je teď tady v Americe na enormním vzestupu,“ řekl zákonodárce.

V listopadu došlo k rekordnímu počtu zatčení na americko-mexické hranici. Podle údajů Celní a pohraniční ochrany bylo minulý měsíc zatčeno 173 620 osob, což představuje nejvyšší počet zatčení za měsíc listopad v historii země.

Bílý dům na žádost o komentář bezprostředně nereagoval.

Bidenova administrativa krátce po nástupu do funkce zrušila řadu klíčových opatření z Trumpovy éry, včetně zastavení výstavby hraniční zdi, ukončení programu Zůstaň v Mexiku a omezení využívání pandemických pravomocí, které umožňují pobyt ve Spojených státech všem dětem nelegálních přistěhovalců, které přicházejí bez odpovědné dospělé osoby.

Tyto změny podle některých odborníků vyvolaly největší vlnu nelegálního přistěhovalectví, jakou kdy Spojené státy zažily. Za Bidenovy vlády již Spojené státy zaznamenaly rekord v počtu zadržených nelegálních přistěhovalců za jeden fiskální i kalendářní rok.

Tiffany uvedl, že za počet nelegálních přechodů jižní hranice může částečně i imigrační politika Bidenovy administrativy Zadržet a propustit.

„V rámci tohoto systému mohou lidé do země pouze přicestovat a pak jít, kam chtějí. A je jim řečeno, že stačí, když se dostaví na slyšení o azylu – otázkou je, kdo se dostaví na slyšení o azylu, zvláště když to vláda Spojených států nevynucuje?“ dodal.

„Neexistuje tedy žádná ochrana. Projít procesem získání víza, získání legálního občanství, to nikdo z nich nemusí,“ doplnil.

Zákonodárce obvinil Bidenovu vládu z toho, že svou imigrační politikou napomáhá obchodování s lidmi v bezprecedentním měřítku.

„Federální vláda ví, že při těchto masových migracích umírají lidé, vědí, že lidé, zejména ženy, jsou sexuálně napadány, vědí, jaké utrpení je s tím spojeno – a je to naprosto zbytečné, a přesto to nechávají pokračovat,“ prohlásil Tiffany.

„Proto říkám, že naše vláda Spojených států je spoluviníkem. Bidenova vláda 20. ledna otočila o 180 stupňů. K tomu by nedošlo, kdyby zůstala v platnosti politika Zůstaň v Mexiku a pokračovala výstavba hraniční zdi.“

„Je to strašně nešťastné,“ dodal Tiffany.

Na této zprávě se podílel Zachary Stieber. Přeložil: P. M.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.