Zdenka Danková

28. 1. 2022

ČR: Vláda Petra Fialy na svém zasedání ve středu 26. ledna 2022 schválila vojenskou výpomoc Ukrajině, ohrožené ruskou agresí. Česká republika pošle Ukrajině 4 006 dělostřeleckých nábojů jako gesto solidarity. Jde o poskytnutí materiálního daru na žádost ukrajinské vlády.

Česká vláda tím vyjadřuje solidaritu Ukrajině, která čelí hrozbě vojenské agrese ze strany Ruské federace. Pro potřeby ozbrojených sil Ukrajiny zašle ČR 4 006 kusů dělostřeleckých nábojů ráže 152 mm v hodnotě přibližně 36,6 milionu korun. Česká armáda disponuje dostatečným množstvím dělostřelecké munice ráže 152 mm, aby část ze svých zásob mohla Ukrajině přenechat, a navíc v rámci přezbrojení na děla NATO ráže 155 mm už je nebude potřebovat. Podrobnosti v tiskové zprávě Ministerstva obrany.

„Eskalace tohoto konfliktu by mohla mít závažný dopad na bezpečnost Evropy, na ceny energií i na další věci. Jsme součástí Evropské unie a Severoatlantické aliance, postupujeme koordinovaně,“ zdůvodnil Petr Fiala.

„Je dobře, že zde existuje společný postup evropských zemí a členských zemí Severoatlantické aliance. Podporujeme Ukrajinu a snažíme se dosáhnout toho, aby se situace řešila mírovými prostředky, diplomatickou cestou a abychom odradili Rusko od jakékoli vojenské agrese. To je samozřejmě i záměr české vlády. Věříme v diplomatickou cestu, ale jsme připraveni, a je to naše povinnost se na to připravovat, i na horší scénáře,“ uvedl premiér Petr Fiala.

„Důležité je také ukázat, že Ukrajina má spojence a podporovatele, kteří jsou připraveni jí pomoci. Na tom je po jednání naší vlády jednoznačná shoda,“ doplnil předseda vlády.

Sankce by se měly účinně zacílit

Generál Petr Pavel podle idnes.cz považuje otevřený vojenský střet mezi Ruskem a Ukrajinou za nepravděpodobný.

„Ukrajina má silnou armádu, stojí za ní řada zemí. Případné použití sankcí i jednoznačné odsouzení agrese jsou správné postoje, ukazují, na které straně Česko a spojenci stojí. Sankce by se však musely účinně zacílit, aby zasáhly ruský režim, ne populaci,“ míní generál.

Premiér Petr Fiala na Twitteru zmínil, že hrozba konfliktu na Ukrajině se nás úzce dotýká, protože „jakákoliv destabilizace Ukrajiny by mohla vést k prohloubení energetické krize, která se už teď dotýká tisíce rodin“.

Zdroj: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vlada-schvalila-dar-ukrajine-i-upravy-v-protiepidemickych-opatrenich-193958/ 

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.