ČR: Vláda Petra Fialy na svém zasedání ve středu 26. ledna 2022 schválila vojenskou výpomoc Ukrajině, ohrožené ruskou agresí. Česká republika pošle Ukrajině 4 006 dělostřeleckých nábojů jako gesto solidarity. Jde o poskytnutí materiálního daru na žádost ukrajinské vlády.

Česká vláda tím vyjadřuje solidaritu Ukrajině, která čelí hrozbě vojenské agrese ze strany Ruské federace. Pro potřeby ozbrojených sil Ukrajiny zašle ČR 4 006 kusů dělostřeleckých nábojů ráže 152 mm v hodnotě přibližně 36,6 milionu korun. Česká armáda disponuje dostatečným množstvím dělostřelecké munice ráže 152 mm, aby část ze svých zásob mohla Ukrajině přenechat, a navíc v rámci přezbrojení na děla NATO ráže 155 mm už je nebude potřebovat. Podrobnosti v tiskové zprávě Ministerstva obrany.

„Eskalace tohoto konfliktu by mohla mít závažný dopad na bezpečnost Evropy, na ceny energií i na další věci. Jsme součástí Evropské unie a Severoatlantické aliance, postupujeme koordinovaně,“ zdůvodnil Petr Fiala.

„Je dobře, že zde existuje společný postup evropských zemí a členských zemí Severoatlantické aliance. Podporujeme Ukrajinu a snažíme se dosáhnout toho, aby se situace řešila mírovými prostředky, diplomatickou cestou a abychom odradili Rusko od jakékoli vojenské agrese. To je samozřejmě i záměr české vlády. Věříme v diplomatickou cestu, ale jsme připraveni, a je to naše povinnost se na to připravovat, i na horší scénáře,“ uvedl premiér Petr Fiala.

„Důležité je také ukázat, že Ukrajina má spojence a podporovatele, kteří jsou připraveni jí pomoci. Na tom je po jednání naší vlády jednoznačná shoda,“ doplnil předseda vlády.

Sankce by se měly účinně zacílit

Generál Petr Pavel podle idnes.cz považuje otevřený vojenský střet mezi Ruskem a Ukrajinou za nepravděpodobný.

„Ukrajina má silnou armádu, stojí za ní řada zemí. Případné použití sankcí i jednoznačné odsouzení agrese jsou správné postoje, ukazují, na které straně Česko a spojenci stojí. Sankce by se však musely účinně zacílit, aby zasáhly ruský režim, ne populaci,“ míní generál.

Premiér Petr Fiala na Twitteru zmínil, že hrozba konfliktu na Ukrajině se nás úzce dotýká, protože „jakákoliv destabilizace Ukrajiny by mohla vést k prohloubení energetické krize, která se už teď dotýká tisíce rodin“.

Zdroj: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vlada-schvalila-dar-ukrajine-i-upravy-v-protiepidemickych-opatrenich-193958/