ČR: Kromě jiného vláda Petra Fialy na svém zasedání ve středu 26. ledna 2022 odsouhlasila i částečné změny v protiepidemických opatřeních Ministerstva zdravotnictví. Tyto změny začnou platit od 15. února 2022.

Změna se týká platnosti certifikátů o dokončeném očkování u osob starších 18 let. Platnost bude omezena na maximálně 270 dnů.

Stejné nařízení v rámci evropského digitálního certifikátu, které vydala Evropská komise, bude platit už od 1. února, ale vláda se rozhodla dát českým občanům ještě další dva týdny, aby se stihli naočkovat třetí dávkou, a platnost certifikátu si tak prodloužili.

Do testování se nově zapojí také studenti vyšších odborných škol Od 31. ledna se změní pravidla pro testování zaměstnanců, osob samostatně výdělečně činných a členů firemních orgánů. Výjimku z testování budou mít všichni, kteří měli v posledních 30 dnech pozitivní RT-PCR test a skončili v izolaci. To samé bude platit i pro testování žáků, studentů a zaměstnanců ve školách, ale nově se do testování zapojí i studenti vyšších odborných škol.

Ministerstvo také se souhlasem vlády zakázalo od 27. ledna do 13. února, až na přesně specifikované výjimky, návštěvy ve věznicích, ústavech pro výkon zabezpečovací detence a v zařízeních pro zajištění cizinců. 

Změny u VZP

Jednání vlády se jako tradičně konalo ve Strakově akademii, 26. ledna 2022. (vlada.cz)

Kabinet také rozhodl o novém složení řídicích orgánů Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jedná se o deset zástupců státu ve správní radě, z čehož sedm jich bude nových a třem byl mandát prodloužen, a jednoho ze tří zástupců státu v dozorčí radě. Důvodem změn je konec stávajícího funkčního období.

Vláda rovněž k 31. lednu odvolala z funkce zmocněnkyni vlády pro lidská práva Helenu Válkovou, která na tuto funkci sama rezignovala, ale bylo třeba její rozhodnutí formálně potvrdit.

Zdroj: Vlada.cz