Všichni známe kulatou vlněnou čepici s „anténou“ – rádiovku. Za období socialismu bývala výsadou traktoristů a zemědělců, pracujících na venkově. Byla rovněž terčem vtipkování, když druzí komentovali nositele rádiovky: „Vida, jsi na příjmu!“ Měli jsme ji spojenou s Bolkem Polívkou, někteří se Che Guevarou.
Našli se i jedinci, kteří ji nosili z recese, ne vážně – snad aby pobavili své okolí.
Nenechte se odradit tím, že byste tuto pokrývku hlavy brali jako obyčejnou rádiovku. Barety se liší velikostmi, od malého po široký „umělecký“ – s trochou odvahy z vás pomocí baretu může být hvězda.
Ve skutečnosti historie baretů začala dávno ve středověku, kdy jej nosili pouze kněží a měl čtyři rohy. Plochá koruna mu zůstala, zatímco nabyl kulatosti. Jde o měkký klobouk, vyrobený většinou z vlněné tkaniny nebo plsti zakončený stojatou stopkou uprostřed.
Od základu býval vlněný a nosívali ho převážně muži. Ale podobně jako kravatu, sako nebo kalhoty jej vynalézavé ženy převzaly a zařadily do svého módního šatníku. Nosí ho jako fešný doplněk, pokrývku hlavy. Může být utvořen i pomocí háčkování – tehdy se dá lehce nosit i v horkém létě.
Nepatří ke sportovnímu úboru. Může být nošen velmi elegantně a nenuceně – ke kabátu, pršiplášti, trenčkotu i saku. Můžete jím ladně doplnit dlouhé pletené šaty, plisovanou sukni nebo i košili a džíny.
Zimní pletený baret lze ozdobit pomponem–bambulí. Snese i výzdobu pomocí masivní brože. Ve světě se díky své mnohotvárnosti a stylovému přizpůsobení stal široce oblíbeným.
Koneckonců, stal se i součástí mnoha uniforem.
Výhodou je mnohotvárnost
Výhodou baretu je, že jej můžete nosit na mnoho způsobů. Když venku fouká, stačí rozvinout jeho okruží a můžete si ho narazit na uši. Nechá se nasadit do týla a nosit s odhaleným čelem. Nebo naopak jej nosit do čela. Nejčastěji je však nošen na stranu, zakrývaje jedno ucho. A to je ta klasická elegance.
Bezesporu je třeba věnovat pozornost tomu, jak si ho nasadíte. Můžete jej na hlavě tvarovat prsty, posouvat ho anebo tu a tam zevnitř vycpat pomocí šátku, aby působil pevněji. Výhodou dam je, že po vstupu do interiéru jej nemusí smekat ani sejmout s hlavy, a tak může načechraný zůstat na svém místě. Navíc, pokud právě nemáte upravené vlasy, dá se to baretem pěkně schovat – a vypadáte stále šik.
Univerzálnost baretu je využitelná po celý rok s tím, že v zimě si nasadíte vlněný nebo kožešinový, kdežto na jaře a na podzim třeba kašmírový. V létě můžete vzít háčkovaný. Krajková háčkovaná baretka může skvěle doplnit letní šaty nebo sarafán.
A tak poté, co si vyberete svou správnou velikost a barvu, stačí si stoupnout před zrcadlo a hledat tu správnou polohu a tvar, jak vám nejlépe sedne.
Původ oblíbené pokrývky hlavy
Široká výroba baretů se postupně spustila v 19. století ve Francii a ve Španělsku. Mimo historii kněžských klobouků z 15. století tento náš moderní baret pochází z hranice Španělska a Francie. Nosili jej Baskové a od nich se přenesl do Francie. Název může mít spojitost s francouzským slovem berger, což znamená ovčák. Pastevci jej nosili jako ochranu před deštěm.
Ve vojenství začaly nosit barety první francouzské vojenské jednotky. Když se osvědčily horským ovčákům, plnily dobře svou roli i u těchto horských jednotek. Svému módnímu rozšíření ve Francii vděčí značce Dior.