Milan Kajínek

31. 1. 2022

TÉMA: Diskuse o protiepidemických opatřeních

Česká reportérka, moderátorka a dramaturgyně Markéta Dobiášová oznámila svůj odchod z mainstreamových médií. Ve své žurnalistické praxi působila v České televizi jako investigativní reportérka pořadu Reportéři ČT, uváděla pořad 168 hodin a vedla investigativní tým televizní stanice CNN Prima News.

Své zkušenosti z práce v médiích shrnula na konferenci Covid-19, dopad na jednotlivce a společnost v globalizovaném světě.

Mimo jiné hovořila o natáčení dokumentu „Pod rouškou“ v pražské nemocnici na Bulovce, kde jí jedna z lékařek řekla: „Nezlobte se, ale vy, média, situaci jen zhoršujete, děláte tomu viru obrovskou reklamu, šíříte strach, a to není dobře.“ Jak sama uvedla, tehdy tyto poznámky z reportáže vystřihla, protože jí nedávaly smysl. Natáčeli na téměř prázdném covidovém oddělení.

Média podle Dobiášové mají velkou moc manipulovat veřejné mínění a jsou nebezpečná, pokud nedodržují základní etické principy a přestanou sloužit společnosti.

Zmínila ta´ké událost, kdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rozšiřoval dezinformace o tom, že jedna česká majitelka soukromé laboratoře údajně byla nakažena koronavirem během odebírání vzorků a dostala se v důsledku toho se zdravotními obtížemi na Bulovku. Sama se dala do vyšetřování a ověřování v terénu a zjistila, že k této ministrem zmiňované události vůbec nedošlo.

Ministr tehdy takto dezinformoval o molekulární bioložce MUDr. Soně Pekové, Ph.D., a později se jí za to omluvil.

„Kdo umí pracovat se strachem, bývá úspěšný,“ prohlásila investigativní žurnalistka a vysvětlovala postup: hrozba, doporučení a slib bezpečí. Média podle Dobiášové v souvislosti s covidem-19 „zavalují veřejnost strachem od rána do večera, nepřetržitě, každý den už téměř dva roky“.

Strach podle Dobiášové bohužel paralyzoval i samotné novináře. „Čím dál více se přestávali ptát, přestávali zjišťovat, jestli informace, které zprostředkovávají veřejnosti, nejsou náhodou také dezinformace,“ uvedla Dobiášová.

„Redaktoři, novináři jakoby přestávali hlídat, jestli se sami nestávají součástí manipulací, a ty, jak v novinářských kruzích dobře víme, slouží vždycky ku prospěchu toho, kdo má na manipulacích zájem,“ řekla žurnalistka.

„Nikdy by mě nenapadlo, že sama zažiju cenzuru. Sofistikovanou cenzuru ověřených, ověřitelných faktů. Že se mě bude někdo snažit umlčet a zastavovat tak, aby se fakta k veřejnosti nedostala. Stalo se to během těchto dvou let několikrát,“ uvedla žurnalistka Markéta Dobiášová,

Celý projev investigativní novinářky Markéty Dobiášové naleznete níže.


Výpověď investigativní novinářky

Investigativní novinářka Markéta Dobiášová hovoří na konferenci Covid-19, dopad na jednotlivce a společnost v globalizovaném světě.

Nesestříhaný záznam celé konference naleznete zde.


Markéta Dobiášová 

Česká reportérka, moderátorka a dramaturgyně. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 2003 působila v České televizi jako investigativní reportérka pořadu Reportéři ČT a od března do června 2015 uváděla pořad 168 hodin.

Od března 2020 do začátku září 2020 působila na televizní stanici CNN Prima News, kde měla na starosti vedení investigativního týmu. Z CNN Prima News odešla do Seznam Zpráv (listopad 2020 až srpen 2021).

Aktuálně působí jako redaktorka Reflexu, kde se věnovala kauzám kolem vydávání protipandemických opatření ministerstva zdravotnictví.

Související články

Přečtěte si také

Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie
Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli.

Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze
Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze

Počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně
Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci na prezidenta.

Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí
Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí

Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, uvedl Energetický regulační úřad ve své tiskové zprávě. Meziročně se spotřeba snížila o 4,1 %. Výroba elektřiny vloni klesla takřka o 10 procent.

Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout
Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout

Láska zanechává v mozku chemický otisk, který je poháněn dopaminem – dokonce i myšlenka na toho, koho...