Jack Phillips

17. 2. 2022

Bývalá prezidentská kandidátka Hillary Clintonová ve středu popřela tvrzení, že její kampaň v roce 2016 špehovala bývalého prezidenta Donalda Trumpa, v návaznosti na zjištění, která minulý týden předložil soudu zvláštní vyšetřovatel John Durham.

V příspěvku na Twitteru dlouholetá demokratka napsala, že „Trump & (televize) Fox zoufale spřádají falešné skandály, aby odvedli pozornost od těch skutečných. Takže je to naprostý nesmysl.“ A dodala: „Čím více se odhalují jeho pochybení, tím více lžou.“

Durham 12. února napsal, že technologický manažer, který byl údajně spojen s Demokratickou stranou a kampaní Clintonové, špehoval Trumpovy rezidence a Bílý dům v době, kdy byl Trump prezidentem.


Více o tématu: Zvláštní vyšetřovatel Durham: Trumpovy rezidence a Bílý dům byly špehovány


Zjištění byla předána soudu v souvislosti s Durhamovým případem proti Michaelu Sussmannovi, právníkovi, který v roce 2016 pracoval ve prospěch kampaně Clintonové a Demokratického národního výboru. Durhamův tým tvrdil, že Sussmann lhal FBI, když úřadu řekl, že nepracuje pro žádného klienta, přičemž agentuře poskytl falešné dokumenty, které údajně spojovaly Trumpovu organizaci s ruskou bankou.

Sussmann podle spisu „sestavil a předal FBI tvrzení jménem nejméně dvou konkrétních klientů, včetně technologického manažera (Tech Executive 1) v americké internetové společnosti (Internet Company 1) a kampaně Clintonové“. Sussmann svou vinu popřel a jeho právníci v pondělí uvedli, že Durhamova zjištění obsahují „předpojatá – a nepravdivá – tvrzení“ proti jejich klientovi.

Technologický manažer, ve zprávách identifikovaný jako Rodney Joffe, také „pověřil tyto výzkumníky, aby dolovali internetová data s cílem vytvořit ,závěr‘ a ,narativ‘ spojující tehdejšího kandidáta Trumpa s Ruskem“, uvádí se ve spisu. Dále se v něm uvádí že Joffeho zaměstnavatel „získal přístup a udržoval vyhrazené servery“ pro Trumpovu exekutivu.

Prostřednictvím svého mluvčího Joffe tento týden sdělil, že je „apolitickým odborníkem na internetovou bezpečnost“ a „legálně poskytl přístup k údajům DNS získaným od soukromého klienta, který samostatně poskytoval služby DNS exekutivě prezidenta (EOP)“.

O uplynulém víkendu vydal Trump v reakci na Durhamova zjištění prohlášení, v němž uvedl, že tento vývoj ospravedlňuje jeho dlouhodobá tvrzení, že demokraté a korporátní zpravodajské agentury nespravedlivě a lživě spojily jeho kampaň s Ruskem.

„Ukazuje to, jak jsou média naprosto zkorumpovaná a nestydatá,“ uvedl Trump v prohlášení. „Dovedete si představit, že by se role obrátily a republikáni, zejména prezident Donald Trump, by byli přistiženi při nelegálním špehování prezidentského úřadu?“

„Rozpoutalo by se peklo a elektrické křeslo by okamžitě znovu našlo uplatnění. Dobrou zprávou je, že všichni mluví nejen o tomto zvěrstvu proti našemu národu, ale i o tom, že se tisk odmítá byť jen zmínit o tom závažném zločinu, k němuž došlo.“

Mluvčí Bílého domu se v pondělí odmítla k Durhamovým zjištěním vyjádřit.

„K tomu se z tohoto pódia nemohu vyjádřit, takže vás odkazuji na ministerstvo spravedlnosti,“ řekla novinářům zástupkyně tiskového tajemníka Bílého domu Karine Jean-Pierreová.

Přeloženo z anglického originálu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách
Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách

A je to tady, konečně můžete sledovat českou premiéru dokumentárního filmu o válce proti farmářům vedené od Nizozemska přes Srí Lanku až po Kalifornii. Snímek deníku The Epoch Times s názvem Válka proti farmářům (No Farmers No Food) mapuje situaci cíleného ničení podnikání farmářů pod rouškou „snižování emisí CO2“.

Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“
Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“

Senátor Fischer vyzdvihuje možnosti spolupráce s Tchaj-wanem, kterým však mnohdy na mezinárodní scéně brání tlak Komunistické strany Číny. Od ministra zahraničí převzal ocenění.

Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů
Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů

Nový průzkum zjistil, že většina české společnosti souhlasí s tím, aby bylo manželství uzákoněno v Listině základních práv a svobod jako svazek muže a ženy.

ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan
ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan dnes na jednání v Bruselu zopakoval, že Česká republika nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů.

NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně
NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně

Nejvyšší kontrolní úřad došel při kontrole programu Antivirus k šokujícím zjištěním. Stát se dopustil řady pochybení, která stála poplatníky miliardy korun.