Bývalá prezidentská kandidátka Hillary Clintonová ve středu popřela tvrzení, že její kampaň v roce 2016 špehovala bývalého prezidenta Donalda Trumpa, v návaznosti na zjištění, která minulý týden předložil soudu zvláštní vyšetřovatel John Durham.

V příspěvku na Twitteru dlouholetá demokratka napsala, že „Trump & (televize) Fox zoufale spřádají falešné skandály, aby odvedli pozornost od těch skutečných. Takže je to naprostý nesmysl.“ A dodala: „Čím více se odhalují jeho pochybení, tím více lžou.“

Durham 12. února napsal, že technologický manažer, který byl údajně spojen s Demokratickou stranou a kampaní Clintonové, špehoval Trumpovy rezidence a Bílý dům v době, kdy byl Trump prezidentem.


Více o tématu: Zvláštní vyšetřovatel Durham: Trumpovy rezidence a Bílý dům byly špehovány


Zjištění byla předána soudu v souvislosti s Durhamovým případem proti Michaelu Sussmannovi, právníkovi, který v roce 2016 pracoval ve prospěch kampaně Clintonové a Demokratického národního výboru. Durhamův tým tvrdil, že Sussmann lhal FBI, když úřadu řekl, že nepracuje pro žádného klienta, přičemž agentuře poskytl falešné dokumenty, které údajně spojovaly Trumpovu organizaci s ruskou bankou.

Sussmann podle spisu „sestavil a předal FBI tvrzení jménem nejméně dvou konkrétních klientů, včetně technologického manažera (Tech Executive 1) v americké internetové společnosti (Internet Company 1) a kampaně Clintonové“. Sussmann svou vinu popřel a jeho právníci v pondělí uvedli, že Durhamova zjištění obsahují „předpojatá – a nepravdivá – tvrzení“ proti jejich klientovi.

Technologický manažer, ve zprávách identifikovaný jako Rodney Joffe, také „pověřil tyto výzkumníky, aby dolovali internetová data s cílem vytvořit ,závěr‘ a ,narativ‘ spojující tehdejšího kandidáta Trumpa s Ruskem“, uvádí se ve spisu. Dále se v něm uvádí že Joffeho zaměstnavatel „získal přístup a udržoval vyhrazené servery“ pro Trumpovu exekutivu.

Prostřednictvím svého mluvčího Joffe tento týden sdělil, že je „apolitickým odborníkem na internetovou bezpečnost“ a „legálně poskytl přístup k údajům DNS získaným od soukromého klienta, který samostatně poskytoval služby DNS exekutivě prezidenta (EOP)“.

O uplynulém víkendu vydal Trump v reakci na Durhamova zjištění prohlášení, v němž uvedl, že tento vývoj ospravedlňuje jeho dlouhodobá tvrzení, že demokraté a korporátní zpravodajské agentury nespravedlivě a lživě spojily jeho kampaň s Ruskem.

„Ukazuje to, jak jsou média naprosto zkorumpovaná a nestydatá,“ uvedl Trump v prohlášení. „Dovedete si představit, že by se role obrátily a republikáni, zejména prezident Donald Trump, by byli přistiženi při nelegálním špehování prezidentského úřadu?“

„Rozpoutalo by se peklo a elektrické křeslo by okamžitě znovu našlo uplatnění. Dobrou zprávou je, že všichni mluví nejen o tomto zvěrstvu proti našemu národu, ale i o tom, že se tisk odmítá byť jen zmínit o tom závažném zločinu, k němuž došlo.“

Mluvčí Bílého domu se v pondělí odmítla k Durhamovým zjištěním vyjádřit.

„K tomu se z tohoto pódia nemohu vyjádřit, takže vás odkazuji na ministerstvo spravedlnosti,“ řekla novinářům zástupkyně tiskového tajemníka Bílého domu Karine Jean-Pierreová.

Přeloženo z anglického originálu.