TÉMA: Diskuse o protiepidemických opatřeních

Floridští úředníci 7. března uvedli, že Florida bude prvním státem, který oficiálně doporučí, aby se zdravé děti nenechávaly očkovat proti covidu-19.

Dr. Joseph Ladapo, hlavní lékař zdravotnických zařízení ve státě, to oznámil během diskuse u kulatého stolu nazvané „Zavírání opony nad covidovým divadlem“.

„Floridské ministerstvo zdravotnictví bude prvním státním [úřadem], který oficiálně nedoporučí očkování zdravých dětí vakcínou proti covidu-19,“ uvedl Ladapo.

Plánovaná aktualizace se však 7. března na webových stránkách ministerstva neobjevila a úřad odmítl sdělit další podrobnosti. Vakcíny proti covidu-19 „jsou nejúčinnějším nástrojem ochrany zdraví a prevence šíření nemocí“, uvádí se na webových stránkách s tím, že vakcíny „jsou bezpečné, bezplatné a vysoce účinné, a to i proti známým variantám“.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se k věci odmítlo vyjádřit, pouze poukázalo na svá současná doporučení, podle kterých by vakcínu proti covidu-19 společnosti Pfizer měly dostat prakticky všechny děti ve věku 5 let a starší, a děti ve věku 12 let a starší by měly dostat posilovací vakcínu kvůli slábnoucí účinnosti vakcíny.

Tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová na brífinku ve Washingtonu uvedla, že floridská politika „rozhodně není“ dobrá, a naznačila, že jde o součást vzorce některých úředníků, kteří „zpochybňují očkování“.

Vakcína společnosti Pfizer je jediným očkováním, které je ve Spojených státech k dispozici osobám mladším 18 let.

Krátce po Ladapově prohlášení floridský guvernér Ron DeSantis uvedl, že tato událost „odhalila spoustu věcí, které jsme viděli“, včetně „neschopnosti zvážit rizika a přínosy, ať už jde o lockdowny, zavírání škol, nebo dokonce o něco takového, zda by zdravé sedmileté dítě mělo dostat vakcínu proti covidu“.

Podle CDC bylo z 914 259 úmrtí připisovaných covidu-19 ve Spojených státech během pandemie pouze 663 úmrtí u osob ve věku 18 let a mladších. Kromě toho jen málo dětí, které se nakazily covidem-19, vyžadovalo nemocniční péči.

K této události došlo poté, co tři studie oživily otázky týkající se očkování všech dětí, což bylo během pandemie sporné téma.

Dr. Tracy Hoegová, epidemioložka, která pracovala na studii porovnávající rizika a přínosy, během akce uvedla, že nejnovější údaje podkopávají argumenty pro očkování dětí.

„Musíme se ujistit, že očkováním dětí celkově neškodíme, když nevíme, zda je to přínosné. A máme tento známý bezpečnostní signál, který jsme analyzovali v naší studii, což je myokarditida zejména u chlapců, více než u dívek – existuje také u dívek –, a u mladých mužů,“ řekla.

„A tak i u chlapců, kteří jsou dříve zdraví, kteří nebyli dříve infikováni, jsme nezjistili, že by tam byl přínos – ve skutečnosti bylo z celkového hlediska riziko, podat jim druhou dávku. A tak právě tyto analýzy musíme provést důsledně, a dokud nebudeme znát odpověď na tuto otázku a dokud si nebudeme jisti, že celkově nenaděláme více škody než užitku, musíme mít možnost dát rodičům a dětem na výběr, zda by se měly nechat očkovat, nebo ne.“

Několik dalších řečníků rovněž uvedlo, že jsou proti povinnému očkování dětí, a doporučili další výzkum poměru rizik a přínosů.

„Pokud máte dítě s rizikovými faktory pro covid, je to na diskusi s vaším pediatrem, ale pokud máte zdravé dítě, vaše šance, že toto dítě zemře, je neuvěřitelně nízká. V podstatě se blíží nule, není-li přímo nulová,“ řekl dr. Marty Makary, profesor chirurgie na Johns Hopkins University School of Medicine.

Přeloženo z anglického originálu.