Zachary Stieber

8. 3. 2022

TÉMA: Diskuse o protiepidemických opatřeních

Floridští úředníci 7. března uvedli, že Florida bude prvním státem, který oficiálně doporučí, aby se zdravé děti nenechávaly očkovat proti covidu-19.

Dr. Joseph Ladapo, hlavní lékař zdravotnických zařízení ve státě, to oznámil během diskuse u kulatého stolu nazvané „Zavírání opony nad covidovým divadlem“.

„Floridské ministerstvo zdravotnictví bude prvním státním [úřadem], který oficiálně nedoporučí očkování zdravých dětí vakcínou proti covidu-19,“ uvedl Ladapo.

Plánovaná aktualizace se však 7. března na webových stránkách ministerstva neobjevila a úřad odmítl sdělit další podrobnosti. Vakcíny proti covidu-19 „jsou nejúčinnějším nástrojem ochrany zdraví a prevence šíření nemocí“, uvádí se na webových stránkách s tím, že vakcíny „jsou bezpečné, bezplatné a vysoce účinné, a to i proti známým variantám“.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se k věci odmítlo vyjádřit, pouze poukázalo na svá současná doporučení, podle kterých by vakcínu proti covidu-19 společnosti Pfizer měly dostat prakticky všechny děti ve věku 5 let a starší, a děti ve věku 12 let a starší by měly dostat posilovací vakcínu kvůli slábnoucí účinnosti vakcíny.

Tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová na brífinku ve Washingtonu uvedla, že floridská politika „rozhodně není“ dobrá, a naznačila, že jde o součást vzorce některých úředníků, kteří „zpochybňují očkování“.

Vakcína společnosti Pfizer je jediným očkováním, které je ve Spojených státech k dispozici osobám mladším 18 let.

Krátce po Ladapově prohlášení floridský guvernér Ron DeSantis uvedl, že tato událost „odhalila spoustu věcí, které jsme viděli“, včetně „neschopnosti zvážit rizika a přínosy, ať už jde o lockdowny, zavírání škol, nebo dokonce o něco takového, zda by zdravé sedmileté dítě mělo dostat vakcínu proti covidu“.

Podle CDC bylo z 914 259 úmrtí připisovaných covidu-19 ve Spojených státech během pandemie pouze 663 úmrtí u osob ve věku 18 let a mladších. Kromě toho jen málo dětí, které se nakazily covidem-19, vyžadovalo nemocniční péči.

K této události došlo poté, co tři studie oživily otázky týkající se očkování všech dětí, což bylo během pandemie sporné téma.

Dr. Tracy Hoegová, epidemioložka, která pracovala na studii porovnávající rizika a přínosy, během akce uvedla, že nejnovější údaje podkopávají argumenty pro očkování dětí.

„Musíme se ujistit, že očkováním dětí celkově neškodíme, když nevíme, zda je to přínosné. A máme tento známý bezpečnostní signál, který jsme analyzovali v naší studii, což je myokarditida zejména u chlapců, více než u dívek – existuje také u dívek –, a u mladých mužů,“ řekla.

„A tak i u chlapců, kteří jsou dříve zdraví, kteří nebyli dříve infikováni, jsme nezjistili, že by tam byl přínos – ve skutečnosti bylo z celkového hlediska riziko, podat jim druhou dávku. A tak právě tyto analýzy musíme provést důsledně, a dokud nebudeme znát odpověď na tuto otázku a dokud si nebudeme jisti, že celkově nenaděláme více škody než užitku, musíme mít možnost dát rodičům a dětem na výběr, zda by se měly nechat očkovat, nebo ne.“

Několik dalších řečníků rovněž uvedlo, že jsou proti povinnému očkování dětí, a doporučili další výzkum poměru rizik a přínosů.

„Pokud máte dítě s rizikovými faktory pro covid, je to na diskusi s vaším pediatrem, ale pokud máte zdravé dítě, vaše šance, že toto dítě zemře, je neuvěřitelně nízká. V podstatě se blíží nule, není-li přímo nulová,“ řekl dr. Marty Makary, profesor chirurgie na Johns Hopkins University School of Medicine.

Přeloženo z anglického originálu.

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.