Tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen vyzvala ke zvýšení občanského úsilí na obranu země před rostoucí autoritářskou hrozbou. Učinila tak při návštěvě cvičících armádních záložníků na střelnici Nanshipu u hlavního města Tchaj-pej. Odkazovala přitom na probíhající válku na Ukrajině.

„Nedávná situace na Ukrajině znovu ukázala, že ochrana země, kromě pomoci mezinárodního společenství, závisí na jednotě celého národa,“ řekla Tsai 12. března, zatímco přihlížela výcviku záložníků vedeného armádními veterány.

Tsai, oblečená v plné vojenské výstroji včetně neprůstřelné vesty, uvedla, že záložníci se speciálně cvičí v oblastech blízko svých domovů.

Sobotní cvičení proběhlo v rámci nového domácího programu na posílení válečné připravenosti země.

„Tato vzdělávací mobilizace [záložníků] je realizací ducha totální obrany se zásadou místní mobilizace a lokálního střetu s nepřítelem,“ dodala.

Cílem zavedení strategie „totální obrany“ je mobilizovat veškerou dostupnou vojenskou sílu, aby se Tchaj-wan dokázal vypořádat s případnou invazí Číny. Peking dlouhodobě prohlašuje, že ostrov je jeho vlastním územím, které má být v případě potřeby anektováno silou, přestože ostrov má vlastní armádu, ústavu a demokraticky zvolenou vládu.

Vláda koncem loňského roku oznámila reformu výcviku záložních sil – důležité zálohy profesionálních vojáků na ostrově. Změny zahrnují prodloužený čtrnáctidenní povolávací systém namísto dosavadních pěti- až sedmidenních tréninků. Obsahují také více bojových a střeleckých cvičení.

Ministr obrany Chiu Kuo-cheng doufá, že nový výcvikový režim, který byl zahájen před týdnem, může zvýšit bojovou připravenost tchajwanských záložníků, uvedla státní tisková agentura Central News Agency. „Pokud budou naši záložníci cvičit sedm až čtrnáct dní v roce, dodá nám to mnohem větší sebedůvěru,“ uvedl Chiu.

Podle ministra se Tchaj-wan může v lecčems přiučit od Ukrajiny, kde podle něj lidé dostávají zbraně a jsou posíláni do boje po pouhých několika dnech výcviku.

Ukrajina čelí ruskému útoku, který byl zahájen 24. února, použitím mobilních zbraní, včetně protitankových střel Javelin a přenosných systémů protivzdušné obrany Stinger. Strategie asymetrické obrany, díky níž jsou vojáci hůře napadnutelní a která zlepšuje jejich schopnost přežít a vrátit úder ve válce, odráží to, co Tsai zdůrazňovala již od svého nástupu do funkce v roce 2016.

„Toto je nebezpečný okamžik pro Evropu a pro lidi na celém světě, kteří milují svobodu,“ uvedla Sandra Oudkirková, ředitelka Amerického institutu na Tchaj-wanu, v tiskové zprávě z 12. března. „Lidé na Ukrajině jsou pevní. Už desítky let mají demokracii a jejich statečnost inspiruje celý svět,“ dodala.

Peking se od počátku ukrajinského konfliktu přiklání převážně na stranu Moskvy a odmítá odsoudit její akce ve východní Evropě jako válku nebo invazi.

Na této zprávě se podílela agentura Reuters.