Caden Pearson

30. 3. 2022

Australský premiér Scott Morrison na večeři u příležitosti 70. výročí uzavření aliance ANZUS (Austrálie, Nový Zéland, USA) oznámil, že Austrálie zřídí k posílení bezpečnosti země nové kybernetické zpravodajské centrum, které povede Úřad národního zpravodajství.

Morrison uvedl, že sdílené informace tajných služeb jsou hlavním pilířem aliance ANZUS, a prohlásil, že kybernetické zpravodajské centrum, které bude zahrnovat více agentur, zajistí, aby Austrálie dobře spolupracovala a držela krok se svými spojenci a novými technologiemi. Dle něj je kybernetické zpravodajství v době „měnících se geopolitických skutečností“ důležitější než kdy jindy.

„Kromě obrany a zpravodajských služeb dnes Austrálie a Spojené státy spolupracují v mnoha oblastech a dále spolupráci rozšiřují – kybernetická bezpečnost, vesmír, dodavatelské řetězce, kritické nerostné suroviny, kvantová výpočetní technika, nízkoemisní technologie a mnoho dalšího,“ řekl 28. března u večeře Morrison.

Morrison ve svém proslovu nastínil kroky, které jeho vláda podnikla k posílení bezpečnosti Austrálie, včetně zvýšení výdajů na obranu z 1,56 % ekonomiky země na 2,1 % v letošním roce a v příštím desetiletí vyčlenění půl bilionu dolarů na obranyschopnost.

Oznámení o zřízení nového Zpravodajského centra pro kybernetickou a klíčovou technologii přichází v době, kdy „v sázce nemůže být více“, přičemž Morrison varuje: „Naše snaha o světový řád, který si cení svobody, nebyla nikdy urgentnější a nutnější.“

Austrálie dle premiéra udržuje „hluboké a trvalé“ spojenectví s USA díky jejich společným hodnotám, byť má zároveň složité strategické partnerství a významné ekonomické vazby s Čínou. USA i Čína současně (nejen) v Indopacifiku usilují o geopolitickou dominanci.

„V této době, kdy mír, stabilita a prosperita rozhodně nejsou samozřejmostí, potvrzuji náš australský závazek: že spoléháme na Spojené státy, ale nikdy je v tom nenecháme samotné,“ řekl Morrison.

„Do tohoto partnerství vstupujeme jako rovný s rovným. Přicházíme do tohoto partnerství s tím, že přinášíme vše, co máme, a že se o to chceme podělit a zajistit, abychom mohli společně čelit výzvám.“

Australská agentura News Corp uvedla, že americký prezident Joe Biden řekl, že ANZUS je „zásadní pro naši společnou bezpečnost a prosperitu“.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…