Milan Kajínek

13. 4. 2022

Čeští lékaři z Iniciativy 21 nedávno upozornili na skutečnost, že hlášeno je pouze přibližně 5 % z celkového počtu veškerých nežádoucích účinků na vakcíny proti onemocnění covid-19 (zdroj), což podle nich „vyvolává zcela zkreslený obraz o poměru přínosů a rizik očkování, a tedy poskytuje chybný základ pro odborné a politické rozhodování“.

Na svých stránkách otevřeli speciální sekci (zde), kam se mohou obracet lidé, kteří zažili nežádoucí účinky vakcín proti covid-19. Zde také zveřejnili několik příběhů pacientů (zde) a příběhů zveřejněných lékaři (zde).

„Již delší dobu se na nás obracejí lidé s podezřením na nežádoucí účinky po očkování – kteří ovšem většinou v rámci systému nenacházejí zastání – o odškodnění za narušenou kvalitu života, v případě větších potíží ani nemluvě,“ uvádějí stránky projektu Iniciativy 21.

Mluvčí českého Ministerstva zdravotnictví agentuře ČTK sdělil, že ministerstvo obdrželo žádosti o odškodné kvůli následkům očkování proti covidu-19 za téměř miliardu korun. Z 63 podaných žádostí však ministerstvo vyřídilo pouze 19 z nich a žádné nevyhovělo. (zdroj)

„Chtěl bych apelovat na všechny zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakékoliv podezření na nežádoucí účinek, který se objeví po aplikaci vakcíny,“ řekl v souvislosti s tím epidemiolog a vakcinolog Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc..

„Vakcíny proti covid-19 jsou nové a jejich vliv není v plné míře znám. Jedině hlášením všech podezření se vytvoří dostatečně robustní databáze nežádoucích účinků, jež ukáže, nakolik jsou vakcíny proti covid-19 bezpečné jako klasicky připravované vakcíny, a nakolik a jak se tomu vymykají,“ dodává Beran.

I když mají všichni zdravotničtí pracovníci zákonem danou povinnost hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) svá podezření na závažné či neočekávané nežádoucí účinky očkování, hlášení se v praxi mnohdy nevyplňují.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky léčivého přípravku. (Screenshot stránky nezadouciucinky.sukl.cz)

„Lékaři nežádoucí účinky očkování hlásí minimálně. Specialisté to možná považují za úkol praktika a naopak. Představuje to administrativu navíc, nemají čas a neví, že SÚKL hlášení velmi zjednodušil,“ říká k situaci praktický lékař a pneumolog MUDr. et Mgr. Jan Brodníček.

„Pacienti a rodinní příslušníci netuší, že mohou nežádoucí účinky hlásit sami. Také se nezdůrazňuje, že není třeba prokazovat příčinnou souvislost, že se hlásí podezření,” dodává Brodníček.

Situace představuje podle lékařů závažný problém zejména proto, že případy, které nenahlásí lékař, postižený či jeho blízcí, se neobjeví v žádné statistice, v žádném odborném posouzení vakcín a tedy ani v žádném politickém rozhodnutí.

„K narovnání stavu jako lékaři přispějme konáním zákonné povinnosti a hlášením problémů našich pacientů, kterým po vakcinaci čelí,“ říká kardioložka MUDr. Jana Gandalovičová. „Mnozí z nich se propadají systémem, těžko dosahují na adekvátní pomoc včetně další kontraindikace k očkování či možné odškodnění. Ministerstvo zdravotnictví dosud žádné nikomu nepřiznalo.”

SÚKL nedávno výrazně zjednodušil způsob hlášení nežádoucích účinků lékařům, farmaceutům a jiným zdravotnickým pracovníkům, ale i pacientům a osobám zastupujícím pacienty. Hlášení tedy mohou podávat i laici, kteří si nemusejí být jisti tím, zda reakce byla způsobena vakcínou.

Formulář hlášení pro SUKL naleznete zde. Hlášení podezření na negativní účinky je velmi jednoduché a je zde vysvětlen postup a často kladené otázky. Elektronický formulář hlášení můžete vyplnit zde. Papírový formulář naleznete ke stažení zdea po vy plnění jejlzezaslat e-mailem, případně nahlásit telefonicky. Osobní údaje pacienta nejsou nutné, stačí jen datum narození a iniciály.

V šesti snadných rychlých krocích se uvedou všechny údaje, celé vyplnění trvá pět minut u jednoduchého případu a asi deset u komplikovaného.

Primář jednotky intenzivní péče MUDr. Emil Berta, Ph.D. k nevyplňování hlášení o negativních účincích říká. „Lékaři nejsou nijak motivováni nežádoucí účinky hlásit. Jde sice o zákonnou povinnost, ale ta reálně není nijak vymáhána. Naopak, takové hlášení je pro často administrativou přetíženého lékaře jen další zátěží, která má logicky nižší prioritu než péče o pacienta a vedení zdravotnické dokumentace.”

Údaje o nežádoucích účincích očkování proti onemocnění covid-19 zveřejněné SÚKLem 4. dubna uvádějí hlášení počtu 12 161 podezření na negativní účinky po vakcínách. Celkový počet úmrtí podezřelých z nežádoucího účinku vakcín proti onemocnění covid-19 činí 174 hlášení.

Psycholožka Mgr. Kamila Hronová dodává, že se ve své psychologické praxi v poslední době setkává s příběhy lidí, kteří trpí následky po očkování. „Ač klienti chápou, že nejsem lékař a nemohu jim pomoci z medicínského hlediska, mají potřebu ventilovat svoji frustraci a bezmoc, kterou prožívají, když se snaží najít pomoc pro své problémy ve zdravotnictví.“

V některých případech Hronová uvádí, že její klienti „byli odbyti s tím, že to není možné, jindy lékař snad i uznal, že problémy mohou mít spojitost s prodělaným očkováním, ale v zásadě žádnou léčbu nenabízí“.

Podle kardioložky MUDr. Hany Štefaničové byly „vakcíny proti onemocnění covid-19 uvedeny na trh v situaci, kdy nebyly plně dokončeny klinické testy“. Kardioložka upozorňuje na to, že „ve studiích, na jejichž základě byly vakcíny schváleny, jsou závažné nedostatky a byly vynechány klíčové fáze výzkumu.“

Nově zveřejněné dokumenty, které na soudní příkaz postupně zveřejňuje americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ukazují, že přirozená imunita ukázala být stejně účinná jako vakcína, a to jak z hlediska prevence infekcí, tak z hlediska prevence hospitalizací. Více…

Dle jednoho z formulářů, které byly zveřejněny jako součást druhé sady dokumentů týkajících se povolení vakcíny společnosti Pfizer, byl výskyt myokarditidy u očkovaných jedinců mnohem vyšší, než se dříve uvádělo.

Související články

Přečtěte si také

Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.