Elon Musk nabídl odkoupení „100 % Twitteru“ za zhruba 43 miliard dolarů (963,4 miliardy Kč). Chce podle svých slov využít „mimořádný potenciál“ společnosti a přeměnit ji ve skutečnou platformou pro svobodu projevu.

Podle dopisu adresovaného předsedovi představenstva Twitteru Bretu Taylorovi, který byl 14. dubna přiložen jako příloha k podání pro Komisi pro cenné papíry (SEC), Musk nabídl odkoupení Twitteru za 54,20 dolaru za akcii v hotovosti (pdf).

„Twitter má mimořádný potenciál. Já ho odemknu,“ napsal Musk.

Tento krok se rovná nabídce přeměnit Twitter na soukromou společnost, čímž by Musk fakticky získal kontrolu nad jejím řízením.

„Věřím v jeho potenciál“

Musk v minulosti zpochybnil, že by Twitteru příliš záleželo na svobodě projevu. Nedávno koupil téměř 10 % společnosti, čímž vyvolal spekulace, zda má v plánu hlouběji proměnit pravidla moderování diskuse na Twitteru. Firma bývá kritiky obviňována z antikonzervativní zaujatosti.

Twitter tvrzení o tom, že cenzuruje některé menšinové a politicky konzervativní názory, opakovaně odmítal.

„Investoval jsem do Twitteru, protože věřím v jeho potenciál stát se platformou pro svobodu projevu na celém světě a věřím, že svoboda projevu je společenskou nutností pro fungující demokracii,“ napsal Musk v dopise.

Poté, co se Musk koupí 9,2% podílu v Twitteru stal jeho největším individuálním akcionářem, bylo mu nabídnuto místo v představenstvu společnosti, které zpočátku zřejmě přijal, ale později odmítl.

Odmítnutí místa v představenstvu podnítilo spekulace, zda Musk neplánuje zahájit nepřátelské převzetí Twitteru. Ve zprávě pro Komisi pro cenné papíry a burzy bylo uvedeno, že Musk nemá „v současné době žádné plány ani záměry“ koupit další akcie Twitteru, ale „vyhrazuje si právo kdykoli změnit své plány“.

„Svoboda projevu je zásadní“

Musk opakovaně zpochybnil způsob, jakým Twitter dodržuje svobodu projevu.

Ve svém příspěvku na Twitteru, který 25. března adresoval více než 80 milionům svých příznivců, Musk napsal, že „svoboda projevu je pro fungující demokracii zásadní“, a zeptal se svých příznivců, zda věří, že Twitter tuto zásadu „důsledně dodržuje“.

K jeho otázce se vyjádřilo více než dva miliony uživatelů Twitteru, přičemž 70,4 % z nich uvedlo, že „ne“.

Dřívější zprávy o Muskově větším zapojení do Twitteru, včetně jeho možného povýšení na člena správní rady, se setkaly s výzvami konzervativců, aby ve společnosti vytyčil nový směr.

„Moje nabídka je nejlepší a konečná, a pokud nebude přijata, budu muset přehodnotit svou pozici akcionáře,“ dodal.

V době zveřejnění zprávy akcie Twitteru v předobchodní fázi vzrostly o téměř 7 %.

Deník Epoch Times oslovil společnost Twitter s žádostí o komentář k Muskově nabídce na odkup. Společnost odpověděla prohlášením, že obdržela Muskův „nevyžádaný, nezávazný“ návrh, a dodala, že jej „pečlivě přezkoumá“ a přijme rozhodnutí, které je podle ní v nejlepším zájmu společnosti a akcionářů.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. Článek byl redakčně zkrácen. (jas)