Gary Bai

28. 4. 2022

Podle nově zveřejněných e-mailů prezident Joe Biden v roce 2019 zřejmě souhlasil s tím, že zaplatí právní poplatky svého syna týkající se obchodních vztahů s čínskou firmou, která má vazby na Komunistickou stranu Číny. Nad jeho tvrzením, že se synem o jeho obchodech nediskutovali či do nich nebyl zapojen, se tak vznášejí pochybnosti.

E-mail ze 17. ledna 2019 s předmětem „Hunterovy faktury“ a pozdravem „Ahoj, viceprezidentský týme“ ukazuje, že tehdejší Hunterova asistentka Katie Dodgeová sděluje účetní Lindě Shaperové, že Joe Biden souhlasil s tím, že zaplatí faktury Huntera Bidena z let 2018 a 2019, včetně faktury týkající se restrukturalizace jednoho z Hunterových podniků. E-maily získal deník Daily Mail a údajně pocházejí z Hunterova notebooku.

„Dnes jsem s Hunterem mluvila ohledně jeho faktur. Chápu to tak, že tyto faktury v krátkodobém horizontu uhradí Hunterův otec, protože Hunter mění směřování své kariéry,“ napsala Dodgeová.

Dodgeová k e-mailu přiložila tabulku s podrobnými údaji o fakturách z let 2018–2019, které Hunter ještě nezaplatil. Jednou z posledních položek v tabulce byly právní poplatky za „restrukturalizaci BHR“ ve výši více než 28 000 dolarů, které dlužil advokátní kanceláři Faegre Baker Daniels.

Epoch Times Photo
E-mail z ledna 2019 od bývalé asistentky Huntera Bidena Katie Dodgeové účetní Lindě Shapero, v němž vyjadřuje své pochopení, že Joe Biden souhlasil s úhradou faktur Huntera Bidena z let 2018 až 2019. (dailymail.co.uk)

BHR dle všeho odkazuje na Bohai Harvest RST Equity Investment Fund Management (BHR Partners), investiční společnost podporovanou významnými čínskými státními finančními institucemi, jako jsou Bank of China a China Development Bank Capital.

Rosemont Seneca Partners, americká investiční a poradenská společnost, kterou spoluzakládal Hunter Biden, se stala jedním z akcionářů společnosti BHR, jež byla v roce 2013 zaregistrována v Šanghaji. Hunter díky tomu získal neplacené místo v představenstvu BHR. Čelem představenstva byl až do dubna 2020.

Hunter držel v BHR desetiprocentní podíl, ale od listopadu loňského roku se ho podle svého právníka zbavil.

Prezident Biden opakovaně popřel, že by s Hunterem kdy diskutoval nebo se podílel na jeho obchodních transakcích. „Nikdy jsem se svým synem nemluvil o jeho zahraničních obchodních transakcích,“ řekl Joe Biden v roce 2019 během akce Demokratické strany v Iowě.

Někteří republikánští zákonodárci jsou však vůči pravdivosti takových tvrzení skeptičtí.

Republikánský senátor Ron Johnson řekl, že nový e-mail dokazuje, že prezident nemluvil pravdu.

„Prezident Biden opakovaně lhal americké veřejnosti, ale média se ho [na to] neptají,“ řekl Johnson 27. dubna televizi Fox News. „Jedna z věcí, která bude v listopadu [midterm volby] na pořadu dne, je pravda versus lži a překrucování.“

Bidena mladšího v současné době vyšetřují federální úřady kvůli daním a zapojení se do mezinárodních obchodů, včetně těch, které prováděl v době, kdy byl jeho otec viceprezidentem USA.

V senátní zprávě z roku 2020 se uvádí, že v době, kdy byl Joe Biden viceprezidentem za Obamovy vlády, existovala „potenciální trestně-právní činnost týkající se transakcí mezi Hunterem Bidenem, jeho rodinou a jeho spolupracovníky s ukrajinskými, ruskými, kazašskými a čínskými státními příslušníky“.

Zpráva poukázala na to, jak Hunter Biden prováděl „diskutabilní transakce“ s čínskými státními příslušníky napojenými na čínský režim a armádu.

Peter Schweizer, autor knihy „Přistiženi při činu: Jak americké elity bohatnou a pomáhají Číně vítězit“, nedávno řekl deníku The Epoch Times, že obchodní transakce Huntera Bidena, zejména ty spojené s Čínou, by měly vyvolat „poplach“.

Autor přirovnal Hunterovy obchody k hypotetickému scénáři, kdy by rodina Jimmyho Cartera nebo Ronalda Reagana dostávala v době studené války miliony od ruských podnikatelů napojených na KGB.

„Přesně to se stalo v tomto případě. Jediný rozdíl je v tom, že KGB nahradíme čínským ministerstvem státní bezpečnosti. Je to úplně stejný příběh a mělo by to rozeznít přesně tytéž poplašné zvony,“ řekl Schweizer.

Deník Epoch Times se s žádostí o komentář obrátil na Bílý dům a advokátní kancelář uvedenou v e-mailu – nyní známou jako Feagre Drinker.

Překlad původního článku newyorské redakce: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.