Na večerní představení souboru Shen Yun Performing Arts ve vyprodaném Janáčkově divadle v Brně se přišli podívat Janka Krištanová se svým kamarádem Joaoem Araujem, který je původem z Brazílie. Oba zaujala preciznost uměleckého provedení tanců a kostýmů, ale především patentovaný vynález uměleckého ředitele souboru, který umožňuje účinkujícím cestovat tam a zpět mezi jevištěm a animovanými kulisami.

„Poprvé jsem o představení slyšela asi měsíc dozadu, viděla jsem nějaká videa, úplně mě to nadchlo, strašně se mi to líbilo,“ říká Janka Krištanová ze Slovenska. „Slyšela jsem, že je to spojení baletu a kung-fu, ale byla jsem vyvedena z omylu, když bylo na představení řečeno, že je to všechno tradiční čínský tanec a že všechny ty taneční prvky vycházejí z tradičního čínského tance.“

Tradiční čínský tanec obsahuje celou řadu prvků od obtížných skoků po jemné pohyby vyjadřující myšlenky postav, které tanečníci ztvárňují, díky čemuž dokáží vyprávět komplikované příběhy bez jediného slova.

Milovnice tance Vladimíra Doubravová na večerním představení souboru Shen Yun Performing Arts v Brně 14. května 2022. (Televize NTD)
Vyprodané hlediště Janáčkova divadla v Brně během představení souboru Shen Yun. (Peter Jonaštík / The Epoch Times)

Paní Krištanovou také zaujaly kostýmy tanečnic. Mnohé z nich jsou přesnými kopiemi oblečení, které nosili Číňané v dynastiích před tisíci lety. „Tanečnice měly dlouhé rukávy. Když tancovaly, tak to vlálo ve vzduchu a vytvářelo to moc pěkný efekt.“

Oba diváky překvapil patentovaný vynález spojující děj na jevišti s animovanými kulisami. „Je zajímavé, jak je to synchronizované, jak v pozadí běží videoprojekce a tanečníci s ním byli synchronizováni, v okamžiku vyskakovali z podlahy,“ říká paní Krištanová.

„Je to skvělé, ta interakce s pozadím, skoro jako v kině, ale zapojené do živého představení. Takovou úroveň synchronizace, takovou úroveň show jsem viděl poprvé v životě,“ chválí představení pan Joao Araujo, původem z Brazílie.

„Pro mě to byl docela úžasný vizuální zážitek. Poprvé jsem něco takového viděl naživo,” dodává Araujo.

„Líbila se mi ta představení, kde to mělo příběh, například s těmi mnichy, kdy to bylo vtipné, to bylo takové, že to upoutalo pozornost. Do poslední chvíle jsem nevěděla, jak to dopadne,“ říká paní Krištanová o představení ztvárňujícím mladé neposedné mnichy z buddhistického kláštera ve staré Číně, kteří se dostali do křížku s nebezpečnými bandity.

„Kdyby tu byl Shen Yun zase za rok, tak určitě půjdu znova,“ říká Janka Krištanová. „Doporučil bych to každému, pokud má možnost tento zážitek zažít, posedět na představení, určitě bych šel znovu,“ přidává se pan Araujo.