Ondřej Horecký

17. 5. 2022

Sobotní představení Shen Yun v Brně okouzlilo místní diváky v mnoha ohledech. Proslulý newyorský soubor, který pomocí hudby a tance prezentuje autentickou čínskou kulturu, zde ostatně vystoupil již mnohokrát. 

Láska k čínské kultuře a civilizaci byla to, co do sálu přitáhlo i Andreeu Radu, transition manažerku u brněnské IT společnosti, původem z Rumunska.

„Bylo to úžasné, úžasné, upřímně na začátku jsem měla husí kůži. Nemohla jsem se dočkat, až půjdu na toto představení,“ říká paní Radu. „Těšili jsme se, když jsme viděli leták, že soubor přijíždí do Brna. Byla to pro nás velká příležitost, abychom přišli a užili si to.“ 

Shen Yun Performing Arts je špičkou v klasickém čínském tanci. Tato pohybově náročná a bohatá taneční forma umožňuje zobrazit jakýkoliv příběh, postavu či emoce. Děj na jevišti je doplněn velkoformátovým animovaným pozadím, které vychází z patentovaného systému.

„Vzalo mi to dech. Byly tam vtipné momenty, ale také povznášející pocity. Zapůsobí na vás tanec, hudba, choreografie, digitální efekty, všechno… bylo to úžasné,“ pochvalovala si představení paní Radu.

Nadšena z představení byla také milovnice tance Vladimíra Doubravová. „Ta emoce byla prostě obrovská, protože tancem se dá vyjádřit úplně všechno, a já jsem tedy ani nedýchala. Úplně jsem měla chuť tam vběhnout za nimi,“ říká paní Doubravová. „Člověk nemusí ani rozumět jazyku, představení prostě rozuměl každý, ať mluví jakýmkoli jazykem.“ 

Milovnice tance Vladimíra Doubravová na večerním představení souboru Shen Yun Performing Arts v Brně 14. května 2022. (Televize NTD)
Milovnice tance Vladimíra Doubravová na večerním představení souboru Shen Yun Performing Arts v Brně 14. května 2022. (Televize NTD)

Jako někdo, kdo vede taneční kroužek, a dělá to pro radost, ocenila lehkost, s jakou se tanečníci pohybovali. „Ta ladnost…, bylo to, jako kdyby tančil jeden, to se nedá ani popsat. Bylo to něco tak nádherného, že jsem si říkala, že to snad není ani možné,“ říká paní Doubravová. „Líbilo se mi, že na těch tanečnících bylo vidět, že to dělají s láskou, že to není nacvičený dril.“

Součástí představení jsou také pěvecká vystoupení basisty a sopranistky s písněmi obsahujícími duchovní odkazy. Diváci se dozvěděli od konferenciérů, že tradiční čínská kultura kladla důraz na laskavost, soucit, víru a ohleduplnost, což je něco, co paní Doubravová také ocenila. 

„Toto vystoupení a taková muzika by se měly dostávat k více a více lidem, protože to šlo z hloubky a je to něco, co přesahuje všechno,“ říká o představení a výkonech živého orchestru. 

„Lidé by se měli vrátit k sobě a uvědomit si, že opravdu láska a vztahy… já nechci říct, že nás to zachrání, ale doufám, že lidé se vzbudí a že jich bude probuzených čím dál víc, a že si uvědomí, proč jsme dnes všichni tam, kde jsme. Protože jsme zapomněli na to, co je důležité,“ míní paní Doubravová.

Umělci děkují publiku na večerním představení souboru Shen Yun Performing Arts v Brně 14. května 2022. (Televize NTD)
Umělci děkují publiku na večerním představení souboru Shen Yun Performing Arts v Brně 14. května 2022. (Televize NTD)
Milovnice tance Vladimíra Doubravová na večerním představení souboru Shen Yun Performing Arts v Brně 14. května 2022. (Televize NTD)
Vyprodané hlediště Janáčkova divadla v Brně během představení souboru Shen Yun. (Peter Jonaštík / The Epoch Times)

Související články