Epoch Times Německo

12. 5. 2022

Světová špička v oblasti klasického čínského tance, soubor Shen Yun Performing Arts sídlící v New Yorku, navštívila Německo, kde v celkem osmi největších městech uspořádala více než 40 představení. Díky starobylým tradicím, příběhům o naději a akrobatickým tanečním technikám okouzlila i diváky na jevišti berlínského divadla, kde si mohli vychutnat tuto renesanci čínské kultury staré 5 000 let.

Jon Barsby, viceprezident společnosti Rolls Royce v Berlíně, který navštívil Shen Yun v berlínském divadle Theater am Potsdamer Platz, byl nadšen úrovní představení. „Tanec byl báječný,“ říká Barsby, který obdivoval „skvělou rozmanitost sólových tanců“.

S nápadem navštívit představení přišla jeho žena, a tak do doby, než společně usedli do divadla, neměl tušení, co může očekávat.

Již po první polovině vystoupení měl velmi pozitivní pocit, který popsal následujícími slovy: „Je to povznášející představení, v tanečnících je mnoho energie.“

Viceprezident společnosti Rolls Royce ocenil koordinaci mezi účinkujícími a „souhru různých materiálů a látek“, které se objevují v jednotlivých příbězích. Barsby je považuje některé příběhy za „velmi zajímavé“.

„Obzvlášť se mi líbil moderní příběh s nehodou a operací dcery,“ říká Barsby o tanečním příběhu „Šílenství na konci dnů“, který odhaluje temné tajemství současné Číny. Umělecké ztvárnění současných událostí ukazuje, jak jsou mírumilovní lidé v Číně zabíjeni kvůli své víře a jsou jim násilím odebírány orgány. Umělci ze Shen Yun však dokáží i takto závažná témata citlivě zpracovávat do příběhů, které mají duchovní poselství provázené nadějí.

Soubor Shen Yun je vždy doprovázen unikátním živým orchestrem, který kombinuje západní a východní nástroje.

Pan Barsby, který již dlouho neviděl žádné divadelní představení, si během první poloviny neustále říkal, jak „fenomenální je zvuk tohoto orchestru“, a po představení dodal. „Byl fantastický.“

Bývalá baletní tanečnice: „rozmanité, symbolické a duchovní“

Lou Taufenbachová, bývalá baletka. (Televize NTD)

První slova bývalé baletní tanečnice Lou Taufenbachové, kterými zhodnotila večerní představení Shen Yun v berlínském Theater am Potsdamer Platz, zněla: „Velmi krásné, působivé.“

Bývalá baletka, která se v Paříži věnovala klasickému baletu i herectví, přišla 1. května na odpolední představení s manželem a třemi ze čtyř dětí.

Pochvalovala si zážitky z „kombinace klasického baletu a těchto neuvěřitelných, pružných, akrobatických skoků“. Klasický čínský tanec je starý několik tisíc let, tančí se na plosce nohou, nikoliv na špičkách jako evropský balet, a obsahuje celou řadu akrobatických prvků. „Tato tradiční kombinace obojího mi přišla působivá. Nevěděla jsem, že je tato tradice tak stará.“

Cílem umělců ze souboru Shen Yun je oživit 5 000 let starou tradiční čínskou kulturu, která byla za vlády komunismu z velké části zničena. Čína byla kdysi známá jako „země Bohů“, kde tisícileté tradice vedly její obyvatele k životu v harmonii mezi nebem, zemí a lidstvem.

Taneční vystoupení jsou podle paní Taufenbachové „velmi krásné a opravdu tak rozmanité“ a nesou také „symbolické, duchovní“ poselství. „Návrat k tomu podstatnému, k základním hodnotám, to byla krásná symbolika,“ říká bývalá baletka a dodává, že pro dnešní lidi je důležité, „abychom se vrátili k lidskému a božskému bytí“.

„Jdi tam, dívej se, zažij to.“

Laila a Mario Brandenburgovi, provozovatelé inženýrské firmy. (Televize NTD)

Laila a Mario Brandenburgovi, provozovatelé inženýrské kanceláře v německém Stülpe, byli pozitivně překvapeni pestrými barvami kostýmů a obřími kulisami. „Barvy jsou neuvěřitelně krásné. Je to velmi čerstvé,“ říká paní Brandenburgová po představení.

Oblečení vychází z autentických stylů různých čínských dynastií, regionů a etnických skupin pobývajících v Číně. V jasných barvách se v každém tanci snaží designéři o propojení současnosti s nádherou zděděnou z minulosti.

„Kostýmy jsou opravdu skvělé, takže i na těchto látkách, hedvábí, je vidět, že jde o velmi kvalitní materiály,“ hodnotí paní Brandenburgová.

O kvalitě tance říká: „Velmi vysoká úroveň, neuvěřitelné.“ Její manžel, který vlastně očekával úplně jiné představení, dodává: „Akrobacie, samotný tanec, dynamika, která je v něm obsažena, skoky, když muži dělali salta, rychlost – je to velmi, velmi působivé.“

U tanečníků nezaznamenal pan Brandenburg žádnou únavu a taneční technika zůstala po celou dobu na „velmi vysoké úrovni“. Z celovečerního programu v něm zanechalo největší dojem taneční představení „Šílenství na konci dnů“, které se odehrává v současné Číně.

Souhra tanečníků s orchestrem byla podle Brandenburga „fenomenální“ a jeho žena přiznává, že orchestr vůbec nečekali, podobně jako obří animované kulisy, do kterých herci vstupují nebo z nich vycházejí, což Brandenburgovi ještě nikdy neviděli. „Na začátku mi chvíli trvalo, než jsem pochopil, jak to funguje.“

Laila Brandenburgová by rozhodně doporučila Shen Yun všem lidem se slovy: „Jděte, uvidíte, zažijete.“

Epoch Times je mediálním partnerem Shen Yun Performing Arts.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související články

Přečtěte si také

Vláda chce získat pravomoc samostatného rozhodování o krátkodobém vysílání ozbrojených sil

Podle nového vládního návrhu by měla být změněna Ústava České republiky. Měla by do ní být zanesena nová pravomoc vlády samostatně rozhodovat o vysílání ozbrojených sil mimo území republiky a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území republiky.

Energeticky náročné firmy dotují rozvoj přenosových sítí, vláda jim neulevuje jako jinde, stěžuje si šéf Svazu průmyslu

Velké průmyslové podniky přispívají na zelenou modernizaci elektrárenské sítě velkou měrou. Na rozdíl od sousedních zemí však česká vláda firmám s náklady pomáhá jen málo, myslí si prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Do ústavy má být zapsáno „šetrné využívání vody“ a „ochrana životního prostředí“

Ministerstvo životního prostředí navrhlo změnit a rozšířit ústavu o závazek státu k šetrnému využívání vody a ochraně životního prostředí. Podle něj je současné znění „zastaralé“ a „nedostatečné“.

Klaus Schwab rezignoval z představenstva Světového ekonomického fóra

Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab odstoupil z představenstva této organizace. Byl její tváří více než 50 let.

Člen ochranky stojí na svém stanovišti během zahajovacího zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců ve Velkém sále lidu v Pekingu, 5. března 2024. (WANG ZHAO / AFP via Getty Images)
Čína uvalila odvetné sankce na členy amerického Kongresu kvůli Hongkongu

Čína uvalila sankce na několik členů amerického Kongresu, další vládní představitele a vedoucí nevládních organizací za to, co režim označil za „otřesné chování v otázkách týkajících se Hongkongu“.

Vědci našli dosud nejpřesvědčivější důkazy o možném životě na vzdálené planetě

Vědci objevili dva plyny, které na Zemi vznikají jen biologicky, v atmosféře planety K2-18b. Naznačuje to možnou přítomnost mikrobiálního života, i když důkaz to zatím není.

Německo: Každý třetí podnik plánuje v roce 2025 snižování počtu zaměstnanců

Více než tři z deseti německých podniků předpokládají, že letos budou muset snižovat počet pracovních míst...

Počet svateb v ČR byl loni podle předběžných dat ČSÚ druhý nejnižší od roku 1918, podíl rozvodů se snižuje

Loňský počet svateb v Česku byl po roce 2013 druhý nejnižší od vzniku Československa v roce 1918. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) do manželství loni vstoupilo 44 486 párů, o necelých 1000 více než v roce 2013.

„Nádherné.“ Milovníci čínského umění tleskají Shen Yunu

Milovníci čínského umění ocenili představení Shen Yun v New Yorku jako fascinující ukázku tradiční kultury, tance a hudby. Zaujaly je barvy, příběhy i duchovní poslání souboru.

Mnohonásobný laureát a významný psychiatr Cyril Höschl zemřel ve věku 75 let

Ve věku 75 let dnes zemřel psychiatr Cyril Höschl. Byl zakladatelem a do roku 2021 ředitelem Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, který vznikl transformací Psychiatrického centra Praha.