Epoch Inspirace

8. 4. 2022

SYDNEY, Austrálie: „Byla to plynulost a poezie v pohybu,“ řekla bývalá mistryně ve společenských tancích Maria Lena Gavranichová poté, co viděla představení uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts v newyorském divadle Sydney Lyric Theatre.

Gavranichová se hudbě a tanci věnuje celý život. Dříve byla profesionální tanečnicí společenských a latinskoamerických tanců a získala řadu ocenění. V současné době se věnuje výuce fitness a pilates.

„Myslím, že to bylo velkolepé,“ řekla Gavranichová. Jako milovnice tance a hudby ocenila úsilí a disciplínu, kterou tanečníci i hudebníci musejí mít, aby dokázali dosáhnout takové dokonalosti, kterou viděla v představení Shen Yun.

„Opravdu se mi líbily kostýmy, barvy – bylo to docela senzační. Velmi působivé,“ řekla paní Gavranichová po večerním představení.

„Pro mě to bylo prostě dobře provedené. A díky nim to vypadalo jednoduše. Ale oceňuji, že to bylo nesmírně náročné,“ komentuje paní Gavranichová známý jev v uměleckém světě, kdy umělci, kteří mistrovsky zvládají obtížné skladby nebo taneční prvky, na diváky působí dojmem, jako by neprováděli nic obtížného.

Umělecký soubor Shen Yun oživuje příběhy z oblíbených prastarých čínských legend pomocí klasického čínského a lidového tance. Tance s sebou nesou také duchovní obsah, který prostupuje celé dědictví prastaré čínské kultury, která je významným duchovním a kulturním dědictvím.

Jedním z vystoupení tohoto divadelního večera, který v bývalé taneční mistryni vyvolal silné dojmy, byl tanec nazvaný „Švestkový květ na jaře“, který zobrazuje odvahu a odolnost. „Myslím, že to bylo mimořádně krásné. Duchovnost, kterou Shen Yun ztělesňuje, mi vehnala slzy do očí,“ prozradila pní Gavranichová.

„Když se zvedla opona a umělci začali tančit, byla energie v sále jednoduše hluboká,“ řekla po představení. „A spiritualita, kterou přinášejí ve svém tanci, pohybu a způsobu života, se mnou opravdu rezonuje.“

Bývalá tanečnice poblahopřála tanečníkům a hudebníkům k jejich dokonalosti a povzbudila je, aby pokračovali, protože svět podle ní „potřebuje více takových představení“ jako je Shen Yun.

Pět tisíc let stará tradiční kultura Číny prakticky vymizela po nástupu komunistického režimu k moci. Přestože je posláním souboru Shen Yun oživit autentickou tradiční čínskou kulturu, nemůže soubor vystupovat na území současné Číny, kvůli represím vládnoucí komunistické strany a tak si mohou představení užít pouze diváci v zahraničí.

Podle paní Gavranichové je sice škoda, že Shen Yun nemůže vystupovat v Číně uváděn, ale jeho představení „může stále ocenit zbytek světa“.

„Shen Yun musí pokračovat v tom, co dělají,“ řekla. „Energie [Shen Yun] je něco, co nemá obdoby.“

Soubor SHEN YUN v České republice

Janáčkovo divadlo 
14. a 15. května 2022 Více…
Kongresovém centrum 
28. a 29. května 2022. Více…

V publiku australského divadla seděla také paní Margaret Polyová, bývalá majitelka taneční školy, která se s námi podělila své zážitky z představení.

„Miluji tanec a prostě miluji hudbu,“ říká paní Polyová, která byla v mládí velmi úspěšnou tanečnicí společenských tanců, ale nyní se zamilovala do představení Shen Yun.

„Kostýmy, preciznost, pohyb – pohybují se jako jeden celek. Když pak kostýmy plynou, vytvářejí nádherné aranžmá. Je to báječné. A ty barvy, které dávají dohromady, naprosto neuvěřitelné… zamilovala jsem si to,“ říká nadšená paní Polyová.

Díky své lásce k tanci a hudbě pocítila duchovní spojení s představením a ocenila poslání Shen Yun oživit tradiční čínskou kulturu.

„Potřebujeme ve všem mnohem více tradice, a to je právě tohle. Je to tradice, je to umělecká forma a je to zábava. Je to všechno dohromady v jednom,“ řekla.

Stejně jako předchozí divačka paní Gavranichová, povzbudila i ona účinkující, aby pokračovali v propagaci čínských tradic.

„Prosím, pokračujte v tom, co děláte. Jste vynikající. A neupouštějte od své krásy, klidu a preciznosti.“


Reportáže připravily televize NTD a Diane Cordemansová.

The Epoch Times je hrdým sponzorem souboru Shen Yun Performing Arts. O reakcích diváků informujeme od založení Shen Yun v roce 2006.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

Přečtěte si také

Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie
Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli.

Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze
Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze

Počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně
Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci na prezidenta.

Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí
Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí

Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, uvedl Energetický regulační úřad ve své tiskové zprávě. Meziročně se spotřeba snížila o 4,1 %. Výroba elektřiny vloni klesla takřka o 10 procent.

Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout
Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout

Láska zanechává v mozku chemický otisk, který je poháněn dopaminem – dokonce i myšlenka na toho, koho...