Epoch Inspirace

25. 4. 2022

MONTREAL – Umělec Didier Mercadal říká, že různé prvky představení uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts společně vytvářejí na jevišti ohromující obraz, který ho několikrát téměř dojal k slzám.

„Na určité úrovni si uvědomujete, že tanec a obraz jsou v tomto představení jedno a totéž. Je to mimořádné, protože kostýmy, hudba… všechno je myšleno jako vizuální obraz,“ řekl pan Mercadal, který je pracuje jako ilustrátor a pohybuje se v oblasti komiksové tvorby.

„Jednota a choreografie [tanečníků], které jsou provedeny velmi precizně a synchronizovaně, vypráví příběh. To víme, ale vizuálně je to kombinace, která je již promyšlená a je vytvořena tak, aby byla vnímána vlastně jako rozsáhlý obraz, a přesto každá jednotlivá osoba přináší [do představení] něco důležitého.“

Pan Mercadal uvedl, že jeho samotného dojala zejména úvodní scéna, která ukazuje „vznešený a ušlechtilý ráj“, jak úvodní představení popisuje oficiální programová kniha souboru Shen Yun.

„Úvodní scéna je tak vzdušná a emocionálně tak působivá, že jsem měl v tu chvíli plné srdce. Myslím, že jsem se málem rozplakal,“ říká ilustrátor.

Newyorský soubor Shen Yun je přední světovou společností klasického čínského tance a hudby, jejímž posláním je oživovat tradiční čínskou kulturu, která byla v Číně za vlády komunismu silně poničena a mnohé hodnotné věci byly ztraceny.

„Od starověkého Žlutého císaře přes nádheru dynastie Tchang až po vytříbenou eleganci dynastie Čching, historie čínské civilizace sahá pět tisíc let zpět v čase,“ uvádějí oficiální webové stránkách souboru Shen Yun.

Vysvětlují také bohaté dědictví čínské kultury. „Je to příběh překypující skutečnými i smyšlenými hrdiny, jejichž odkaz se zachoval v příbězích o odvaze a obětavosti, čestnosti a věrnosti, soucitu a ctnosti.“

Pan Mercadal uvedl, že mezi hodnotami prezentovanými v Shen Yun a hodnotami západní kultury nachází společné rysy.

„Všichni máme vlastně zásadní společný základ,“ řekl po zhlédnutí večerního vystoupení. „Můžeme mluvit různě, ale nakonec mluvíme o stejných věcech.“

Pan Mercadal také zdůraznil, že podle něho Shen Yun neposkytuje jen prostý obraz čínské kultury, ale spíše ucelené chápání této starobylé kultury. „Z tohoto důvodu je nutné, aby člověk viděl představení několikrát,“ míní ilustrátor.

Podle pana Mercadala je představení výjimečné tím, že umělci Shen Yun vkládají do své práce celé své srdce, což je aspekt, který podle něho z představení „přímo sálá“.

„Podíval jsem se na program. Skladatelé a další jsou nesmírně zkušení a organizovaní lidé. Věřím, že je v tom hodně srdce, že to vlastně není jen produkt. Dělají to s myšlenkou a myslím, že se to lidí dotkne, pokud jsou tomu dostatečně otevření,“ míní dnes již nadšený fanoušek souboru.

„K tomu, aby se umělci dostali na takovou úroveň [dovedností], je zapotřebí mimořádného odhodlání,“ řekl Mercadal a dodal, že jeho jako výtvarného umělce fascinují patentované animované kulisy, které soubor Shen Yun při představení používá. Kulisy umožňují interakci mezi účinkujícími na jevišti a promítanými obrazy na obřím pozadí.

„Je to systém, který je ohromující a dává umělcům, kteří toto představení vytvářejí, velký prostor pro kreativitu a interakci mezi trojrozměrnou scénou a postavami v popředí. Je to mimořádné,“ míní pan Mercadal.

„[V kulisách] je všechno dobře propracované, s nesmírně precizními barvami, odpovídajícími prvky. Je to úžasné. Je to pastva pro oči.“

Shen Yun je podle pana Mercadala představení, které by si diváci neměli nechat ujít.

„Byl jsem na něm poprvé a už teď ho chci vidět znovu,“ dodává po skončení představení souboru Shen Yun Performing Arts v Théâtre Maisonneuve v Montreálu, druhém největším kanadském městě v provincii Québec.

Soubor SHEN YUN v ČR

Janáčkovo divadlo 
14. a 15. května 2022 (Vyprodáno)
Kongresovém centrum 
28. a 29. května 2022. Více…

Reportáž vytvořila televize NTD.

The Epoch Times je hrdým sponzorem představení Shen Yun Performing Arts. O reakcích diváků informujeme od vzniku souboru Shen Yun v roce 2006.

Související články

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.