Steve Milne

Australský ministerský předseda Scott Morrison podpořil udělení větších pravomocí Světové zdravotnické organizaci (WHO), aby mohla pomáhat zemím při zvládání pandemií.

Menší politické strany však vyjádřily obavy, že by to znamenalo ohrožení zdravotní suverenity Austrálie.

Světové zdravotnické shromáždění, složené ze 194 členských zemí, se v prosinci 2021 dohodlo na zahájení globálního procesu, jehož cílem je vypracovat a vyjednat úmluvu v souladu s ústavou Světové zdravotnické organizace, která má posílit prevenci, připravenost a reakce na pandemie.

Součástí potenciální rámcové úmluvy je také „mobilizace kolektivního mezinárodní úsilí nezbytného k prevenci, rychlému odhalení a účinné reakci na ohniska onemocnění s pandemickým potenciálem“ a „podpora globální koordinace prostřednictvím silnější WHO jako ,řídícího a koordinačního orgánu mezinárodní zdravotnické práce‘, včetně pandemické připravenosti a reakce“.

Epoch Times Photo
Premiér Scott Morrison hovoří s médii na tiskové konferenci v australském Brisbane, 16. května 2022. (Asanka Ratnayake / Getty Images)

Na tiskové konferenci byl premiér dotázán na nadcházející Světové zdravotnické shromáždění, které se koná od 22. do 28. května a na němž budou členské země WHO jednat o navrhované smlouvě, a na to, zda ji podpoří.

„Od samého počátku jsem vždy podporoval a byl jsem silně kritizován – zdůrazňuji silně – vlastně jsem byl zesměšňován Labouristickou stranou za to, že jsem řekl, že WHO by měla mít tyto pravomoci a tyto orgány, aby mohla jít a řešit pandemické situace, protože všichni víme, co se stalo na začátku této pandemie,“ řekl Morrison.

V dubnu 2020 Morrisonova vláda prosadila nezávislé vyšetřování postupu Číny při řešení počáteční epidemie covidu-19 poté, co se v roce 2020 objevily zprávy, že úřady v Číně o epidemii věděly již několik týdnů před oficiálním vyhlášením 31. prosince 2019. První zprávy o výskytu viru se objevily ve Wu-chanu v listopadu 2019, kdy státní média informovala o shluku případů.

„A já jsem byl ten, kdo žádal, abychom zajistili nezávislý proces k pochopení toho, co se stalo, aby se to nemohlo opakovat,” řekl Morrison.

„Takže jsem byl v čele těchto kroků na mezinárodní úrovni, abych zajistil větší ochranu světového zdravotnictví, aby tyto světové zdravotnické orgány mohly přijít a pochopit, co se děje, a mohly pomoci zemím, aby byly schopny zabránit šíření a propuknutí závažných infekčních onemocnění.“

Členové stran One Nation a United Australia však uvedli, že podpis takové smlouvy by představoval riziko, že WHO bude Austrálii diktovat, kdy a jak má reagovat na globální nebo regionální zdravotní hrozby.

Senátorka za hnutí One Nation Pauline Hansonová ve středu uvedla, že podle pokynů stanovených WHO a podporovaných premiérem by Světová zdravotnická organizace měla pravomoc tlačit na státy, aby zavedly opatření, jako jsou lockdowny, pevné hranice kolem karanténních zón, očkovací pasy, povinné přemísťování osob a karantény, a také povinné očkování.

„Aby toho nebylo málo, Světová zdravotnická organizace může vyhlásit pandemii, aniž by své důvody ospravedlnila nebo i jen zveřejnila. Neexistuje žádné odvolání, žádná transparentnost, žádná spravedlnost,“ řekla.

Zakladatel Sjednocené strany Austrálie (UAP) a kandidát do senátu Clive Palmer uvedl, že je dobře známo, že Čína je významným přispěvatelem WHO a má na tuto organizaci velký vliv.

„WHO byla v minulosti oprávněně kritizována za to, že straní Číně,“ řekl.

„Všechny Australany, kteří si váží svobody a demokracie, by mělo znepokojovat, že by se naše zdravotní politika mohla dostat pod vliv komunistické Číny.“

Přestože Morrison podporuje rozšíření pravomocí WHO, zdůraznil, že se bude muset podrobně seznámit s detaily, které smlouva zahrnuje, než s ní bude souhlasit.

Předseda labouristů Anthony Albanese mezitím odmítl prohlásit, zda smlouvu podepíše, uvedl pouze, že „musíme jasně posílit WHO a způsob jejího fungování”.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)