Jack Phillips

24. 6. 2022

Vedoucí představitelé Evropské unie se 23. června dohodli, že přijmou Ukrajinu jako kandidáta na vstup do Evropské unie, i když není jasné, zda se jím tato východoevropská země stane.

Předseda Evropské rady Charles Michel potvrdil, že vedoucí představitelé schválili status kandidátské země EU nejen pro Ukrajinu, ale také pro její sousední Moldavsko. Unie nepřijala žádnou novou zemi od Chorvatska v roce 2013.

Status kandidátské země EU neznamená členství, které by mohlo trvat desítky let, a neznamená ani to, že se Ukrajina snaží vstoupit do NATO – samostatné organizace zaměřené na obranu. Charles Michel však toto oznámení označil za „historický okamžik“ ve světle rusko-ukrajinského válečného konfliktu, který zuří od 24. února 2022.

„Dnešek znamená zásadní krok na vaší cestě do EU,“ napsal v příspěvku na Twitteru, kterým odkazoval na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. (zdroj)

Zelenskyj v reakci na to napsal, že rozhodnutí Evropské rady udělit jeho zemi status kandidátské země je „jedinečným a historickým momentem“ ve vztazích mezi Evropskou unií a Ukrajinou. (zdroj)

Související témata

Související články