Podle nové studie zůstává ochrana proti závažnému průběhu covidu-19, kterou poskytuje tzv. přirozená imunita, lepší než ochrana poskytovaná vakcínami.
Vědci z Kataru zjistili, že lidé, kteří prodělali covid-19 a nebyli očkováni, měli nebývale vysokou ochranu proti těžké nebo smrtelné formě covidu-19.
„Účinnost primární infekce proti těžké, kritické nebo smrtelné reinfekci covidem-19 byla 97,3 % … bez ohledu na variantu primární infekce či reinfekce a bez důkazů, že by oslabovala. Podobné výsledky byly zjištěny v analýzách podskupin u osob ve věku ≥ 50 let,“ uvedl doktor Laith Abu-Raddad z Weill Cornell Medicine v Kataru a jeho kolegové poté, co studovali dlouhodobou přirozenou imunitu u neočkovaných osob.
Švédští vědci například v květnu zjistili, že dvě dávky vakcíny jsou proti variantě omikron účinné pouze z 54 procent.
Jihoafričtí vědci zase objevili, že účinnost vakcín společností AstraZeneca a Pfizer dosáhla v maximu 88 procent a rychle klesla na 70 procent nebo níže.
Katarský tým vědců přišel na to, že přirozená imunita po 14 měsících od první infekce člověka „zůstává velmi silná, bez důkazů o tom, že by oslabovala, a bez ohledu na variantu“. Studie byla publikována před recenzním řízením na webových stránkách medRxiv.
Jen málo vědců studovalo přirozenou imunitu u neočkovaných osob dlouhodobě, částečně proto, že mnozí z těchto jedinců se nakonec nechali naočkovat proti covidu.
Vakcíny mezitím v průběhu času zeslabily ochranu proti infekci i závažnému průběhu onemocnění, což vyvolalo doporučení podstoupit další posilovací dávky (boostery), přičemž někteří Američané dostali dokonce pět dávek během 10 měsíců.
Přirozená imunita proti omikronu je slabá
Kdysi se uvádělo, že vakcíny poskytují téměř stoprocentní ochranu proti symptomatické infekci. Poté, co se objevila varianta omikron, poskytuje očkování po krátké době méně než 50procentní ochranu proti infekci, a to i po posilovacích dávkách.
Podobné je to i u přirozené imunity, která na omikron, jenž momentálně ve světě dominuje, nestačí. Dříve se předpokládalo, že přirozená imunita poskytuje silnou ochranu proti opětovné infekci. Katarští vědci však tvrdí, že u varianty omikron je ochrana proti reinfekci slabá.
Podle studie byla imunita vůči opětovnému nakažení v době před omikronem vysoká a i po 16 měsících činila kolem 70 procent, ale účinnost přirozené imunity proti omikronu u osob, které se nakazily covidem před objevením se omikronu, činila pouze 38 procent. Vyšší byla u lidí nakažených původním kmenem wuchanského viru nebo variantou delta a nižší u těch, kteří onemocněli kmeny alfa nebo beta.
Modelování signalizovalo pokles na nulové procento ochrany po 18 měsících, ovšem stále je to déle než u vakcín, podotýkají katarští vědci.
„Imunita proti subvariantám omikronu trvá méně než 6 měsíců, zatímco přirozená imunita vůči omikronu, za použití Gompertzovy křivky, může trvat něco přes rok,“ napsali výzkumníci.
Mezi omezení, kterým studie čelila, patřily rozdíly ve frekvenci testování mezi studovanými vzorky osob a úbytek skupin, které byly nakaženy covidem, v důsledku smrti.
Přeloženo z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times.