Jack Phillips

13. 7. 2022

Aktualizováno o reakci E. Muska.

Společnost Twitter Inc. podala žalobu na Elona Muska poté, co se miliardář rozhodl odstoupit od dohody o koupi této sociální sítě v hodnotě 44 miliard dolarů.

Společnost se sídlem v San Francisku, která Muskovi pohrozila žalobou minulý týden, ji v úterý podala u soudu v Delaware specializujícího se na podnikové spory.

„Od podpisu smlouvy o fúzi,“ tvrdí žaloba, „Musk opakovaně znevažuje Twitter a dohodu, čímž vytváří obchodní riziko pro Twitter a tlak na pokles ceny jeho akcií.“

Musk na žalobu reagoval na svém twitterovém účtu: „Jaká ironie, lol.“

„Musk se zjevně domnívá, že může – na rozdíl od všech ostatních stran podléhajících smluvnímu právu státu Delaware – kdykoliv změnit názor, zničit společnost, narušit její provoz, zničit hodnotu akcií a odejít,“ tvrdí se dále v žalobě společnosti Twitter.

A dodává, že „Twitter si také vyjednal právo najímat a propouštět zaměstnance na všech úrovních, včetně vedoucích pracovníků, aniž by musel žádat Muska o souhlas“, přičemž tvrdí, že generální ředitel společnosti Tesla „odmítá dodržovat své závazky vůči Twitteru a jeho akcionářům, protože smlouva, kterou podepsal, již neslouží jeho osobním zájmům“.

Společnost Twitter také vypíchla některé Muskovy příspěvky na Twitteru, o kterých se domnívá, že jsou důkazem porušení jejich smlouvy.

Další podrobnosti

V podání Komisi pro cenné papíry a burzy z minulého týdne Musk uvedl, že chce od dohody odstoupit, s odvoláním se na to, že Twitter je zaplaven spamovými roboty a automatizovanými účty. Musk tvrdil, že již několik měsíců požaduje údaje o těchto botech, ale Twitter mu dosud nevyhověl.

Twitter logo
Logo Twitteru před sídlem společnosti v centru kalifornského San Franciska, 26. dubna 2022. (Amy Osborne / AFP via Getty Images)

Nejbohatší muž světa zároveň často kritizoval Twitter za to, že výslovně používá politiku moderování obsahu, která zvýhodňuje levicové uživatele a cenzuruje konzervativní hlasy. Poté, co Twitter a Musk v dubnu oznámili uzavření dohody, Musk naznačil, že omezí kontrolní mechanismy Twitteru a podpoří tak svobodu projevu.

Twitter však tvrdil, že Muskovo „odmítnutí následuje po dlouhém seznamu podstatných porušení smlouvy ze strany Muska, která vrhla stín na Twitter a jeho podnikání“, uvádí se v žalobě.

Firma nyní žádá soud v Delaware o urychlené soudní řízení v září. V předchozích podáních pro Komisi pro cenné papíry a burzy si obě strany stanovily termín, do kterého měl Musk uzavřít dohodu – do 24. října.

Akcie společnosti Twitter se v poslední době propadaly a v úterý dosáhly hodnoty 34,06 $. To je zhruba o 35 % méně než při oznámení zamýšlené koupě z 25. dubna, kdy se akcie Twitteru obchodovaly za více než 50 $.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?