Zdenka Danková

25. 7. 2022

Cestování vlakem má doposud svoje příznivce, kteří před jízdou automobilem dají přednost bezpečnému sedadlu ve vagonu a s potěšením sledují, jak za oknem ubíhá krajina, nebo si otevřou oblíbenou knížku. Takové pasivní cestování přináší pocit bezstarosti a potěšení věnovat se svým drobným zálibám – namísto řízení za volentem a ostražitého sledování provozu na silnici. Na výlet se stejně dostanete, stačí si koupit jízdenku a nasednout. A s sebou můžete vézt třeba i svoje kolo.

Zeptali jsme se, jak to vidí České dráhy: Bude možnost více stojanů pro kola a přibude přepravy kol?

Jízdní kolo lze snadno přepravit prakticky ve všech vlacích Českých drah. Denně je to v průměru skoro 6 800 spojů. Drtivá většina vlaků nabízí úložný prostor pro větší množství kol. S kolem ve vlaku se lze vydat i do zahraničí na zajímavé dálkové cyklotrasy.

Nejčastěji lze kolo přepravit jako spoluzavazadlo. V takovém případě nakládá kolo, dohled nad ním má po celou cestu a také vykládku zajišťuje sám cestující. Cena za takovou přepravu je od 30 Kč do 50 kilometrů po 75 Kč na vzdálenost více než 351 kilometrů.

Pro celodenní putování a opakované využití vlaku během dne lze koupit také celodenní doklad za 99 Kč. Vlaky s větší kapacitou míst pro kola jsou v takovém případě v jízdním řádu označeny symbolem . V dálkových spojích je pak obvykle možná nebo povinná rezervace místa. V takovém případě je použit symbol nebo .

Ve 453 spojích funguje také úschova během přepravy. V těchto vlacích je přeprava kola zajištěna ve speciálním voze v uzamčeném služebním oddíle. Kapacita úschoven je obvykle až několik desítek jízdních kol. Při nakládce a vykládce v takovém případě asistuje vlakový doprovod Českých drah. Vlaky jsou v jízdním řádu označeny , v případě možné nebo povinné rezervace pak nebo . Za přepravu kola v tomto případě se platí stejně jako u spoluzavazadla – a úschovné je zdarma.

V některých oblastech lze využívat i zvýhodněné podmínky pro cestování s jízdním kolem v rámci integrovaných dopravních systémů a regionálních nabídek například v příhraničí.

Kolo lze ve vlaku přepravovat také do zahraničí. Vlaky Českých drah sledují řadu populárních evropských cyklotras, např. Dunajskou, Labskou, Greenway Praha – Wien nebo cyklotrasu Mnichov – Praha. České dráhy odbavují jízdní kola přímými doklady do Německa, Rakouska, Maďarska, Nizozemska, Dánska, Lucemburska, Švýcarska aj.

Dovozné bez ohledu na vzdálenost je 10 eur, na Slovensko pak 3 eura. U dálkových vlaků je obvyklá také povinná rezervace místa pro přepravu jízdního kola. České dráhy přepravují kola ve vlacích na většině mezinárodních linek, například do Berlína a Hamburku, Krakova a Varšavy, Žiliny, Budapešti, Vídně a Grazu, Lince nebo do Mnichova.

Speciální cyklovlaky míří do atraktivních cyklorájů

České dráhy ve spolupráci s objednateli veřejné dopravy vypravují v cyklistické sezóně také speciální cyklovlaky. Ty jezdí podél atraktivních cyklostezek nebo míří z velkých měst do cyklistických rájů. Mezi speciální cyklovlaky patří například spoje „Cyklo Ohře“ mezi Chebem a Karlovými Vary, „Cyklo Brdy“ z Prahy do Příbrami, Březnice a Blatné, „Český ráj“ z Prahy do Jičína a Turnova, „Expres Pálava – Podyjí“ z Brna do Šatova a další. Jedinečný zážitek pro rodiny s dětmi nabízí „Cyklohráček“ z Prahy do Slaného. Vlak nabízí jak speciální vagóny pro přepravu jízdních kol, tak vagóny vybavené stolními hrami nebo upravená jako dětské hřiště. Podmínky přepravy kol v těchto speciálních cykloturistických vlacích jsou stejné jako v běžných spojích.

Možnost vypůjčení kola nebo koloběžky na nádraží

Na zhruba 70 železničních stanicích Českých drah v různých koutech Čech, Moravy a Slezska si lze půjčit jízdní kolo. V řadě půjčoven jsou k dispozici také stále více populární e-bike a koloběžky. Kola jsou kvalitně servisovaná a s kolem si lze vypůjčit také základní vybavení, především helmy. Využití cyklopůjčoven Českých drah má řadu výhod. Na cestu nemusíte převážet vlastní kolo. Kola lze ve většině případů vracet i v jiném místě, než jste si je půjčili a jejich přeprava na vybraných tratích v okolí půjčovny bývá bezplatná. Každoročně si kola v půjčovnách Českých drah půjčí tisíce zákazníků.

Podle loňského nezávislého průzkumu Evropské cyklistické federace (ECF) patří České dráhy do TOP 10 k cyklistům nejvstřícnějších železničních dopravců v dálkové dopravě. Hodnoceno bylo na 70 dopravců a dopravních projektů.

Odpovědi poskytla Správa železnic.

Související články

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.