Aktualizace 29.7. 07:50.

U požáru v národním parku České Švýcarsko v současnosti stále zasahuje až 500 hasičů. Hranice požáru se daří držet na ploše kolem 1 000 hektarů. Požár se podle hasičů sice dál nešíří, pod kontrolou ale stále není. Policie má zároveň určité indicie, jak vznikl požár, ale chybí jí konkrétní svědectví.

Hasit pomáhá sedm vrtulníků a čtyři letadla. Do hasebních prací se zapojily i dvě hasicí letadla Canadair z Itálie, ty se však zítra musí neočekávaně vrátit. Jako náhrada za italské letouny Canadiar, která se musela vrátit do vlasti, dnes mají přiletět dva letouny tohoto typu ze Švédska.

Policie shání i svědectví lidí, kteří viděli, odkud se nejdříve začal oheň šířit. Mimo to se policie zabývá i dalším případem, kdy se člověk s dronem, kterého se podařilo identifikovat, pokoušel natáčet během leteckého hašení. „Prověřujeme, zda se nemohl dopustit trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti tím, že používal dron v době, kdy tu létaly vrtulníky,“ uvedl dle ČTK mluvčí policie v Ústeckém kraji Daniel Vítek.

Armádní vrtulníky

Na místě pomáhají již několik dní dvě posádky českých armádních vrtulníků. Armáda ve čtvrtek k hašení nasadila i třetí, silnější vrtulník. Kromě armádních strojů se do hašení požáru v národním parku zapojilo dalších pět vrtulníků. Dva poskytla policie, jeden firma Czechoslovak Group a po jednom Polsko a Slovensko. Slovensko navíc pošle další helikoptéru a 30 příslušníků ozbrojených sil.

„Je to náročné psychicky i fyzicky. Po celou dobu se musíte soustředit, abyste vrtulníkem do něčeho nenarazili, proudem vody strefili správné místo nebo nezasáhli hasiče dole na zemi. Od požáru navíc stoupá obrovské teplo, všude je dým. V životě jsem neviděl nic většího,“ líčí situaci v Hřensku kapitán Antonín Petrů.

Kritičnost situace na Děčínsku lze vyvodit i podle množství hasicích letounů, které se v oblasti pohybují. „Běžně civilním hasičům s likvidací požáru nepomáháme, nebývá to potřeba. Pokud nás povolají, jedná se jednoznačně o krizový stav. Tady včera [v pondělí] létalo pět strojů, což značí, že je opravdu zle,“ upozornil inspektor z místní letky Michal Janeček.