Aldgra Fredly

3. 8. 2022

Japonsko seznámí svět s „realitou“ jaderné války a jejími děsivými dopady tím, že pozve mezinárodní představitele a mládež na prohlídku měst zničených atomovými bombami, oznámil v pondělí premiér Fumio Kišida.

Na konferenci o revizi Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (SNJZ) Kišida uvedl, že Japonsko přispěje 10 miliony dolarů na založení fondu OSN, který má pomoci mladým lidem dozvědět se o účincích jaderných zbraní.

Kišida, jako první japonský premiér, který vystoupil na konferenci SNJZ, uvedl, že použití jaderných zbraní Ruskem ve válce proti Ukrajině vyvolává celosvětové obavy z „reálné možnosti“ další jaderné katastrofy.

„Jako premiér z Hirošimy jsem přesvědčen, že musíme krok za krokem přijmout všechna realistická opatření na cestě ke světu bez jaderných zbraní, jakkoli obtížná může tato cesta být,“ řekl.

Poté, co Spojené státy svrhly za druhé světové války na japonská města Hirošimu a Nagasaki atomové bomby, Japonsko se zavázalo k míru a přijalo tři nejaderné zásady: nevlastnit, nevyrábět a nevpouštět do země jaderné zbraně.

Kišida slíbil, že zvýší celosvětové povědomí o atomovém bombardování v roce 1945 tím, že do obou měst pozve mladé lidi a světové lídry, včetně generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, který Hirošimu navštíví 6. srpna.

Premiér rovněž hodlá příští rok v Hirošimě hostit summit zemí G-7, aby demonstroval neochvějný závazek Japonska ukončit používání jaderných zbraní.

Hirošimský akční plán

Kišida na zasedání SNJZ představil „Hirošimský akční plán“, který obsahuje výzvu ke „společnému uznání důležitosti nepoužívání jaderných zbraní“.

„Nikdy bychom neměli tolerovat hrozbu použití jaderných zbraní, jakou nedávno vyslovilo Rusko, natož použití jaderných zbraní. Musíme zajistit, aby Nagasaki zůstalo posledním místem, které utrpělo atomovým bombardováním,“ řekl.

Akční plán rovněž obsahuje výzvu, aby všechny státy vlastnící jaderné zbraně zveřejnily informace o stavu výroby štěpného materiálu, což by podle Kišidy sloužilo jako základní kámen pro všechna opatření v oblasti jaderného odzbrojení.

Kišida zdůraznil, že je třeba zachovat trend snižování celosvětových zásob jaderných zbraní, neboť podle jeho informací stále existuje více než 10 000 jaderných zbraní.

„Udržení tohoto klesajícího trendu je nesmírně důležité pro přiblížení se světu bez jaderných zbraní. Abychom toho dosáhli, vyzývám všechny státy vlastnící jaderné zbraně, aby se zodpovědně angažovaly,“ sdělil japonský premiér.

Podle Smlouvy o nešíření jaderných zbraní jsou formálně uznány jako státy vlastnící jaderné zbraně Spojené státy, Čína, Francie, Rusko a Spojené království.

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…
Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…

Budeme muset povinně přijímat migranty, kteří do EU proudí, nebo ne? Jak je to s kvótami? Zabere migrační pakt proti náporu běženců?

Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég
Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég

„Já jsem v životě nezažil takovou aroganci, s jakou je tento (NKEP) připravován. A tak diletantně!“ prohlásil na konferenci „Green Deal s rozumem“ Jiří Feist.

Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom
Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom

Podle ekonoma Lukáše Kovandy, který byl hostem pořadu Osobnost Plus na Českém rozhlase, nás evropské dotace vedou do záhuby a osobně by je seškrtal.

Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“
Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“

Na vrcholu prezidentské volební kampaně stojí Donald Trump před soudem. Případ vyvolává v USA nevoli nemalé části veřejnosti.

Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků
Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků

Svět kombuchy: starobylý fermentovaný nápoj plný probiotik, který může mít pozitivní vliv na metabolismus a zdraví.