Během návštěvy Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu i po ní se Tchaj-wan stal terčem zvýšených kybernetických útoků různého rozsahu a různých cílů – od obchůdků s potravinami až po ministerstvo obrany.

Ještě před úterním příjezdem Pelosiové se terčem kybernetických útoků stalo několik vládních internetových stránek, včetně ministerstva zahraničí. Místní média informovala, že při útocích byl použit čínský a ruský software.

Mluvčí tchajwanské prezidentské kanceláře uvedl, že v úterý v 17 hodin místního času se zhroutily také prezidentské internetové stránky v důsledku DDoS útoku „zvenčí“.

Napadeny byly také systémy digitálních cedulí vládních provozů či obyčejných potravin.

Digitální cedule na nádraží Šin-čou-jing a na úřadu města Jhushan ve středu zobrazovaly zprávy označující Pelosiovou za „starou čarodějnici“, informoval Focus Taiwan.

Na televizních obrazovkách různých poboček potravin 7-Eleven na Tchaj-wanu se objevily vzkazy jako „Válečná štváčko Pelosiová, vypadni z Tchaj-wanu“.

Vojenská tisková agentura ve čtvrtek oznámila, že internetové stránky ministerstva obrany byly po kybernetických útocích vyřazeny z provozu zhruba na hodinu.

Předseda Národní komise pro komunikace Čchen Jaw-šang uvedl, že některé napadané společnosti používaly ve svých systémech digitální reklamy čínského software, který může obsahovat malware, díky němuž jsou náchylné k hackerským útokům.

Tchaj-wan z kybernetických útoků oficiálně Čínu neobvinil. Agentura Reuters informovala, že čínské ministerstvo zahraničí na otázku ohledně útoků na tiskové konferenci neodpovědělo.

Reuters informovala, že dle výzkumné organizace zabývající se kybernetickou bezpečností vedly útoky na tchajwanské vládní webové stránky před návštěvou Pelosiové pravděpodobně čínští aktivističtí hackeři, nikoli čínská vláda.

Ve středu 3. 8. se přihlásila k odpovědnosti za kybernetické útoky na Tchaj-wan hackerská skupina APT 27, kterou západní úřady obvinily z toho, že je čínskou státem sponzorovanou skupinou. Na YouTube sdělila, že útoky provedla na protest proti tomu, jak Pelosiová svou návštěvou ignorovala varování Číny. Tvrdila také, že na Tchaj-wanu odstavila 60 000 zařízení připojených k internetu.

Komunistická strana Číny zastává tzv. politiku jedné Číny, podle níž je Tchaj-wan odtrženou provincií, která musí být znovu spojena s pevninou. Režim nevyloučil použití síly k dosažení tohoto cíle.

Tchaj-wan je však od roku 1949 samosprávný a nikdy nebyl pod kontrolou KS Číny. Demokratická vláda a prosperující tržní hospodářství navíc zajišťují, že Tchaj-wan udržuje zdravé obchodní vztahy s mnoha světovými mocnostmi.

Vedení KS Číny je ve svých hrozbách a rétorice stále agresivnější.