ČR – Spolek OBRAZ, jenž letos rozběhl kampaň proti chovu takzvaných rychlokuřat, vyzval občany i firmy z obchodních řetězců, aby odmítli kupovat či prodávat maso z chovu rychlokuřat. Ke kampani se přidávají první prodejci a osobnosti.

Jako první se k výzvě přidal Konzum Ústí nad Orlicí, který je sice lokálním družstvem, avšak ve svém regionu má kolem 100 prodejen. Ve svém prohlášení uvedl Konzum, že se zavazuje zastavit příjem rychlokuřat do prodeje ve svém řetězci, podobně jako úplně ukončil prodej vajec z klecových chovů.

První obchodní řetězce se vzdávají prodeje rychlokuřat. (OBRAZ, z. s.)

V současnosti jsou podle ochránců kuřata v českých velkochovech vyšlechtěna tak, aby dorostla co nejrychleji a do co největších objemů svalstva s vynaložením minimálních nákladů. V důsledku šlechtění chovaná kuřata zvětšila za posledních 50 let až čtyřnásobně a stěží je unesou vlastní nohy a pod náporem příliš rychle narostlých těl se jim lámou kosti.

Podle listu The Economist v roce 1957 vážilo 56 dní staré kuře necelý kilogram, v roce 2005 se váha stejně starých kuřat pohybovala kolem čtyř kilogramů.

Koordinátor kampaně rychlokuřata.cz Radim Trojan ze spolku OBRAZ uvedl, že má radost, když jde tato česká firma příkladem i zahraničním řetězcům.

Po Konzumu se přidaly další supermarkety. S příjmem rychlokuřat a ani výrobků z nich se rozhodly skoncovat od roku 2026 supermarkety Trefa a Terno, spadající pod Jednotu České Budějovice, na jejíž pobočky narazíte nejen v jižních Čechách, ale taky v Hradci Králové, Jihlavě, Olomouci nebo Zlíně.

První obchodní řetězce se vzdávají prodeje rychlokuřat. (OBRAZ, z. s.)

Přidaly se tak mezi firmy z Francie, Británie, Německa, ale třeba také Polska, které po svých dodavatelích požadují dodržování standardů podle tzv. European Chicken Commitment, dodávají obránci ve své zprávě.

V prohlášení Jednoty České Budějovice, pod niž spadají Terno a Trefa, se uvádí, že chtějí změnit trh tak, aby se pro běžného zákazníka stala dostupná i kuřata z welfare chovů a že welfare kuřat zapadá do konceptu jejich strategie a filozofie.

Za necelé dva týdny rozběhnuté kampaně se proti tomuto druhu chovu na webu rychlokurata.cz postavilo už téměř 15 000 lidí. Mezi nimi třeba také zpěvačka Marta Jandová, herci Hynek Čermák, Vladimír Polívka, Václav Neužil nebo třeba režisér Vít Klusák.

Obránce potěšilo, že i aktivita občanů funguje. Díky e-mailům a telefonátům do obchodních řetězců se děje opravdová změna pro kuřata. A může jim v chovu zajistit lepší podmínky.

„Vydělávat na přešlechtěných kuřatech, která neunesou vlastní nohy, mají bolesti a často nejsou schopna ani dojít k vodě a potravě, není v pořádku,“ komentuje situaci vedoucí kampaně Rychlokuřata Radim Trojan.