9. 8. 2022

Poté, co agenti FBI v pondělí provedli razii v Mar-a-Lago, rezidenci Donalda Trumpa, lídři sněmovních republikánů slíbili, že až po listopadových volbách získají většinu ve Sněmovně reprezentantů, zakročí proti „politizaci ministerstva spravedlnosti“.

„Už jsem viděl dost,“ uvedl v pondělí pozdě večer v prohlášení lídr dolní komory Kongresu USA Kevin McCarthy. „Ministerstvo spravedlnosti dosáhlo neúnosného stavu politického zneužívání.“

„Až republikáni převezmou zpět Sněmovnu reprezentantů, provedeme okamžité šetření tohoto ministerstva, budeme se řídit fakty a nenecháme kámen na kameni,“ dodal McCarthy.

„Ministře spravedlnosti Garlande: uchovejte si dokumenty a vyhraďte si prostor v kalendáři,“ zakončil McCarthy.

Jeho komentář je reakcí na razii, kterou FBI provedla v pondělí v Trumpově rezidenci Mar-a-Lago ve floridské Palm Beach. Trump označil razii za „prokurátorský přečin, zneužívání justičního systému a útok radikálních levicových demokratů, kteří zoufale nechtějí, aby kandidoval na prezidenta v roce 2024“.

Republikán Jim Jordan, dlouholetý člen Justičního výboru Sněmovny reprezentantů, které vykonává dohled nad ministerstvem spravedlnosti, vyzval předsedu výboru demokrata Jerryho Nadlera, aby v pátek předvolal ke slyšení ředitele FBI Christophera Wraye a ministra spravedlnosti Merricka Garlanda.

„Co bylo předmětem příkazu k prohlídce? Co jste skutečně dělali? Co jste hledali? Proč jste si nepromluvili s prezidentem Trumpem, aby vám poskytl informace, po kterých jste pátrali?“ předesílal Jordan otázky v rozhovoru pro televizi Fox.

Předsedkyně stranického klubu sněmovních republikánů, Stefaniková, označila pondělí za „temný den v americké historii“ a uvedla, že „politické zneužívání FBI a ministerstva spravedlnosti je skutečnou hrozbou pro demokracii“.

„Existuje důvod, proč Američané těmto agenturám již nedůvěřují,“ uvedla Stefaniková v pondělním prohlášení. „Jedná se o stejnou zkorumpovanou agenturu, která na nelegálním základě získala povolení pro sledování, po léta vědomě klamala Američany o ‚spiknutí s Ruskem‘ a propůjčila se k udržení tohoto podvodu svými až příliš horlivými komplici z mainstreamových médií.“

„Řekněme si to jasně: jedná se o bezostyšné zneužívání FBI ze strany Bidenova ministerstva spravedlnosti proti jeho politickému oponentovi – zatímco svým politickým spojencům dává volnou ruku,“ reagoval další z vlivných republikánů Steven Scalise.

Razie a reakce Trumpových

„Pro náš národ jsou to temné časy, protože můj krásný domov Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě je v současné době obléhán, napaden a obsazen velkou skupinou agentů FBI,“ oznámil Trump v pondělí večer v příspěvku na sociální síti Truth Social.

„Po práci a spolupráci s příslušnými vládními úřady nebyla tato neohlášená razie v mém domě nutná ani vhodná,“ dodal Trump.

„Nyní, když sledují, jak mnou podporovaní kandidáti vyhrávají velká vítězství [primárky], a vidí mou dominanci ve všech průzkumech, snaží se mě a Republikánskou stranu opět zastavit. Bezpráví, politické pronásledování a hon na čarodějnice musí být odhalen a zastaven,“ sdělil Trump. „Budu i nadále bojovat za velký americký lid!“

„Skutečně žijeme v zemi třetího světa,“ reagoval exprezidentův syn Eric.

„Jsou vyděšení. Každým dnem oznámí, že bude v roce 2024 kandidovat na prezidenta,“ řekla Lara Trumpová v pondělí večer televizi Fox News. „Je to velmi pohodlný způsob, jak na Donalda Trumpa prostě hodit trochu víc špíny, jako by toho už neudělali dost.“

Dle Trumpova právníka zabavila FBI v Mar-a-Lago nespecifikované dokumenty.

FBI na dotaz od The Epoch Times neodpověděla.

Článek byl sestaven ze zpráv americké redakce (1, 2, 3).

Přečtěte si také

Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy
Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy

Tucker Carlson v rozhovoru s Nayibem Bukelem konstatuje, že pokud se malá a chudá země jako Salvador dokázala bez mezinárodní pomoci zbavit násilí a organizovaného zločinu, dokáže to i každý jiný stát.

Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění
Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění

Nejlepší snímky Mléčné dráhy pořízené po celém světě.

Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře
Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře

Dlouholeté klišé říká, že každé tvrzení o Indii je pravdivé, ale stejně tak je pravdivý i opak.

Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích
Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích

Čeští fanoušci by měli počítat se zdržením kvůli přísnějším kontrolám německé policie na hranicích - na dálnicích, silnicích i ve vlacích.

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala
Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala

Vláda dnes udělala další krok k jejich nákupu, rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem.