Podle nového průzkumu Australského institutu pro mezinárodní a bezpečnostní záležitosti (AIISA) téměř polovina Australanů věří, že Komunistická strana Číny (KS Číny) zahájí vojenský útok na Austrálii.

Údaje, které byly zveřejněny 22. srpna v rámci výzkumu australských a tchajvanských postojů k Číně (pdf), pocházejí z průzkumu provedeného mezi 1002 dospělými obyvateli Austrálie a 1002 dospělými obyvateli Tchaj-wanu, který se uskutečnil ve dnech 13.-16. srpna 2022.

Výzkumníci zjistili, že Australané jsou zřejmě ostražitější vůči hrozbě ze strany Číny než Tchajwanci, přičemž u Australanů zaznamenali velkou a rostoucí míru obav z Číny a vyhlídky na válku.

Každý desátý Australan věří, že Čína „brzy“ zaútočí na Austrálii

Devět procent dotazovaných Australanů si myslí, že Čína brzy zaútočí na Austrálii, zatímco na Tchaj-wanu si tohle myslí jen každý dvacátý obyvatel.

Allan Behm, ředitel programu AIISA, uvedl, že jej překvapily výsledky, které ukazují, že „Australané se obávají útoku ze strany Číny více než Tchajwanci“.

Výzkum navíc zjistil, že až 48 procent australských respondentů věří, že KS Číny zaútočí na Austrálii „brzy nebo někdy“.

Větší procento obávajících se Australanů je přitom v řadách mladších dotazovaných.

57 procent Australanů si myslí, že Spojené státy by v případě konfliktu s bráněním Austrálie pomáhaly, zatímco 11 procent si to nemyslí. Zbytek uvedl, že neví nebo že by to záviselo na situaci.

80 % Australanů však uvedlo, že by bylo v zájmu Austrálie, kdyby Spojené státy a Čína mohly spolupracovat na dosažení světového míru, ačkoli pouze 35 procent Australanů si myslí, že taková spolupráce mezi oběma mocnostmi je možná.

Současné čínsko-australské vztahy

Průzkum se uskutečnil v době, kdy jsou vztahy mezi Čínou a Austrálií chladné, neboť KS Číny používá vůči Austrálii tzv. grey-zone taktiku* a ekonomický nátlak v odvetě na výzvu bývalé vlády k prošetření původu covidu-19 a také na vojenský pakt AUKUS.

*grey-zone se dá popsat jako taktika překračující hranice přijatelného mírového vojenského působení mezi státy, ale zároveň nedosahuje úrovně, která by vyžadovala konvenční vojenskou reakci.

Nedávno také došlo k eskalaci napětí mezi oběma zeměmi poté, co čínské vojenské síly zastrašovaly australské vojenské letadlo provádějící rutinní pozorování v Jihočínském moři.

Australská vláda navíc odsoudila nedávné vojenské manévry KS Číny v okolí Tchaj-wanu, které v oblasti vyvolávají napětí.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.