Podle nového průzkumu Australského institutu pro mezinárodní a bezpečnostní záležitosti (AIISA) téměř polovina Australanů věří, že Komunistická strana Číny (KS Číny) zahájí vojenský útok na Austrálii.

Údaje, které byly zveřejněny 22. srpna v rámci výzkumu australských a tchajvanských postojů k Číně (pdf), pocházejí z průzkumu provedeného mezi 1002 dospělými obyvateli Austrálie a 1002 dospělými obyvateli Tchaj-wanu, který se uskutečnil ve dnech 13.-16. srpna 2022.

Výzkumníci zjistili, že Australané jsou zřejmě ostražitější vůči hrozbě ze strany Číny než Tchajwanci, přičemž u Australanů zaznamenali velkou a rostoucí míru obav z Číny a vyhlídky na válku.

Každý desátý Australan věří, že Čína „brzy“ zaútočí na Austrálii

Devět procent dotazovaných Australanů si myslí, že Čína brzy zaútočí na Austrálii, zatímco na Tchaj-wanu si tohle myslí jen každý dvacátý obyvatel.

Allan Behm, ředitel programu AIISA, uvedl, že jej překvapily výsledky, které ukazují, že „Australané se obávají útoku ze strany Číny více než Tchajwanci“.

Výzkum navíc zjistil, že až 48 procent australských respondentů věří, že KS Číny zaútočí na Austrálii „brzy nebo někdy“.

Větší procento obávajících se Australanů je přitom v řadách mladších dotazovaných.

57 procent Australanů si myslí, že Spojené státy by v případě konfliktu s bráněním Austrálie pomáhaly, zatímco 11 procent si to nemyslí. Zbytek uvedl, že neví nebo že by to záviselo na situaci.

80 % Australanů však uvedlo, že by bylo v zájmu Austrálie, kdyby Spojené státy a Čína mohly spolupracovat na dosažení světového míru, ačkoli pouze 35 procent Australanů si myslí, že taková spolupráce mezi oběma mocnostmi je možná.

Současné čínsko-australské vztahy

Průzkum se uskutečnil v době, kdy jsou vztahy mezi Čínou a Austrálií chladné, neboť KS Číny používá vůči Austrálii tzv. grey-zone taktiku* a ekonomický nátlak v odvetě na výzvu bývalé vlády k prošetření původu covidu-19 a také na vojenský pakt AUKUS.

*grey-zone se dá popsat jako taktika překračující hranice přijatelného mírového vojenského působení mezi státy, ale zároveň nedosahuje úrovně, která by vyžadovala konvenční vojenskou reakci.

Nedávno také došlo k eskalaci napětí mezi oběma zeměmi poté, co čínské vojenské síly zastrašovaly australské vojenské letadlo provádějící rutinní pozorování v Jihočínském moři.

Australská vláda navíc odsoudila nedávné vojenské manévry KS Číny v okolí Tchaj-wanu, které v oblasti vyvolávají napětí.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.