Podle nového průzkumu Australského institutu pro mezinárodní a bezpečnostní záležitosti (AIISA) téměř polovina Australanů věří, že Komunistická strana Číny (KS Číny) zahájí vojenský útok na Austrálii.

Údaje, které byly zveřejněny 22. srpna v rámci výzkumu australských a tchajvanských postojů k Číně (pdf), pocházejí z průzkumu provedeného mezi 1002 dospělými obyvateli Austrálie a 1002 dospělými obyvateli Tchaj-wanu, který se uskutečnil ve dnech 13.-16. srpna 2022.

Výzkumníci zjistili, že Australané jsou zřejmě ostražitější vůči hrozbě ze strany Číny než Tchajwanci, přičemž u Australanů zaznamenali velkou a rostoucí míru obav z Číny a vyhlídky na válku.

Každý desátý Australan věří, že Čína „brzy“ zaútočí na Austrálii

Devět procent dotazovaných Australanů si myslí, že Čína brzy zaútočí na Austrálii, zatímco na Tchaj-wanu si tohle myslí jen každý dvacátý obyvatel.

Allan Behm, ředitel programu AIISA, uvedl, že jej překvapily výsledky, které ukazují, že „Australané se obávají útoku ze strany Číny více než Tchajwanci“.

Výzkum navíc zjistil, že až 48 procent australských respondentů věří, že KS Číny zaútočí na Austrálii „brzy nebo někdy“.

Větší procento obávajících se Australanů je přitom v řadách mladších dotazovaných.

57 procent Australanů si myslí, že Spojené státy by v případě konfliktu s bráněním Austrálie pomáhaly, zatímco 11 procent si to nemyslí. Zbytek uvedl, že neví nebo že by to záviselo na situaci.

80 % Australanů však uvedlo, že by bylo v zájmu Austrálie, kdyby Spojené státy a Čína mohly spolupracovat na dosažení světového míru, ačkoli pouze 35 procent Australanů si myslí, že taková spolupráce mezi oběma mocnostmi je možná.

Současné čínsko-australské vztahy

Průzkum se uskutečnil v době, kdy jsou vztahy mezi Čínou a Austrálií chladné, neboť KS Číny používá vůči Austrálii tzv. grey-zone taktiku* a ekonomický nátlak v odvetě na výzvu bývalé vlády k prošetření původu covidu-19 a také na vojenský pakt AUKUS.

*grey-zone se dá popsat jako taktika překračující hranice přijatelného mírového vojenského působení mezi státy, ale zároveň nedosahuje úrovně, která by vyžadovala konvenční vojenskou reakci.

Nedávno také došlo k eskalaci napětí mezi oběma zeměmi poté, co čínské vojenské síly zastrašovaly australské vojenské letadlo provádějící rutinní pozorování v Jihočínském moři.

Australská vláda navíc odsoudila nedávné vojenské manévry KS Číny v okolí Tchaj-wanu, které v oblasti vyvolávají napětí.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Vláda chce získat pravomoc samostatného rozhodování o krátkodobém vysílání ozbrojených sil

Podle nového vládního návrhu by měla být změněna Ústava České republiky. Měla by do ní být zanesena nová pravomoc vlády samostatně rozhodovat o vysílání ozbrojených sil mimo území republiky a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území republiky.

Energeticky náročné firmy dotují rozvoj přenosových sítí, vláda jim neulevuje jako jinde, stěžuje si šéf Svazu průmyslu

Velké průmyslové podniky přispívají na zelenou modernizaci elektrárenské sítě velkou měrou. Na rozdíl od sousedních zemí však česká vláda firmám s náklady pomáhá jen málo, myslí si prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Do ústavy má být zapsáno „šetrné využívání vody“ a „ochrana životního prostředí“

Ministerstvo životního prostředí navrhlo změnit a rozšířit ústavu o závazek státu k šetrnému využívání vody a ochraně životního prostředí. Podle něj je současné znění „zastaralé“ a „nedostatečné“.

Klaus Schwab rezignoval z představenstva Světového ekonomického fóra

Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab odstoupil z představenstva této organizace. Byl její tváří více než 50 let.

Člen ochranky stojí na svém stanovišti během zahajovacího zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců ve Velkém sále lidu v Pekingu, 5. března 2024. (WANG ZHAO / AFP via Getty Images)
Čína uvalila odvetné sankce na členy amerického Kongresu kvůli Hongkongu

Čína uvalila sankce na několik členů amerického Kongresu, další vládní představitele a vedoucí nevládních organizací za to, co režim označil za „otřesné chování v otázkách týkajících se Hongkongu“.

Vědci našli dosud nejpřesvědčivější důkazy o možném životě na vzdálené planetě

Vědci objevili dva plyny, které na Zemi vznikají jen biologicky, v atmosféře planety K2-18b. Naznačuje to možnou přítomnost mikrobiálního života, i když důkaz to zatím není.

Německo: Každý třetí podnik plánuje v roce 2025 snižování počtu zaměstnanců

Více než tři z deseti německých podniků předpokládají, že letos budou muset snižovat počet pracovních míst...

Počet svateb v ČR byl loni podle předběžných dat ČSÚ druhý nejnižší od roku 1918, podíl rozvodů se snižuje

Loňský počet svateb v Česku byl po roce 2013 druhý nejnižší od vzniku Československa v roce 1918. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) do manželství loni vstoupilo 44 486 párů, o necelých 1000 více než v roce 2013.

„Nádherné.“ Milovníci čínského umění tleskají Shen Yunu

Milovníci čínského umění ocenili představení Shen Yun v New Yorku jako fascinující ukázku tradiční kultury, tance a hudby. Zaujaly je barvy, příběhy i duchovní poslání souboru.

Mnohonásobný laureát a významný psychiatr Cyril Höschl zemřel ve věku 75 let

Ve věku 75 let dnes zemřel psychiatr Cyril Höschl. Byl zakladatelem a do roku 2021 ředitelem Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, který vznikl transformací Psychiatrického centra Praha.