Aktualizace 7. 9.: Doplněno o skutečné výpadky proudu.
Kalifornie se již několik let prezentuje jako lídr k přechodu na výrobu energie s nulovými emisemi a přechodu na elektromobilitu. Od 31. srpna je ale ve státě stav nouze kvůli nedostatku elektrické energie a domácnosti byly vyzvány k omezenému dobíjení elektrických aut, omezení výkonu klimatizací atd.
Ve hře je více faktorů, které se sešly najednou a je otázkou, jak je bude stát v budoucnu reálně řešit.
Výchozí bod a velké plány
Když za Obamovy vlády podepsaly v roce 2016 Spojené státy Pařížskou dohodu, jejímž cílem je snížit globální teplotu za pomoci redukce emisí skleníkových plynů, o dva roky později se Kalifornie vedená demokraty v čele s guvernérem Jerry Brownem zavázala k odvážnému cíli – vystačit si do roku 2045 pouze s tzv. „čistou energií“.
Kalifornský zákon, který byl mimochodem přijatý 2 dny před Global Climate Action Summit v San Franciscu, si dává za cíl napájet kalifornskou elektrickou síť do roku 2030 až z 50 % energiemi z obnovitelných zdrojů a cíl pro rok 2045 už znáte.
S dalším velkým plánem přišel Brownův nástupce Gawin Newsom (také demokrat) a Kalifornský úřad pro ovzduší (CARB). „Kalifornie má nyní průlomový a celosvětově vůdčí plán na dosažení 100 % prodeje vozidel s nulovými emisemi do roku 2035,“ řekl před 2 týdny Newsom, v souvislosti s legislativou, kterou přijal CARB v návaznosti na guvernérovo výkonné nařízení z roku 2020.
Dejme teď stranou otázky týkající se teorií o skutečně čisté energii či opravdovému vědeckému základu teorie uhlíkové stopy.
Realita
Minulý týden guvernér Newsom vyhlásil stav nouze kvůli nedostatku elektrické energie a přijal dočasné kroky k větším dodávkám energie (samozřejmě z fosilních zdrojů), snížení spotřeby ve státních zařízeních a požádal obyvatele o energetické utáhnutí opasků, resp o sledování doporučení provozovatele energetických sítí CAISO.
Od té doby CAISO naposledy vyzvalo Kaliforňany několikrát k omezení spotřeby. Naposledy včera, aby v následujících dnech ve špičkách tj. mezi 16-21:00, omezili výkon klimatizací, nedobíjeli elektromobily a omezili jakákoliv jiná zařízení s velkou spotřebou energie či vypnuli nepotřebná světla.
Kalifornii letos sužují vysoké teploty delší dobu než v předchozích letech a momentálně dosahují hodnot až 37 – 45 °C – mimochodem, dle guvernéra jde o důsledek globálního oteplování, a o to víc je potřeba rychle přejít na obnovitelné zdroje energií. Ať je tomu jakkoliv, spotřeba energie díky potřebným klimatizacím roste a množství energie v síti pokulhává. Ke krizové situaci přispívá i dlouhodobé sucho a téměř prázdné vodní nádrže – a tedy pokles či zastavení produkce energií hydroelektrárnami. Nákup energie z okolních států je také problém, protože mají obdobné problémy.
Místní TV KTLA se ve čtvrtek ptala na názor lidí u dobíjecích stanic.
„Když nemůžeme dělat tyto věci dnes, jak to budeme dělat, až bude všechno na elektřinu?“ zeptal se jeden z řidičů.
„Pokud nemáte domácí nabíječku, je to naprostá katastrofa,“ řekla televizi majitelka elektromobilu jménem Rebecca.
Během pondělí a úterý 6. -7. září došlo k menším lokálním výpadkům proudu ve zhruba 20 000 domácnostech. V úterý večer pak CAISO vydal varování nejvyššího eskalačního stupně s hrozícími rozsáhlými „rotujícími blackouty“.
Problémy a současný podíl energie z obnovitelných zdrojů
V roce 2021 se podílela energie z obnovitelných zdrojů na 34,8 % celkového mixu v Kalifornii vyráběné energie (a na 33,6 % celkového mixu, tj. včetně nakupované energie). Solární energie se podílela na cca 17 % a větrná na 7,8 % z celkového domácího mixu. Největší podíl cca 50 % tvořila energie vyráběná ze zemního plynu. Zhruba 30 % energií nakoupila Kalifornie z jiných států.
Přechod na elektromobilitu samozřejmě znamená zvyšování poptávky po elektrické energii. Je otázkou, zda budování alternativních zdrojů solární a větrné energie bude schopno vykompenzovat podíl fosilních energií.
Dle Real Clear Investigations je dalším problémem kalifornská elektrická sít, resp. zastaralé prvky přenosové soustavy či ukládání energie. Za předpokladu, že by došlo k razantnímu zvýšení produkce solární energie, je potřeba ji „uskladnit“.
Výzvy obyvatelům k omezení spotřeby energie (tzv. Flex Alert) nejsou v Kalifornii žádnou novinkou, nicméně, loni jich vydal CAISO osm, což je nejvíce od roku 2006.
Hrozící výpadky přiměly kalifornské zákonodárce a guvernéra ke zrušení plánu k uzavření poslední kalifornské jaderné elektrárny v Diablo Canyon do roku 2025. Minulý týden byl přijatý zákon umožňující provoz elektrárny do roku 2030. Jaderná energie se v roce 2021 podílela na 8,5 % celkového doma produkovaného mixu.