Reinhard Werner

19. 9. 2022

Tajný dokument německého Spolkového kriminálního úřadu (BKA) hovoří o možné eskalaci v důsledku hrozícího zhoršení hospodářské situace. Fanatičtí klimatičtí aktivisté by také mohli být v pokušení páchat závažné trestné činy proti zařízením na zásobování energií.

Klimatičtí aktivisté z řad extrémní levice se již několik měsíců dostávají na titulní stránky novin se svými akcemi jako přilepení, provazy na dálničních mostech a návody, jak vrtat do pneumatik nákladních aut. Kritici v tom vidí rostoucí nebezpečí fanatismu a radikalizace klimatického hnutí. Kriminální úřad tyto akce sleduje.

Zhoršující se ekonomická situace v důsledku energetické krize může brzy podnítit ochotu páchat ještě závažnější trestné činy, varuje BKA. Jak uvedl deník Bild, cílem útoků by se mohly stát mimo jiné jaderné elektrárny, plynovody a veškerá těžká nákladní doprava.

BKA varuje před „propagandistickým působením údajně neškodných klimatických aktivistů“

Tajný dokument „Ohrožení“ odboru ST14 BKA varuje před „aktéry/skupinami z různých oblastí politicky motivované trestné činnosti (PMK)“. Ti by se mohli cítit motivováni využít hrozícího nedostatku energie a jeho důsledků „v souladu se svými vlastními aspiracemi“.

Ačkoli nejsou známy žádné konkrétní plány útoků, podle BKA existuje „abstraktní hrozba pro energetickou infrastrukturu“ ze strany levicových extremistů v rámci hnutí na ochranu klimatu.

Kromě „rostoucího počtu demonstrací a protestních shromáždění, které jsou někdy plné emocí“, by mohlo dojít i k „trestným činům poškozujícím energetickou infrastrukturu a s ní spojené instituce a rozhodující činitele“.

BKA také výslovně poukazuje na „propagandistický účinek údajně neškodných klimatických aktivistů“, jejichž agitace by mohla povzbudit násilné levicové extremisty k militantnímu prosazování jejich cílů.

Potenciálními cíli útoků jsou také přístavy a železniční tratě

BKA považuje za scénář, s nímž je třeba počítat, mimo jiné „okupační a blokádní akce, jakož i poškozování majetku nebo žhářství proti energetickému sektoru“. Využívání a rozšiřování fosilních paliv, jako je zemní plyn a hnědé uhlí, je již předmětem odpovídajícího rozruchu na příslušné scéně.

Proto by se cílem militantních akcí mohly stát energetické společnosti, jaderné elektrárny, zařízení a podniky s přímou vazbou na výrobu fosilní energie, a dokonce i kritická infrastruktura, jako jsou přístavy nebo železniční tratě, které jsou z pohledu levicově extremistických klimatických aktivistů také příliš úzce spjaty s výrobou fosilní energie.

Klimatičtí extremisté nesou nelibě kompromisy zelených v ideologických požadavcích

Možným podnětem k militantním akcím by proto mohly být debaty o prodloužení životnosti jaderných elektráren a o postupném ukončení těžby uhlí, které bylo v důsledku energetické krize rovněž odloženo. Skutečnost, že by vláda s účastí zelených byla ochotna přistoupit na maximální ideologické kompromisy, a z toho plynoucí zklamání radikálních klimatických aktivistů by tato aktivisty mohlo přimět k opuštění nenásilné cesty.

Klasicky orientovaní levicoví extremisté by zase mohli využít rostoucí nouzi mnoha lidí v důsledku vysoké inflace jako důvod k militantním akcím proti velkým energetickým společnostem, které z rostoucích cen profitují. „Bild“ k tomu cituje dokument BKA:

„Protesty proti klimatickým změnám jsou stále častěji doprovázeny shromážděními a akcemi namířenými proti velkým energetickým společnostem, které jsou obecně označovány za takzvané krizové spekulanty, protože díky současné ekonomické situaci dosahují vysokých zisků, zatímco mnoho lidí se obává, že v budoucnu nebudou schopni platit účty za elektřinu a plyn.“

Změna systému“ není pouhým sloganem

Spolkový úřad pro ochranu ústavy již v roce 2019 ve své analýze varoval před radikalizačním potenciálem pochodů „Fridays for Future“, které v té době provázela obrovská mediální a politická podpora, a před pokusy o infiltraci levicových extremistů.

„Levicoví extremisté propagují (názor), že stabilní hospodářský růst a kapitalismus jsou neslučitelné s ochranou klimatu,“ uvedl tehdy. „Aby se zabránilo klimatické katastrofě, je proto nutná ,změna systému‘ (,Změna systému, ne změna klimatu!‘).“

Levicovým extremistům nejde o pouhou změnu politických priorit v zájmu ochrany klimatu nebo investic do inovativních technologií, ale o „svržení kapitalistického společenského systému a politickou reorganizaci ve smyslu příslušných ideologií“.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.