Eva Fu Frank Fang

a 22. 9. 2022

Podle republikánského kongresmana Jamese Comera, který se odvolává na dokumenty a informace poskytnuté informátorem, prodávala rodina Bidenových americký zemní plyn do Číny dávno předtím, než se Joe Biden stal prezidentem. O transakcích prováděných Hunterem Bidenem dle zdroje jeho otec věděl, byť tato obvinění dosud oficiálně popíral.

Hunteru Bidenovi měl při jednání s čínskou stranou o dodávkách amerického zemního plynu do Číny v roce 2017 pomáhat člen Komunistické strany Číny a Bidenova rodina slibovala obchodním partnerům, že jakmile se Biden stane prezidentem, získají odměnu, uvedl Comer v dopise ministryni financí Janet Yellenové z 20. září, ve kterém zveřejnil i část důkazů.

„Prezident nejenže zaváděl americkou veřejnost ohledně svých dřívějších zahraničních obchodních transakcí, ale také neoznámil [z titulu oficiální povinnosti], že hrál rozhodující roli při sjednávání obchodní dohody o prodeji amerických přírodních zdrojů Číňanům, zatímco plánoval kandidovat na prezidenta,“ napsal Comer, dlouholetý člen sněmovního Výboru pro dohled.

Joe Biden byl podle Comera v této věci obchodním partnerem, měl k dispozici kancelářské prostory, kde mohl na obchodu pracovat, a firma, kterou řídil Hunter, obdržela od jeho čínských partnerů miliony před uskutečněním očekávaného obchodu.

I když část toho, co Comer uvedl, byla již dříve zveřejněna ve zprávách, dopis se svědectvím informátora, jakož i e-maily, firemní prezentaci v PowerPointu, screenshot šifrovaných zpráv a bankovní dokumenty, které republikáni z výboru získali, poskytuje úplnější obrázek o tom, že Joe Biden byl zasvěcen a zapojen do těchto obchodních plánů přinejmenším od roku 2017.

Bidenovi měli obchodním partnerům slibovat, že Joe Biden bude v roce 2020 kandidovat na prezidenta a ti, kteří s nimi od roku 2017 spolupracovali, budou „sklízet odměny budoucí Bidenovy administrativy“, uvádí Comer v rekapitulaci svědectví jeho informátora.

„Vzhledem k tomu, že se Amerika nyní potýká s energetickou krizí, je zásadní pochopit, proč Bidenova rodina prodávala americké energetické rezervy Číňanům, zda to ovlivňuje dnešní rozhodování prezidenta Bidena a proč prezident Biden nikdy neinformoval americkou veřejnost o svých vztazích s Číňany,“ napsal Comer Yellenové.

„Pokud prezident Biden pracoval na obohacení nejen sebe, ale i své rodiny tím, že výměnou za miliony dolarů slíbil přístup nebo politický vliv k budoucí administrativě, Kongres a americký lid mají na tyto informace právo.“

„Dobré pro Spojené státy i Čínu“

Z e-mailů přiložených v dopise vyplývá, že Hunter Biden aktivně zprostředkovával obchod se zemním plynem s vrcholnými manažery dnes již neexistující společnosti CEFC China Energy, která v té době patřila k největším energetickým firmám v Číně.

V e-mailu z listopadu 2017 adresovaném manažerovi CEFC Tung Kung-wenovi (Dong Gongwen) Hunter svému partnerovi sdělil, že mu zaslal informace týkající se možností zkapalněného zemního plynu (LNG) v Louisianě.

„Příležitosti ve Spojených státech jsme začali zkoumat mnohem dříve, než čínská vláda veřejně oznámila svůj zájem o dovoz zemního plynu z celého světa,“ napsal Hunter. Nabídl perspektivu kontraktů na velké množství LNG „za velmi konkurenceschopné ceny“ v krátkodobém horizontu a také možnost akvizice nebo partnerství v perspektivním projektu zemního plynu v Louisianě, který by posunul dlouhodobé cíle společnosti CEFC.

Hunter Biden
Hunter Biden, syn amerického prezidenta Joea Bidena, se účastní akce v Bílém domě ve Washingtonu 18. dubna 2022. (Drew Angerer / Getty Images)

„Návrh, o který jsem se s vámi podělil, má navíc tu výhodu, že je dobrý jak pro Spojené státy, tak pro Čínu současně,“ dodal.

Podle dopisu mu Hunterův čínský pobočník Pao Ťia-čchi (Bao Jiaqi), který dříve pracoval jako výzkumný asistent Čínského úřadu pro makroekonomické řízení Národního výboru pro rozvoj a reformy, zaslal podrobnou prezentaci obsahující politické a topografické mapy spolu s čínskými poznámkami, na kterých jsou zaznačeny oblasti zásob zemního plynu v USA. Třicetistránková prezentace kladla zvláštní důraz na Pensylvánii, Louisianu, Texas, Oklahomu a Wyoming.

E-maily, které prezentace doprovázely, popisují plán na prodeje zemního plynu do Číny prostřednictvím společnosti Hudson West III LLC, kterou založili Hunter a představitelé CEFC, uvádí v dopisu kongresman.

Role Joea Bidena

Podle jednoho z informátorů byl Joe Biden v obchodech s Čínou „stínovým partnerem“ a podle Comerova dopisu měl být napsaný 10% podíl společnosti na Huntera, aby zakryl účast otce. Stejnou informaci již dříve potvrdil Hunterův bývalý obchodní partner Tony Bobulinski deníku The Epoch Times.

„Nezmiňuj se o tom, že Joe je do toho zapojený, jenom když jste tváří v tvář, vím, že [to] víš, ale oni jsou paranoidní,“ sdělil Hunterův společník jinému partnerovi 20. května 2017 v konverzaci přes WhatsApp, jejíž screenshot byl přiložen v dopise.

„OK, v těchto věcech by měli být paranoidní,“ odpověděl onen partner.

V e-mailu ze září 2017, který Comer považuje za Hunterovu „chybu“, Hunter napsal žádost o „zařízení klíčů pro nové kolegy z kanceláře“, které označil přímo jako staršího Bidena, Jill Bidenovou a prezidentova bratra Jima. Hunter uvedl osobní číslo mobilního telefonu svého otce a strýce pro případ, že by příjemce potřeboval zavolat pro potvrzení.

Cecilia Browningová, generální ředitelka kancelářské budovy, na Hunterovu žádost odpověděla ještě téhož dne. „Jsme nadšeni a poctěni, že můžeme přivítat vaše nové kolegy!“ napsala podle kopie e-mailu z notebooku, který měl patřit Hunterovi.

Bílý dům dosud tvrdil, že Hunter a prezident „nebyli kolegové z kanceláře“. Biden starší dosud také trval na tom, že se svým synem o obchodních záležitostech nikdy nemluvil. Epoch Times se obrátil na Bílý dům a Hunterova právníka s žádostí o další komentář ke Comerovu dopisu.

Ve stejný den, kdy Comer poslal dopis, shodili demokraté z Výboru pro dohled Comerovu rezoluci, v níž navrhoval, aby prezident předal výboru dokumenty týkající se zahraničních obchodních vztahů Bidenovy rodiny.

Překlad původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.