V noci ve středu zůstali na Floridě bez proudu dva miliony lidí v důsledku hurikánu 4. kategorie Ian, který večer „dosedl“ na pevninu o rychlosti větru 248 km/h.

Podle Národního střediska pro hurikány Ian od 23:00 zeslábl na hurikán kategorie 1 s rychlostí větru 144 km/h a nadále způsoboval bouřkové přívaly, vítr a záplavy, pohybujíc se severo-severovýchodním směrem.

Očekává se, že v menší síle dále zamíří přes střední Floridu k severovýchodnímu pobřeží Floridy, Georgii a Jižní Karolíně.

Podle serveru PowerOutage.us bylo k 23:00 hlášeno více než dva miliony výpadků. Významné výpadky hlásily společnosti Duke Energy, Florida Power and Light Company a Tampa Electric.

Poryvy větru způsobené hurikánem Ian v Sarasotě na Floridě 28. září 2022. (Sean Rayford / Getty Images)

Dle Weather Channel jsou dva miliony zákazníků bez proudu „velkým bezpečnostním problémem“, a poznamenal, že Ian je „teprve v polovině poloostrova“.

Floridský guvernér Ron DeSantis předpovídal katastrofální dopady hurikánu, včetně záplav. Řekl, že bylo povoláno více než 42 000 zaměstnanců distribučních sítí, kteří jsou rozmístěni v postižených oblastech státu k obnovení dodávek elektřiny.

Pohotovost

Společnost Duke Energy uvedla, že hurikán pozorně sleduje a připravuje se na možné dopady, které bude mít v následujících dnech.

Kromě 42 000 zaměstnanců energetických společností, kteří jsou připraveni obnovit dodávky elektřiny, má Florida k ruce flotilu vozidel se zvýšeným podvozkem pro zatopené oblasti, 7 000 příslušníků Národní gardy a 179 letadel.

DeSantis uvedl, že lidé mohou Floriďany podpořit při obnově tím, že přispějí do fondu FloridaDisasterFund.org, nebo formou dotované SMS.

Guvernér také vyzval k opatrnosti při pohybu venku v důsledku strhaných elektrických vedení.

„Po přechodu hurikánu Ian buďte venku opatrní. Dbejte na to, abyste se vyhnuli strženým elektrickým vedením, nechoďte a nejezděte přes stojící vodu, nechoďte ke stromům, a generátory mějte 20 stop od svého domu,“ uvedl DeSantis na Twitteru. 

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.