Michael Washburn

30. 9. 2022

Pořadatelé plánované přednášky Kellyanne Conwayové, bývalé manažerky volební kampaně a poradkyně exprezidenta Donalda Trumpa, na University of Virginia (UVA) se v posledních dnech setkali s opakovaným obtěžováním a vandalismem ze strany neznámých osob, které si nepřejí, aby akce proběhla podle plánu nebo aby se jí zúčastnilo hodně lidí.

Přednášku, která se měla uskutečnit 29. září, pořádala organizace Young Americans for Freedom (YAF), která po kampusu UVA vylepila plakáty. Následně je neznámá osoba (či více osob) znehodnotila, strhla a překryla papíry odkazujícími na události z 6. ledna.

Jde o nejnovější případ rozsáhlých snah mařit vystoupení konzervativních řečníků na amerických školách.

Více k událostem řekl pro The Epoch Times Nickolaus Cabrera, ředitel pobočky YAF na UVA. Cabrera v dubnu na univerzitě zorganizoval a uspořádal přednášku s bývalým viceprezidentem Mikem Pencem, kterou se někteří aktivisté neúspěšně pokusili zrušit.

Anonymní vandalové překryli oznámení o přednášce s Kellyanne Conwayovou nápisy, jako je tento. (Se svolením Nickolause Cabrery)

„Jednoho dne byly všechny naše plakáty odstraněny. Procházeli jsme kampusem a všechny byly nahrazeny kusy papíru s textem ‚6. leden 2021‘,“ řekl Cabrera deníku The Epoch Times.

Cabrera nicméně dodal, že doufá, že ti, kterým se Conwayová a její názory nelíbí, se budou snažit se svým ideovým protivníkem jednat slušně, a ne se uchylovat k takové taktice.

Navzdory takové taktice Cabrera uvedl, že se neobrátil na vedení s žádostí o prošetření a případné disciplinární opatření proti odpovědným osobám, protože takové obtěžování se děje neustále a ze zkušenosti dobře ví, že univerzitní úředníci pravděpodobně mnoho nezmůžou.

Kvůli potenciálnímu nebezpečí ze strany studentských aktivistů si přednáška s Conwayovou vyžádala rozsáhlou koordinaci s univerzitní policií.

„Univerzitní policejní oddělení s námi velmi pečlivě spolupracovalo, aby se ujistilo, že tato akce proběhne podle plánu, a aby byly při vstupu do budovy umístěny detektory kovů a zajištěno ochranné pásmo,“ řekl Cabrera.

Známý vzorec

Cabrera uvedl, že to není zdaleka poprvé, co se aktivisté, kteří nesouhlasí s řečníky, jež přivedl na akademickou půdu, uchýlili k nátlaku nebo narušení, aby dosáhli svého cíle neposkytnout prostor osobám, s nimiž nesouhlasí.

Několik týdnů před Penceovou přednáškou otiskly studentské noviny UVA The Cavalier Daily redakční článek s názvem „Nebezpečná rétorika nemá nárok vystupovat“, v němž tvrdily, že Penceovo spojení s Trumpem a jeho postoje k takovým otázkám, jako jsou sňatky osob stejného pohlaví a hnutí Black Lives Matter, představují formu násilí vůči přehlíženým skupinám v zemi, a že Pence by proto neměl mít právo vyjadřovat své názory na univerzitě.

Penceova přednáška nakonec proběhla podle plánu, ale ne bez soustavného anonymního obtěžování, zastrašování a sabotáže proti akci a jejím organizátorům. Stejně jako v případě přednášky Kellyanne Conwayové neznámé osoby poničily plakáty vylepené po kampusu k propagaci akce a nakreslily přes Penceův obrázek ďáblovy rohy.

V říjnu 2021 Cabrera a další členové YAF zorganizovali akci nazvanou „Na obranu pana Jeffersona“, v rámci které měli dva absolventi UVA, redaktor National Review Rich Lowry a republikánský kongresman Chip Roy, navštívit kampus a diskutovat o Thomasu Jeffersonovi – který univerzitu založil v roce 1819 – v souvislosti s diskreditováním třetího prezidenta USA jako rasistického otrokáře.

Několik dní před akcí vandalové strhávali některé plakáty, na jiné čmárali anonymní vzkazy, přičemž v jednom případě přeškrtli název akce a přímo pod něj napsali „Rasisté hájí násilníky“. Aktivisté také zorganizovali kampaň na psaní dopisů, jejichž cílem bylo bombardovat vedení UVA dopisy požadujícími zrušení akce.

Dopis ke zrušení akce uvádí: „Přednáška ‚Na obranu pana Jeffersona‘ se již setkala se značnou odezvou na sociálních sítích ze strany rozzlobených studentů. Domníváme se, že akce nepřímo obhajuje hodnoty rasismu a otroctví, čímž uráží mnoho studentů UVA. Žádám vás, abyste jednali v nejlepším zájmu studentů ve snaze ochránit naši komunitu jako celek.“

Snahy o sabotování akce v tomto případě selhaly, poznamenal Cabrera.

„Samotná akce proběhla skvěle, měli jsme plno, všechna místa byla obsazená a někteří lidé museli stát podél stěn. [Lowry a Roy] mluvili na obranu Jeffersona, proč Jeffersona bráníme a proč bychom měli ctít jeho odkaz,“ dodal Cabrera.

Dvojí metr?

Aby Cabrera a další členové YAF získali finanční prostředky na akce, které chtěli uspořádat, museli se obrátit na dárcovské sítě mimo kampus. Zároveň však dle něj univerzita neváhala vydatně utrácet, aby pozvala na svou půdu řečníky s levicovými názory.

Dne 21. dubna 2021 univerzita pod záštitou svého „seriálu řečníků o rasové rovnosti“ uspořádala prostřednictvím služby Zoom virtuální přednášku Ibrama X. Kendiho, autora a agitátora, který prosazuje názor, že Spojené státy jsou v zásadě rasistické a utlačovatelské, a v knihách jako „Jak být antirasistou“ obhajuje strategie, které by podle Kendiho měli bílí lidé používat k překonání hluboce zakořeněných myšlenkových návyků. Kendi také rozvíjel teorii, že politika, která se rasismu a nerovnosti přímo a vědomě nebrání, k těmto sociálním problémům přispívá.

UVA zaplatila Kendimu 32 500 dolarů za hodinovou přednášku, která ani nevyžadovala jeho přítomnost v kampusu, uvedl Cabrera.

„Jsem pro různé perspektivy, univerzita by měla zvát, koho chce… nikdy by ale nezaplatila takovou částku konzervativci, nikdy by nezaplatila Benu Shapirovi 32 500 dolarů za to, že přijde a promluví,“ dodal Cabrera.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí
Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí

Trump byl lehce postřelen do ucha při pokusu o atentát na předvolebním mítinku. Zemřel návštěvník a střelec byl zlikvidován.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.