V dnešní době vídám na internetu řadu reklam na výrobky, které „zaručují“ léčbu plísně na nohou. Některé vypadají velice pochybně a stojí také poměrně velké částky. Nedávno jsme v sekci Zdraví vydali čtenářsky úspěšný článek o tom, jak léčil sušický páter František Ferda, a upozornili jsme na jeho Receptář, v němž jsou mimo mnoha jiných také rady, jak se zbavit plísní na nohou.

A co tedy radí tato významná osobnost v oblasti českého léčitelství?

Bylinková koupel nohou

Vezměte tři lžičky octa a hrst pelyňku, vložte je do hrnce a spařte je. Spařit znamená, že je krátce vložíte do horké vařící vody. Tedy uvařte jeden litr vody v hrnci neboli přiveďte vodu do bodu varu a do vody vložte připravenou směs octa a pelyňku. Nechte krátce povařit – cca 1 minutu. Potom hrnec sundejte z plotny a nechte jej 15 minut odstát.

Připravte si nádobu na koupel nohou – lavor nebo nějakou větší nádobu, do které se vám vejdou nohy (chodidla). Do nádoby nalijte 3 litry vlažné vody. Vezměte si sítko a do vody přelejte vodu ze spařené směsi octa a pelyňku.

Ve vodě si potom můžete nohy zasažené plísní vykoupat.

Koupele můžete pravidelně opakovat několik dní po sobě až do zlepšení stavu.

Ingredience:

3 lžičky octa (běžný ocet)

Hrst pelyňku

Pelyněk

Pelyněk pravý. (Volné dílo)

Pelyněk pochází z mírného pásma Evropy i Asie. Často zplaňuje a nacházíme ho pak na neobhospodařovaných lokalitách, podél cest, na rumištích, náspech, smetištích a skalnatých stráních.

Nejkvalitnější je list a květ.

Suší se ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C.

Poznámka: Kromě této koupele páter Ferda také doporučoval pít čaj z kmínu nebo vytvořit si speciální mast, kterou popíšeme v dalším článku.