John Haughey Zachary Stieber

a 19. 10. 2022

Porotci ve Virginii 18. října zprostili Igora Dančenka, klíčový zdroj Steeleova spisu namířeného proti Donaldu Trumpovi, ze všech bodů obžaloby ze lhaní FBI.

„Celou dobu jsme věděli, že pan Dančenko je nevinný. Jsme rádi, že to nyní ví i americká veřejnost,“ řekl novinářům před budovou soudu Alberta V. Bryana v Alexandrii Stuart Sears, právník zastupující Dančenka.

Čtyřiačtyřicetiletý Dančenko se chlubil, že byl hlavním zdrojem spisu, který sestavil bývalý britský špion Christopher Steele, jemuž platili demokraté včetně Hillary Clintonové.

Obžalobu vedl zvláštní vyšetřovatel John Durham, který po verdiktu řekl: „I když jsme výsledkem zklamáni, respektujeme rozhodnutí poroty a děkujeme jí za její službu. Chci také vyjádřit ocenění a poděkovat vyšetřovatelům a týmu žalobců za jejich obětavé úsilí při hledání pravdy a spravedlnosti v tomto případu.“

Jde tak o další soudní proces pro Durhamův tým, který skončil rovněž verdiktem nevinen.

Pátý bod obžaloby byl zamítnut ještě předtím, než se dostal k porotcům, a to soudcem Anthonym Trengou (jmenován Georgem W. Bushem), který případu předsedal.

Dančenko byl v listopadu 2021 obviněn v pěti bodech obžaloby ze lhaní agentům FBI při výsleších týkajících se Steeleova spisu. Jeden bod obžaloby se týkal Dančenkova tvrzení, že s Charlesem Dolanem, dlouholetým spolupracovníkem Clintonové, nemluvil o žádných informacích, které byly obsaženy ve spisu. To bylo to, které bylo vyřazeno. Dančenkovi právníci uvedli, že jejich klient nelhal, protože s Dolanem nemluvil, ale komunikoval s ním prostřednictvím e-mailu. Trenga uvedl, že žalobci neprokázali, že Dančenko lhal.

Další čtyři body obžaloby se týkaly Sergeje Milliana, protrumpovského podnikatele. Dančenko uvedl, že si myslel, že s Millianem v červenci 2016 telefonicky hovořil a plánoval se s ním setkat v New Yorku, ale neposkytl žádné důkazy na podporu těchto tvrzení.

Neexistují žádné záznamy hovorů, které by prokazovaly jakýkoli kontakt mezi čísly spojenými s Millianem a Dančenkem, vypověděli agenti FBI. Neexistovaly ani žádné náznaky, že by dvojice komunikovala prostřednictvím hlasových aplikací nebo aplikací pro zasílání zpráv. Dále se Dančenko v e-mailech zaslaných Millianovi a další osobě měsíc po údajné plánované schůzce nezmínil o výzvě k plánované schůzce.

„Dámy a pánové, prokázali jsme vám nade vší pochybnost každý z těchto bodů, že obžalovaný nikdy nepřijal hovor od Sergeje Milliana a že nikdy nepřijal hovor od anonymního volajícího,“ řekl v závěrečné řeči Michael Keilty, asistent obžaloby.

Poté, co spis v roce 2017 zveřejnil Buzzfeed, Dančenko agentům FBI popsal informace, které sdílel se Steelem, jako fámy a vyjádřil opovržení nad tím, jak byly informace prezentovány, vypověděl  agent, který byl přidělen k jeho případu.

Dančenka vyšetřovala FBI už v minulosti, když měl v roce 2008 říci svým kolegům, že jim může výměnou za utajované informace sehnat peníze. Vyšetřování bylo uzavřeno o dva roky později poté, co se FBI mylně domnívala, že Dančenko opustil zemi. Podle Durhama Dančenko ve skutečnosti zůstal v zemi, čímž porušil americké imigrační zákony.

Překlad původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku
Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku

Uchazeči o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou od dnešního rána podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola.

EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko
EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko

Evropská unie usiluje o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem do konce června.