Zachary Stieber

14. 9. 2022

TÉMA: Crossfire Hurricane

Igor Dančenko, hlavní zdroj nechvalně proslulého „Steeleova spisu“ proti Donaldu Trumpovi, byl léta placen FBI a v e-mailu uvedl, že pracuje na projektu „proti Trumpovi“, jak vyplývá z nového spisu zvláštního vyšetřovatele Johna Durhama a jeho týmu.

Dančenko se stal placeným důvěrným informátorem FBI v březnu 2017, uvedli žalobci z Durhamova týmu v soudním podání, které bylo zveřejněno 13. září. Roli informátora měl zastávat až do října 2020.

FBI na žádost o komentář obratem nereagovala.

Dančenko, ruský státní příslušník žijící ve Spojených státech, má být v říjnu souzen v pěti bodech obžaloby za lhaní FBI.

Žalobci tvrdí, že Dančenko v několika rozhovorech s agenty FBI lhal o informacích, které předal britskému bývalému špionovi Christopheru Steeleovi, jenž v roce 2016 sestavil kompromitující spis na objednávku prezidentské kampaně Hillary Clintonové a Demokratického národního výboru.

Steele měl vůči Trumpovi nevraživý postoj.

Nové podání odhaluje, že Dančenko v e-mailu před volbami v roce 2016 prozradil, že je součástí „proti-trumpovského“ projektu.

„Mohl byste prosím někoho požádat, aby se vyjádřil k Manafortově rezignaci a k čemukoli ohledně Trumpovy kampaně? Samozřejmě mimo záznam! Jakoukoliv myšlenku, fámu, obvinění,“ napsal Dančenko 19. srpna 2016 Charlesi Dolanovi, dlouholetému spolupracovníkovi Clintonové.

Paul Manafort v tu dobu právě rezignoval na funkci šéfa Trumpovy kampaně.

„Pracuji na souvisejícím projektu proti Trumpovi. Ptal jsem se [Dolanova známého] před třemi měsíci, ale moc toho neřekl, i když se podělil o pár cenných postřehů,“ dodal Dančenko.

„Vzhledem k tomu, že Dolan věděl o tom, že obviněný pracuje pro Steelea, lze vyvodit jediný závěr, že ‚projekt proti Trumpovi‘ byl ten, na kterém pracoval Steele a Orbis,“ uvedli žalobci ve zmíněném podání.

Orbis Business Intelligence je poradenská společnost, která Steela zaměstnává.

Dančenko také poslal další zprávu svému bývalému zaměstnavateli, Cenku Sidarovi, týkající se reportů, které Sidar poskytoval na různá témata včetně energetiky.

„Zdůrazňujte zdroje. Zvýrazněte je tučně nebo VELKÝMI PÍSMENY [sic]. Čím více zdrojů, tím lépe. Pokud jich máte nedostatek, použijte jako zdroj sebe (‚podnikatel se sídlem v Istanbulu a Washingtonu‘ nebo cokoli jiného), abyste zachránili situaci a vypadalo to trochu lépe,“ napsal dle podání Dančenko 24. února 2016, krátce předtím, než začal spolupracovat se Steelem.

Dančenkovy rady odpovídají způsobu, jakým zapíral nebo si vymýšlel role některých osob, včetně podnikatele Sergeje Milliana.

Prokurátoři uvedli, že Dančenko lhal o klíčových detailech, včetně nepravdivého tvrzení, že od Dolana nedostal informace pro spis.

Dančenko prohlásil, že je nevinen.

Překlad původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí
Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí

Trump byl lehce postřelen do ucha při pokusu o atentát na předvolebním mítinku. Zemřel návštěvník a střelec byl zlikvidován.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.