Andrew Moran

21. 10. 2022

Přestože se americká ekonomika v první polovině roku 2022 dostala technicky do recese, podle nedávného průzkumu organizace Conference Board sdružující podnikatele a výzkumné skupiny se velká většina generálních ředitelů napříč USA domnívá, že by se stav ekonomiky mohl v následujících měsících dále zhoršit a 98 % se na recesi připravuje.

Osmdesát jedna procent generálních ředitelů poznamenalo, že se celkové ekonomické podmínky oproti stavu před šesti měsíci zhoršily, a 74 procent předpokládá, že se podmínky v příštích šesti měsících zhorší.

„Pohled generálních ředitelů na současné podmínky i jejich očekávání se zhoršil,“ uvedla ve zprávě Dana M. Petersonová, hlavní ekonomka The Conference Board.

Ačkoli existuje téměř všeobecná jistota, že v roce 2023 dojde k recesi, otázkou je míra příštího hospodářského poklesu. Podle posledního čtvrtletního hodnocení si 85 % respondentů myslí, že nejpravděpodobnějším scénářem v USA je krátká a mělká recese s omezeným globálním dopadem.

Výsledky jsou srovnatelné s nedávným průzkumem společnosti KPMG, kterého se letos v létě zúčastnilo více než 1 300 generálních ředitelů (pdf). Devadesát jedna procent amerických generálních ředitelů uvedlo, že je „přesvědčeno“, že v příštích 12 měsících přijde recese.

Co však o příštím poklesu říkají někteří z nejznámějších ředitelů amerických korporací, jako je Elon Musk ze společnosti Tesla, nebo ekonomové?

„Připravte se na problémy“

Po zveřejnění zprávy o výsledcích Goldman Sachs za třetí čtvrtletí řekl generální ředitel investiční banky David Solomon agentuře Reuters, že „existuje přiměřená šance na recesi“, i když „stále vidí scénář s měkkým přistáním“.

To upoutalo pozornost zakladatele Amazonu Jeffa Bezose, který Solomonův komentář sdílel na Twitteru a poznamenal, že „pravděpodobnost v této ekonomice říká, že je třeba se připravit na problémy“.

Zakladatel společnosti Bridgewater Associates Ray Dalio minulý týden na Greenwichském ekonomickém fóru agentuře Bloomberg řekl, že cesta amerického Federálního rezervního systému (centrální banky) ke snížení inflace by mohla zažehnout výraznou a dlouhodobou recesi. Dodal, že prudce rostoucí zadlužení, donedávna historicky nízké úrokové sazby, politické nepokoje ve Washingtonu a ukrajinsko-ruský konflikt „jsou dokonalou bouří“, která „se navzájem ovlivňuje“.

„Vzhledem k velikosti problémů, s nimiž se potýkáme, to není něco, na co bychom byli zvyklí,“ řekl. „Vyvolaly tento obrovský výkyv a nyní zvýší úrokové sazby do té míry, že to bude ekonomiku a finanční trhy hodně bolet.“

V nedávném rozhovoru pro televizi CNBC generální ředitel banky JPMorgan Jamie Dimon vysvětloval, že množství „vážných“ protivětrů by mohlo do devíti měsíců americkou i světovou ekonomiku uvrhnout do recese.

„Jedná se o velmi, velmi vážné věci, které podle mého názoru pravděpodobně uvrhnou USA a svět – Evropa v recesi již je – pravděpodobně uvrhnou USA do nějakého druhu recese na šest až devět měsíců,“ řekl.

Cathie Woodová, generální ředitelka investiční společnosti Ark Invest, se však domnívá, že současný hospodářský pokles „bude trvalý“.

„První dvě čtvrtletí záporného reálného HDP pro nás znamenají, že jsme v recesi. Věříme, že tato recese bude trvalá,“ řekla Woodová nedávno v rozhovoru pro Yahoo Finance Live.

elon musk
Zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk během společné akce společností T-Mobile a SpaceX v Boca Chica Beach v Texasu 25. srpna 2022. (Michael Gonzalez / Getty Images)

Na srpnovém výročním shromáždění akcionářů společnosti Tesla uvedl Elon Musk, že očekává „mírnou recesi“, která bude trvat přibližně 18 měsíců.

„Dělat makroekonomické prognózy je recept na katastrofu, ale můj odhad je, že jsme za vrcholem inflace a že budeme mít recesi,“ prohlásil. „Jen hádám, je to naprostá spekulace. Ale tipoval bych, že to bude mírná recese na, já nevím, 18 měsíců nebo něco takového.“

V září citovala CNBC generálního ředitele společnosti Alphabet (matka Googleu) Sundara Pichaie, který měl na setkání zaměstnanců v New Yorku říct, že se společnost bude připravovat na přizpůsobení se „nejtěžším makroekonomickým podmínkám“ za poslední desetiletí v rámci přípravy na tvrdé přistání.

Generální ředitel společnosti FedEx Raj Subramaniam v rozhovoru pro Jima Cramera na CNBC 15. září řekl, že čísla naznačují, že ekonomika „jde do celosvětové recese“.

Co zatím ukazují čísla?

V uplynulém měsíci se objevilo mnoho údajů, které ukazovaly na zpomalování ekonomiky.

Například index nákupních manažerů ve výrobním sektoru Institutu pro řízení dodávek v září oslabil na 50,9 % ze srpnových 52,8 %. Obdobný ukazatel měřený S&P Global Composite and Services se v posledních 4 měsících pohybuje kolem 52 %, přičemž v předešlých měsících byl na 55 – 59 procentech.

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v srpnu klesly o 0,2 %, zatímco stavební průmysl se propadl o 0,7 %. Průmyslová a zpracovatelská výroba vzrostly každá jen o 0,4 %. Maloobchodní tržby zůstaly na stejné hodnotě beze změny. Navíc pokračoval pokles široké škály indexů poboček centrální banky, od výrobního indexu filadelfského Fedu (-8,7 %) až po výrobní index newyorského Fedu (-9,1 %).

Tato čísla byla vykázána ruku v ruce se zvýšenou meziroční inflací na vyšší než očekávané úrovni 8,2 %. Tzv. jádrová inflace, kterou tvoří ceny energií a potravin, vzrostla na 6,6 %, což je téměř 40-leté maximum.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?