Spojené státy a Jižní Korea uspořádají příští týden rozsáhlé společné letecké cvičení za účasti 240 vojenských letadel, aby posílily svou bojovou připravenost v době, kdy Severní Korea znovu provádí své raketové provokace.
Cvičení, známé jako Vigilant Storm, bude probíhat od 31. října do 4. listopadu a bude zahrnovat hlavní letecké mise, jako je blízká letecká podpora, obranná protiletecká činnost a nouzové letecké operace, uvedlo americké letectvo v prohlášení.
„Podpůrné síly na zemi budou také trénovat své základní obranné postupy a schopnost přežití v případě útoku,“ dodalo.
Cvičení se zúčastní 240 letadel, z nichž 140 bude z Jižní Koreje, včetně jejích stíhaček F-35A Stealth a stíhaček F-15K a KF-16. USA nasadí své stíhačky F-35B, letouny elektronického boje EA-18 a tankery KC-135.
Podle amerického letectva nasadí australské letectvo během společného cvičení také tanker KC-30A pro doplňování paliva ve vzduchu.
„Letošní akce posílí operační a taktické schopnosti kombinovaných leteckých operací a posílí naše silné kombinované obranné postavení,“ uvedlo.
Cvičení se poprvé uskutečnilo v roce 2015 pod názvem „Vigilant Ace“, ale později bylo v roce 2018 pozastaveno, protože bývalá vláda Mun Če-ina usilovala o obnovení denuklearizačních rozhovorů se Severní Koreou.
Prezident Yoon Suk-yeol, který nastoupil do úřadu v květnu, se zasazuje o tvrdší postoj vůči Severní Koreji a silnější bezpečnostní závazek USA k obraně země, neboť Severní Korea letos vystupňovala své raketové odpaly.
Severní Korea odsoudila společná americko-jihokorejská cvičení jako „nácvik invaze“ a vypálila stovky střel v mezikorejských námořních ochranných zónách, které obě strany zřídily v roce 2018 s cílem snížit vojenské napětí.
Jižní Korea plánuje „změnit strategii“
Jihokorejský ministr obrany Lee Jong-sup ve svém středečním projevu na zasedání výboru uvedl, že přístup Jižní Koreje k severokorejské jaderné hrozbě by se měl změnit z prevence na odstrašení.
„Zaměřili jsme se na snahu zabránit Severní Koreji v provádění dalších jaderných testů a v rozvoji jejích jaderných schopností, ale je čas změnit naši strategii,“ citovala Leeho tisková agentura Yonhap.
„Prioritou by mělo být odstrašení od použití jaderných zbraní tím, že jim dáme jasně najevo, že pokud se Severní Korea pokusí jaderné zbraně použít, přivodí to konec severokorejského režimu a ten zcela zanikne,“ dodal.
Lee uvedl, že Jižní Korea jedná s Washingtonem o rozšíření rozsahu vzájemného sdílení zpravodajských informací, cvičení a využívání amerických vojenských prostředků Jižní Koreou v rámci rozšířené strategie odstrašování.
„Měli bychom mít schopnosti sledovat všechny kroky [severokorejské armády] počínaje fázemi před zahájením, abychom je mohli předem fyzicky či nefyzicky neutralizovat,“ dodal.
Oba rivalové si 24. října vyměnili varovné výstřely podél sporné západní námořní hranice, když severokorejské plavidlo údajně překročilo námořní hranici s Jihem. Severokorejský režim prohlásil, že je připraven použít jaderné zbraně proti „nepřátelským silám“, a to v době, kdy opětovně provedl řadu raketových testů.
Z původního článku newyorské redakce přeložil MiC.