Mimi Nguyen Ly

30. 10. 2022

Jihokorejský prezident vyhlásil státní smutek

Na 153 lidí, včetně nejméně 22 cizinců, zemřelo poté, co se venkovní halloweenská oslava v jihokorejském hlavním městě Soulu v sobotu večer přeměnila v tlačenici, uvedli záchranáři.

Obrovské davy účastníků akce se nahrnuly do úzké sjezdové uličky v noční čtvrti poblíž hotelu Hamilton, hlavního místa konání večírků v Soulu. Incident uvěznil a zmáčkl stovky lidí v soulské rekreační čtvrti Itaewon.

Záchranáři a chodci v nastalém chaosu poskytovali první pomoc a resuscitaci lidem ležícím na ulici.

Úřady dle nejnovějších údajů uvedly, že zemřelo nejméně 153 lidí a dalších asi 150 utrpělo zranění. Hasiči uvedli, že většina obětí jsou teenageři a mladí dospělí. Mezi mrtvými jsou podle hasičů mimo jiné lidé z Číny, Íránu, Uzbekistánu a Norska, uvedla ČTK.

Choi Seong-beom, šéf soulského hasičského sboru Yongsan, uvedl, že všechna úmrtí pravděpodobně způsobila tlačenice v jediné úzké uličce a že počet mrtvých se může zvýšit.

Uvedl, že těla byla odeslána do blízkých nemocnic nebo do tělocvičny, kde je mohou identifikovat rodinní příslušníci. Mnoho obětí byly ženy ve věku kolem 20 let, řekl Choi.

Mnoho obětí bylo převezeno na nedalekou univerzitu Soonchunhyang, kam téměř nepřetržitě přijížděly sanitky, uvedla agentura Associated Press.

Úřady sdělily, že nejméně 19 zraněných je v kritickém stavu a je jim poskytována neodkladná péče.

Do ulic bylo nasazeno více než 1 700 lidí z celé země – včetně asi 520 hasičů, 1 100 policistů a 70 státních zaměstnanců – kteří na neštěstí reagovali.

Státní smutek

Na letošní halloweenskou akci se v Itaewonu sešlo asi 100 000 lidí. Itaewon je známý svým nočním životem a také luxusními bary, kluby a restauracemi.

Jihokorejský prezident Yoon Suk Yeol předsedal mimořádné schůzce s vysokými představiteli. Nařídil zřídit pracovní skupinu, která zajistí rychlé ošetření zraněných, a zahájit vyšetřování příčiny neštěstí a prověřit bezpečnost míst konání slavnosti.

Yoon vyhlásil na neděli státní smutek a nařídil, aby vlajky na vládních budovách a úřadech vlály na půl žerdi.

„Je to opravdu zničující. Tragédie a neštěstí, ke kterému nemuselo dojít, se odehrálo v centru Soulu uprostřed halloweenských [akcí],“ zmínil Yoon ve svém projevu. „Mám těžké srdce a jako prezident odpovědný za životy a bezpečnost lidí nedokážu zadržet smutek.“

Uvedl, že hlavní prioritou jeho vlády je podpora rodin obětí, včetně příprav pohřbu, a také ošetření zraněných z tlačenice.

Hasiči a svědci incidentu uvedli, že lidé se stále hrnuli do již přeplněné sjezdové uličky, než ti v horní části uličky spadli a lidé pod nimi se začali převracet přes ostatní.

Jednadvacetiletá Moon Ju-youngová řekla agentuře Reuters, že v uličkách byly před incidentem jasné známky problémů, a popsala scénu z místa jako „nejméně desetkrát přeplněnější než obvykle“.

Podle soulských novin Hankyoreh jeden z přeživších, příjmením Kim, popsal scénu, kdy lidé během tlačenice padali jeden na druhého „jako domino“. Přeživší uvedl, že byli uvězněni asi 1,5 hodiny, než byli zachráněni, a mnohým došel dech.

Další přeživší, jménem Lee Chang-kyu, podle listu uvedl, že viděl, jak asi pět až šest mužů strká do ostatních, než jeden nebo dva začali padat.

Hwang Min-hyeok, návštěvník Itaewonu, sdělil zpravodajské stanici YTN, že bylo šokující vidět řady těl poblíž hotelu. Lidé naříkali vedle těl svých přátel. Poznamenal, že záchranáři byli zpočátku přetíženi a nechali ostatní, aby zraněným poskytovali umělé dýchání.

Kondolence

Soustrast a podporu Jižní Koreji vyjádřila řada zahraničních politiků, například šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell, francouzský prezident Emmanuel Macron či nový britský premiér Rishi Sunak, který označil na Twitteru incident za „strašlivý“: „Všechny naše myšlenky jsou v této velmi strastiplné chvíli s těmi, kteří v současné době pomáhají, a se všemi Jihokorejci.“

Český premiér Petr Fiala napsal: „Hluboce lituji každého ztraceného života během dnešní tragédie v Soulu a vyjadřuji svou nejhlubší soustrast všem lidem Korejské republiky. Naše myšlenky a modlitby jsou s rodinami a blízkými obětí.“

„Truchlíme spolu s lidem Korejské republiky a posíláme přání rychlého uzdravení všem zraněným,“ vyjádřili soustrast na Twitteru americký prezident Joe Biden s manželkou. Poradce pro národní bezpečnost USA Jake Sullivan na Twitteru uvedl, že zprávy o katastrofě jsou „srdcervoucí“, a dodal, že Washington „je připraven poskytnout Korejské republice veškerou podporu, kterou bude potřebovat“.

Nával davu v sobotu večer se stal nejsmrtelnějším drtivým neštěstím v dějinách země. Předtím v roce 2005 zahynulo na popovém koncertě v Sangdžu 11 lidí a 60 dalších bylo zraněno.

Incident je zároveň druhým největším rozsáhlým davovým incidentem během jednoho měsíce v Asii. 1. října policie v Indonésii použila na fotbalovém zápase slzný plyn, což vyvolalo tlačenici, při níž zahynulo 132 lidí.

Poslední jihokorejské neštěstí, při kterém zahynuly stovky lidí, se týkalo potopení trajektu v dubnu 2014. Počet obětí činil 304. Oběťmi byli převážně středoškoláci.

Na této zprávě se podílely agentury Associated Press a Reuters. Článek byl aktualizován a doplněn o některé informace. Přeložil: MiC

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.