Zdenka Danková

3. 11. 2022

Vláda 2. 11. aktualizovala nařízení, které stanovuje zastropování cen energií. Nárok na zastropování budou mít nově sportovní organizace, veřejní zadavatelé, kulturní organizace a státní, krajské či obecní podniky. Platit bude na celou jejich spotřebu, uvádí odbor komunikace Ministerstva průmyslu a obchodu.

Dále vláda zrušila hranici maximálního odběru plynu pro malé a střední podniky, na které bude strop ceny plynu platit. Strop se tedy bude vztahovat na všechny malé a střední podniky bez ohledu na roční odběr plynu. Pro malé a střední podniky již není stanovena horní hranice roční spotřeby, na nižší ceny tak dosáhne více podniků. Platit pro ně bude 80 % zastropování z jejich nejvyšší spotřeby za posledních pět let, informuje odbor komunikace.

„Zrušili jsme horní hranici spotřeby plynu pro malé a střední podniky s tím, že jim zastropujeme 80 % z jejich nejvyšší spotřeby za posledních pět let. Díky tomu budou mít podniky s vyšší spotřebou, například sklárny, sportovní organizace a státní podniky, také energie za přijatelnější ceny,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Tyto subjekty budou mít povinnost předložit čestné prohlášení. „Chceme vyjít vstříc některým sklárnám či pekárnám, které sice odpovídají definici malého a středního podniku, ale spotřebu plynu mají vyšší než 4200 MWh ročně,“ dodává ministr Síkela.

Platí, že subjekty připojené na hladinu nízkého napětí elektřiny a ty s ročním odběrem plynu do 630 MWh budou mít nárok na strop cen automaticky. Strop cen se bude vztahovat také na malé a střední podniky (MSP), které jsou připojeny na hladině vysokého a velmi vysokého napětí. Ty budou muset svému dodavateli předložit čestné prohlášení, které je ke stažení na webu energiezamene.cz. Podobně to je u plynu – nárok na zastropované ceny mají MSP s ročním odběrem nad 630 MWh, budou ale také muset odevzdat čestné prohlášení, upřesňuje ministerstvo.

Nárok na zastropované ceny bude mít sportovní organizace, která není obchodní korporací, a je zapsaná v rejstříku sportovních organizací podle zákona o podpoře sportu. Poskytovatelé kulturních služeb jsou uvedeni zde.

Zastropování cen po celý rok 2023

Zastropování cen bude platit po celý rok 2023 s tím, že nařízení umožní toto období případně prodloužit.

Cena za dodávku elektřiny se stanoví ve výši 5 korun za kWh bez DPH, tedy 6,05 korun za kWh s DPH. Stálý měsíční plat za dodávku elektřiny, tedy poplatek za odběrné místo bez ohledu na spotřebu, bude 130 korun za měsíc. U plynu bude cenový strop zaveden ve výši 2,50 korun za KWh, tedy 3,025 korun za KWh s DPH. Stálý měsíční plat za dodávku plynu bude stejný jako u elektřiny.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.