ČR – Dvě ministerstva se spojila do meziresortní spolupráce, aby ochránila „co největší počet domácností před vysokými cenami energií a zamezila jejich případnému pádu do hrozící energetické chudoby“. Obě ministerstva, jak práce a sociálních věcí (MPSV), a Ministerstvo životního prostředí (MŽP) v rámci toho „připravila ucelený informační systém, který nabízí přehledné informace o možnostech úspor energie či finančních příspěvcích státu“, uvádí tiskové oddělení MŽP.
„Cílem společné kampaně je pomoci domácnostem efektivně redukovat náklady týkající se spotřeby energie bez toho, aby to výrazněji pocítily na svém komfortu. Úsporná opatření a investice do obnovitelných řešení současně pomáhají chránit životní prostředí a posilovat energetickou nezávislost Česka na fosilních zdrojích,“ uvádí dále zpráva.
„Běžná domácnost vybavená typickou skladbou spotřebičů využívá jednotarifní sazbu a cena za odebranou elektřinu zůstává během dne stále stejná. V případě, že elektřinu využívá k vytápění, ohřevu vody nebo potřebuje dobíjet elektromobil, má nárok na dvoutarifní sazbu, při níž se během dne střídá režim vysokého tarifu (VT) a nízkého tarifu (NT), kdy je cena za odebíranou elektřinu po určitou část dne nižší,“ upozorňuje energie.cz.
Situace na trhu s energiemi se rychle mění, jak na ni lze pružně reagovat?
„Uvědomujeme si, že situace týkající se cen energií je pro řadu našich občanů velmi nepřehledná a je třeba pracovat s občany přímo v terénu, proto Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí společnou kampaň s názvem ZkrotímeEnergie.cz. Širokou veřejnost provede úskalím současných vysokých cen energií tak, aby lidé mohli efektivně začít šetřit na jejich spotřebě, což okamžitě pocítí na nižších výdajích za elektřinu a teplo. Naším společným cílem je také usnadnit čerpání příspěvků na bydlení, které pomohou domácnostem překonat letošní strmý růst cen energie,” představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka 20. října spuštěnou úvodní fázi kampaně ZkrotímeEnergie.cz.
Vláda podle něj na situaci a rychlé změny v energetice bezprostředně reaguje, podařilo se jí mimo jiné například naplnit zásobníky zemního plynu z více než 90 procent a pro domácnosti připravuje v případě potřeby i dostupnou adresnou pomoc.
„Šetření energií je nejdostupnějším krokem, které pomůže snížit výdaje za elektřinu a teplo,“ uvádí Jan Dusík, náměstek ministryně životního prostředí pro řízení sekce ochrany klimatu.
„Přínosy pocítí rodiny nejen v nižších účtech za energie, ale v lepším životním prostředí také jejich okolí,” doplňuje cíle kampaně Dusík.
Od začátku krize cen energií raketově roste zájem domácností o podporu pro instalaci solárních elektráren a tepelných čerpadel z Nové zelené úsporám. Nejvíce žádostí přichází na financování domácích solárních elektráren, za nimi následují tepelná čerpadla a zateplení domů.
„Počet odborných poradců budeme průběžně zvyšovat ve spolupráci s programy Státního fondu životního prostředí ČR či systémem Energetických konzultačních a informačních středisek,“ uvedl Martin Sedlák, zmocněnec ministra práce a sociálních věcí pro řešení energetické chudoby, který kampaň ZkrotímeEnergie.CZ koordinuje.
Informace seniorům předají sociální pracovníci
V rámci spolupráce se do projektu začínají zapojovat také sociální pracovníci, kteří už nyní ve své každodenní praxi se svými klienty řeší ceny energií a radí jim, jak rychle omezit výdaje za energie.
Marian Jurečka doplňuje, že také těmto lidem začínají nabízet informační servis v podobě praktických informací, letáků a i konkrétních řešení pro řady seniorů.
„Víme, že Česko má dostupná řešení, která pomohou snížit náklady na energie během nejbližších let. Musíme jen správně nakombinovat zelenou energii a snížit spotřebu energií tak, aby se současně zachoval životní komfort,“ uzavírá Marian Jurečka.
Kampaň zamíří také přímo mezi domácnosti do regionů, pilotní lokalitou pro spuštění energetického poradenství se stane Opavsko.
„Státní fond životní prostředí ČR ve spolupráci s MAS Opavsko zde spustí komplexní informační servis o možnostech okamžitých úspor energie i nastartování přemýšlení nad dlouhodobými projekty pro výrobu domácí zelené energie,“ uzavírá zpráva MŽP.