Katabella Roberts

14. 11. 2022

Texas vyslal do převážně demokraty ovládaných oblastí v USA již 300 autobusů s přistěhovalci ve snaze vypořádat se s přílivem nelegálních migrantů na jižní hranici.

Texaský guvernér Greg Abbott oznámil nejnovější převoz nelegálních přistěhovalců do takzvaných „sanctuary“ oblastí (oblasti s chráněneckým statusem) 11. listopadu: „Třístý texaský autobus s migranty právě odjel do Chicaga.“

„Zatímco [prezident Joe] Biden nic nedělá, Texas bude pokračovat v bezprecedentních opatřeních, aby ulevil našim přetíženým pohraničním komunitám & zabezpečil hranice,“ dodal republikánský guvernér.

V prohlášení Abbottova úřadu o převaděčství ze 4. listopadu se uvádí, že Texas vyvezl od dubna téměř 8 300 nelegálních přistěhovalců do Washingtonu, od 5. srpna přes 3 500 do New Yorku a od 31. srpna více než 1 100 do Chicaga.

Úřad guvernéra tvrdí, že autobusová mise „poskytuje tolik potřebnou úlevu našim přetíženým pohraničním komunitám“.

Abbott a další republikáni kritizovali Bidenovu politiku otevřených hranic za to, že způsobila krizi, v rámci které se do Spojených států pokouší dostat rekordní počet nelegálních přistěhovalců.

Rekordní počet zadržených na hranicích

Podle zprávy FAIR od Bidenova nástupu do funkce v lednu 2021 nelegálně překročilo hranice Spojených států z Mexika zhruba 5,5 milionu lidí.

Podle údajů Celní a pohraniční ochrany USA zveřejněných v září (pdf) bylo během fiskálního roku 2022 (tj. říjen 2021 – září 2022 včetně) na jižní hranici zatčeno více než 2,3 milionu nelegálních přistěhovalců, což je nejvyšší počet, jaký byl kdy zaznamenán.

V souvislosti s nárůstem počtu nelegálních přistěhovalců zaznamenaly úřady také to, že kartely přes hranice přivážejí smrtící drogu fentanyl v rekordním množství.

Demokratičtí zákonodárci si však vzali na mušku Abbottův autobusový program a paradoxně obvinili republikány z „obchodu s lidmi“.

Vrchní st. zástupce District of Columbia Karl Racine zahájil vyšetřování, zda Abbott a další guvernéři z řad republikánů neuvádějí nelegální přistěhovalce v omyl při jejich převozu do míst jako je Washington, Chicago a New York.

Podle zprávy ProPublica a The Texas Tribune Racine uvedl, že jeho vyšetřovatelé vedli rozhovory s přistěhovalci, kteří „přesvědčivě hovořili o tom, že byli uvedeni v omyl, a o tom, že jim byli slíbeny služby“ ze strany organizátorů převozů před nástupem do autobusů do jiných států. Další informace o vyšetřování Racine neposkytl.

Abbott přepravy ilegálů mimo jeho stát obhajuje a uvedl, že byl nucen přijmout bezprecedentní opatření, aby zachoval bezpečnost texaských komunit.

New York a Washington začaly mít během přeprav kapacitní problémy a New York musel otevřít pro migranty tzv. nouzové hotely.

Abbott minulý týden ve volbách obhájil svůj guvernérský post, poté, co porazil demokratického vyzyvatele Beto O’Rourkea.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...