Zachary Stieber

22. 11. 2022

Bývalá tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová se musí dostavit k soudu, aby podala výpověď ohledně možné spolupráce vlády s velkými technologickými firmami na cenzuře obsahu sociálních sítí. Rozhodl o tom 21. listopadu americký soudce Terry Doughty, jmenovaný bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Psakiová, která nyní pracuje pro televizi MSNBC, se pokoušela soudní předvolání odmítnout s odůvodněním, že na ni vytvoří „nepřiměřenou zátěž“, na což soud reagoval usnesením, že Psakiová nečelí „nepřiměřené zátěži“. Odůvodnění pro předvolání Psakiové popisuje soudce Terry Doughty v sedmistránkovém rozhodnutí.

V říjnu 2022 soudce Doughty nařídil Psakiové a dalším bývalým i současným úředníkům administrativy prezidenta Joea Bidena, aby odpovídali na otázky pod přísahou, protože byly předloženy důkazy naznačující, že se domlouvali s velkými technologickými firmami na cenzuře uživatelů.

Žalobci v případu uvedli, že veřejná prohlášení Psakiové o tom, že administrativa Joea Bidena tlačila na Facebook a další společnosti, aby potlačovaly údajné dezinformace a zakazovaly uživatelům přístup, ukazují, že měla osobní znalosti o komunikaci mezi úředníky a vedoucími pracovníky velkých technologických společností.

Doughty posoudil argumenty obžaloby a shledal, že žalobci „prokázali, že Jennifer Psakiová má osobní znalosti o problematice týkající se cenzury napříč sociálními médii související s onemocněním covid-19 a vedlejšími otázkami covidu-19“.

„Veřejný zájem spočívá v určení, zda byla potlačena práva na svobodu projevu podle prvního dodatku. Proto se návrh Psakiové a federálních žalovaných na přerušení výpovědi zamítá,“ uvedl Doughty.

Soudní rozhodnutí je poslední prohrou současné vlády USA, která se snaží chránit různé bývalé i současné úředníky před odpovídáním na otázky pod přísahou.

Soudce Doughty nedávno zamítl návrh na zrušení předvolání Elvina Chana, agenta FBI se sídlem v Kalifornii, který byl popsán jako osoba zapojená do komunikace, jež vedla k potlačení původního příběhu o notebooku Huntera Bidena ze strany Facebooku.

Doughty rovněž zamítl žádost o odklad výpovědí generálního chirurga Viveka Murthyho, jmenovaného prezidentem Bidenem, ředitelky Agentury pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury Jen Easterlyové, též jmenované Bidenem, a Roba Flahertyho, zástupce asistenta prezidenta.

Vláda USA uvedla, že všichni tři jsou vysoce postavení úředníci a že odvolací soud se pravděpodobně postaví na stranu obžalovaných.

Daughty uvedl, že se také domnívá, že všichni tři jsou vysoce postavení, ale zopakoval svůj poslední závěr, podle něhož zátěž spojená s výpověďmi je převážena „potřebou stanovit, zda jsou potlačována práva na svobodu projevu podle prvního dodatku americké ústavy“.

Článek byl pro překlad zkrácen. Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

Přečtěte si také

Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk
Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk

Dochází k propojování lidského s umělým. Švýcarský startup vyvinul procesor z uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk. Australští vědci pomocí takových buněk zdokonalují AI.

Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum
Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum

Stále více lidí se aktivně vyhýbá zpravodajství, protože ho považují za depresivní či nudné. K fenoménu v posledních letech mohly přispět pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy.

Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám
Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám

Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.

Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru
Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru

Osmdesát zemí světa dnes společně vyzvalo, aby "územní celistvost" Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese.