Bývalá tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová se musí dostavit k soudu, aby podala výpověď ohledně možné spolupráce vlády s velkými technologickými firmami na cenzuře obsahu sociálních sítí. Rozhodl o tom 21. listopadu americký soudce Terry Doughty, jmenovaný bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Psakiová, která nyní pracuje pro televizi MSNBC, se pokoušela soudní předvolání odmítnout s odůvodněním, že na ni vytvoří „nepřiměřenou zátěž“, na což soud reagoval usnesením, že Psakiová nečelí „nepřiměřené zátěži“. Odůvodnění pro předvolání Psakiové popisuje soudce Terry Doughty v sedmistránkovém rozhodnutí.

V říjnu 2022 soudce Doughty nařídil Psakiové a dalším bývalým i současným úředníkům administrativy prezidenta Joea Bidena, aby odpovídali na otázky pod přísahou, protože byly předloženy důkazy naznačující, že se domlouvali s velkými technologickými firmami na cenzuře uživatelů.

Žalobci v případu uvedli, že veřejná prohlášení Psakiové o tom, že administrativa Joea Bidena tlačila na Facebook a další společnosti, aby potlačovaly údajné dezinformace a zakazovaly uživatelům přístup, ukazují, že měla osobní znalosti o komunikaci mezi úředníky a vedoucími pracovníky velkých technologických společností.

Doughty posoudil argumenty obžaloby a shledal, že žalobci „prokázali, že Jennifer Psakiová má osobní znalosti o problematice týkající se cenzury napříč sociálními médii související s onemocněním covid-19 a vedlejšími otázkami covidu-19“.

„Veřejný zájem spočívá v určení, zda byla potlačena práva na svobodu projevu podle prvního dodatku. Proto se návrh Psakiové a federálních žalovaných na přerušení výpovědi zamítá,“ uvedl Doughty.

Soudní rozhodnutí je poslední prohrou současné vlády USA, která se snaží chránit různé bývalé i současné úředníky před odpovídáním na otázky pod přísahou.

Soudce Doughty nedávno zamítl návrh na zrušení předvolání Elvina Chana, agenta FBI se sídlem v Kalifornii, který byl popsán jako osoba zapojená do komunikace, jež vedla k potlačení původního příběhu o notebooku Huntera Bidena ze strany Facebooku.

Doughty rovněž zamítl žádost o odklad výpovědí generálního chirurga Viveka Murthyho, jmenovaného prezidentem Bidenem, ředitelky Agentury pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury Jen Easterlyové, též jmenované Bidenem, a Roba Flahertyho, zástupce asistenta prezidenta.

Vláda USA uvedla, že všichni tři jsou vysoce postavení úředníci a že odvolací soud se pravděpodobně postaví na stranu obžalovaných.

Daughty uvedl, že se také domnívá, že všichni tři jsou vysoce postavení, ale zopakoval svůj poslední závěr, podle něhož zátěž spojená s výpověďmi je převážena „potřebou stanovit, zda jsou potlačována práva na svobodu projevu podle prvního dodatku americké ústavy“.

Článek byl pro překlad zkrácen. Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.