Zachary Stieber

24. 11. 2022

Vrchní st. zástupce Louisiany prozradil, že Dr. Anthony Fauci během soudního slyšení týkajícího se vládou iniciované cenzury sociálních sítí tvrdil, že si nemůže vzpomenout na klíčové podrobnosti o svém počínání během pandemie covidu-19.

Fauciho, který je ředitelem Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci (NIAID) od roku 1984 a hlavní lékařský poradce prezidenta Joea Bidena, vyslýchal 23. listopadu vrchní státní zástupce Louisiany Jeff Landry a vrchní státní zástupce Missouri Eric Schmitt, oba republikáni.

„Bylo to ohromující, doslova jsme s doktorem Faucim strávili sedm hodin – jde o člověka, který zničil americkou ekonomiku na základě tvrzení ‚věda, následujte vědu‘. A během sedmi hodin jsme zjistili, že si nepamatuje prakticky nic, co by se týkalo jeho jednání týkající se covidu,“ řekl Landry deníku The Epoch Times poté, co skončil se svědkem. „Prostě řekl: ‚Nemohu si vzpomenout, neviděl jsem to. A myslím, že je třeba dát tyto dokumenty do souvislostí,‘“ dodal Landry.

„Bylo nesmírně znepokojující si uvědomit, že je to člověk, který radí prezidentům Spojených států, a přesto si nedokázal vzpomenout na informace, které zveřejnil, informace, o kterých diskutoval, tiskové konference, které pořádal a které se týkaly reakce na covid-19,“ dodal později Landry.

Fauci ani NIAID na žádosti o komentář bezprostředně nereagovali.

Landry odmítl poskytnout o výpovědi další podrobnosti, dokud nebude zveřejněna. Řekl však, že některá sdělení budou moci k podpoře svého případu využít.

Landry a Schmitt v květnu zažalovali americkou vládu s obviněním, že porušuje práva lidí propůjčené prvním dodatkem ústavy tím, že tlačí na velké technologické společnosti, aby cenzurovaly projevy uživatelů. Dokumenty, které vláda v reakci na žalobu předložila, jejich tvrzení podpořily. Federální soudce Terry Doughty (jmenovaný Trumpem), který na případ dohlíží, nedávno nařídil Faucimu a dalším sedmi úředníkům, aby v této věci vypovídali pod přísahou.

Doughty ve svém rozhodnutí uvedl, že žalobci prokázali, že Fauci „má osobní znalosti o problematice týkající se cenzury napříč sociálními médii souvisejícími s covidem-19…“.

Ve středu Fauci poprvé vypovídal pod přísahou o svých interakcích s velkými technologickými firmami, včetně komunikace se zakladatelem Facebooku Markem Zuckerbergem.

Landry ještě před slyšením v prohlášení uvedl: „Všichni si zasloužíme vědět, jak moc se doktor Fauci podílel na cenzuře amerického lidu během covidové pandemie; doufám, že to zítra odhalím.“

„Budeme následovat důkazy všude tam, kam nás povedou, abychom se dostali přesně k tomu, co se stalo, abychom se dostali ke skutečnosti, že naše vláda využívala soukromé subjekty k potlačování projevů Američanů,“ řekl Landry deníku The Epoch Times.

Jedním z příkladů Fauciho vyhýbavosti během výpovědi byla reakce na Prohlášení z Great Barringtonu (Great Barrington Declaration) – dle právničky Jenin Younes zastupující New Civil Liberties Alliance (jednoho z žalujících) Fauci tvrdil, že neměl čas starat se o takové věci jako Prohlášení z Great Barringtonu. Přitom se k němu několikrát vyjadřoval, kritizoval, a v e-mailu Dr. Collinsovi navrhoval rychle proti němu zakročit.

Další výpovědi

Vládní právníci podali návrh na zablokování předvolání dalších svědků, nikoli však Fauciho. Právě v pondělí se jim to povedlo v případě nejvyššího představitele zdravotnictví Viveka Murthyho, ředitelky Agentury pro kybernetickou bezpečnost Jen Easterlyové a Roba Flahertyho, Bidenova zástupce.

Stejně tak, nicméně neúspěšně, se o to snažili v případě výpovědí bývalé tiskové mluvčí Bílého domu Jen Psakiové a agenta FBI Elvise Chana.

Chan se podle důkazů získaných v rámci případu a veřejných prohlášení, která učinil, podílel na komunikaci s Facebookem, LinkedIn a dalšími velkými technologickými firmami ohledně moderování obsahu. Psakiová ještě v době svého působení v Bílém domě veřejně prohlásila, že platformy by měly proti údajným dezinformacím zakročit.

Žalobci již vyzpovídali několik úředníků, včetně Daniela Kimmage, úředníka Centra pro globální angažovanost ministerstva zahraničí.

Toto centrum spolupracovalo s agenturou Easterly na vytvoření koalice neziskových organizací nazvané Election Integrity Partnership, která na sociální sítě vyvíjela cenzurní tlaky.

Návrh na zamítnutí případu

Ve středu vláda požádala soudce Doughtyho, aby případ zamítl, tvrdíc, že žalobci neprokázali, že by vláda na společnosti vyvíjela nátlak.

I kdyby vládní úředníci „naléhali na společnosti sociálních médií, aby dělaly více pro omezení dezinformací, veškerá rozhodnutí o moderování obsahu učiněná společnostmi sociálních médií nakonec ‚spočívala‘ na těchto společnostech“, argumentovali vládní právníci.

„Dokonce ani důrazné žádosti nebo silně formulované naléhání, viz … (prezident Biden, který řekl, že nepřijetí opatření proti dezinformacím vede k ‚zabíjení lidí‘), se přesvědčivě nedají považovat za nátlak,“ dodali právníci.

Žalobci vůči návrhu připravují odpověď.

Obě strany rovněž připravují argumenty týkající se rozhodnutí federálního odvolacího soudu pro pátý obvod, který zablokoval výpovědi Murthyho, Easterlyho a Flahertyho.

Odvolací soud uvedl, že Doughty dostatečně nezvážil, zda existují alternativní způsoby získání požadovaných informací, jako je například výpověď níže postavených úředníků nebo vyžádání písemných odpovědí od výše postavených představitelů.

Doughty nařídil žalobcům, aby argumenty předložili do 29. listopadu. Vláda má na odpověď čas do 2. prosince. Žalobci mohou na tuto odpověď reagovat do 5. prosince.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Přečtěte si také

Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy
Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy

Tucker Carlson v rozhovoru s Nayibem Bukelem konstatuje, že pokud se malá a chudá země jako Salvador dokázala bez mezinárodní pomoci zbavit násilí a organizovaného zločinu, dokáže to i každý jiný stát.

Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění
Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění

Nejlepší snímky Mléčné dráhy pořízené po celém světě.

Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře
Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře

Dlouholeté klišé říká, že každé tvrzení o Indii je pravdivé, ale stejně tak je pravdivý i opak.

Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích
Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích

Čeští fanoušci by měli počítat se zdržením kvůli přísnějším kontrolám německé policie na hranicích - na dálnicích, silnicích i ve vlacích.

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala
Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala

Vláda dnes udělala další krok k jejich nákupu, rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem.