2. 9. 2022

V uplynulých týdnech vyšlo na povrch několik informací, které odhalují, jak úředníci Bidenovy administrativy či jiní federální zaměstnanci vyvíjejí cenzurní tlaky na sociální sítě. Republikáni v odezvě předkládají návrh zákona, který by měl svobodu projevu posílit.

Přes 50 vysoce postavených federálních úředníků tlačilo soc. sítě ke covidové cenzuře

Spolu se žalobou Lousiany a Missouri vůči prezidentu Bidenovi proniklo na veřejnost šokující odhalení. Ve více než 700-stránkovém podání je obsažena komunikace několika desítek federálních zaměstnanců ministerstev a úřadů, kteří vyvíjeli cenzurní tlaky na sociální sítě ve jménu tzv. dezinformací o covidu-19 a vakcínách.

„Pokud někdy existovaly pochybnosti, že federální vláda stojí za cenzurou Američanů, kteří se odvážili nesouhlasit s oficiálními zprávami o covidu, tyto pochybnosti se již rozplynuly,“ sdělila včera ve zprávě odhalující vládní cenzuru Jenin Younesová, právnička New Civil Liberties Alliance, která zastupuje některé z žalujících.

„Nyní byl odhalen šokující rozsah zapojení vlády do umlčování Američanů prostřednictvím nátlaku na společnosti provozující sociální média. Tito byrokraté se i nadále brání snahám odhalit míru svého protiústavního jednání na každém kroku.“

Za zmínku také stojí, že v souvislosti se zmíněnou žalobou se vláda snaží zakrýt komunikaci mezi dr. Faucim a Markem Zuckerbergem, generálním ředitelem společnosti Meta (Facebook).

„Žalovaní vznášejí námitku proti této žádosti jako nadměrně rozsáhlé, protože požaduje dokumenty, které nejsou relevantní pro nároky žalobců a které nespadají do rozsahu soudem povoleného zjišťování,“ brání se vládní právníci jménem Fauciho a jeho agentury NIAID.

Cenzura informací o notebooku Huntera Bidena

Minulý týden jsme naše čtenáře informovali o rozhovoru Marka Zuckerberga s podcasterem Joem Roganem. Během diskuze Zuckerberg řekl, že několik týdnů před americkými volbami 2020 komunikovala s jeho zaměstnanci FBI ohledně zpráv týkajících se kompromitujících informací z notebooku Huntera Bidena. Výsledkem bylo, že Facebook algoritmicky snížil dosah inkriminovaného obsahu k uživatelům. FBI na Zuckerbegova tvrzení reagovala tím, že z jejich strany šlo pouze o obecné sdělení, a ne žádost k akci.

Pokud jde o Twitter, ten obsah týkající se článku NY Post o Hunterově notebooku potlačil úplně. Použitelné informace o tom, zda došlo i v tomto případě k ovlivňování ze strany federálních úřadů, zatím nemáme.

Zůstává otázkou, do jaké míry mohl mít tento akt cenzury dopad na výsledky prezidentských voleb, v nichž těsně vyhrál Hunterův otec Joe Biden.

Donald Trump po Zuckerbergově rozhovoru s Roganen vyzval k okamžité nápravě – buď po změně výsledku voleb, anebo ke konání nových.

35 republikánských kongresmanů včera vyzvalo šéfa Mety o uchování veškeré komunikace mezi FBI a Facebookem, týkající se Hunterova notebooku.

Návrh „Zákona ochrany projevu před vládním zasahováním“

Republikáni v souvislosti s vládními cenzurními tlaky přicházejí s legislativním návrhem k úpravě části páté federálního zákoníku (USC), která pojednává o organizaci vlády a zaměstnanců. Cílem návrhu je nařídit federálním zaměstnancům, aby v rámci svých oficiálních možností nepodporovali cenzuru názorů.

„Bidenova administrativa používá tvrdou ruku vlády k nátlaku na společnosti provozující sociální média, aby cenzurovaly svobodu projevu Američanů a zprávy sdílené na jejich platformách,“ uvedl v prohlášení James Comer, nejvýše postavený republikán Sněmovního výboru pro dohled.

Spoluautoři návrhu zákona i prohlášení jsou další dva sněmovní republikáni – Jim Jordan z Justičního výboru a Cathy McMorris Rodgersová z Výboru pro energii a obchod.

Související články

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.