Mark Zuckerberg, generální ředitel společnosti Meta, mateřské společnosti Facebooku, v nedávném rozhovoru s moderátorem podcastu Joem Roganem uvedl, že společnost aktivně snížila dosah příspěvků na sociálních sítích, které odkazovaly na informace o notebooku Huntera Bidena v období před americkými prezidentskými volbami 2020.
V epizodě pořadu „The Joe Rogan Experience” z 25. srpna Zuckerberg uvedl, že tento krok byl reakcí na obecné doporučení Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) některým zaměstnancům Facebooku, aby byli před volbami v roce 2020 ostražití vůči ruské propagandě.
Zuckerbergovy poznámky byly odpovědí na Roganovu otázku: „Jak přistupujete k tomu, když se objeví nějaká velká kontroverzní zpráva, jako například během voleb, kdy se na Twitteru soustředilo hodně pozornosti kvůli informacím o notebooku Huntera Bidena?“
Zuckerberg na Roganovu otázku konkrétně odpověděl: „Pozadí této věci je takové, že myslím, že FBI v podstatě přišla za některými lidmi z našeho týmu a řekla jim: ‚Hej, jen abyste věděli, měli byste být ve střehu. Uvažovali jsme o tom, že ve volbách v roce 2016 bylo hodně ruské propagandy, a upozorňujeme na to, že se nějaký podobný odpad opět chystá, takže prostě buďte ostražití‘.“
Zuckerberg uvedl, že pravidla chování, který Facebook přijal, se „lišil od pravidel Twitteru“.
„To, co udělal Twitter, [bylo], že řekl ‚tohle vůbec nemůžete sdílet‘. To jsme neudělali,“ řekl Zuckerberg s odkazem na zprávy o notebooku Huntera Bidena. „Děláme to tak, že pokud je nám něco nahlášeno jako potenciální dezinformace, důležitá dezinformace – děláme také programy na ověřování faktů třetími stranami, protože nechceme rozhodovat o tom, co je pravda a co lež – a po dobu, myslím, že to bylo pět nebo sedm dní, kdy se v podstatě zjišťovalo, zda je to lež, byla distribuce na Facebooku snížena, ale lidé to stále mohli sdílet. Takže jste to stále mohli sdílet, stále jste to mohli přijímat.“
Zuckerberg Roganovi vysvětlil, že Facebook zařazoval příspěvky o notebooku Huntera Bidena do newsfeedu „o něco méně, takže je vidělo méně lidí, než by je jinak vidělo“. Zuckerberg nevyčíslil, o jakou míru Facebook snížil distribuci příspěvků, ale řekl, že „je to významné“.
„Ale nebyli jsme v tom tak nějak černobílí jako Twitter. Prostě jsme si tak nějak řekli, hele, podívejte se, když za námi přijde FBI – kterou stále považuji za legitimní instituci v této zemi, je to velmi profesionální orgán činný v trestním řízení – a řekne nám, že se máme být před něčím na pozoru, tak to chci brát vážně.“
Když New York Post přišel v říjnu 2020 se zprávami o notebooku, FBI jej již údajně měla v držení.
Podle republikánského senátora Rona Johnsona z justičního výboru se tento týden přihlásil další informátor z řad FBI, který prozradil, že FBI zdržovala vyšetřování týkající se notebooku Huntera Bidena.
Investigativní novináři Jeff Carlson a Hans Mahncke v komentáři pro The Epoch Times uvedli, že utajování zpráv o notebooku Huntera Bidena ze strany mediálních domů a velkých technologických společností ovlivnilo výsledek prezidentských voleb v roce 2020.
Překlad a redakční úprava a zkrácení původního článku: J. S.