Poté, co ve středu na svém osobním účtu sdílela Kayleigh McEnany, tisková mluvčí Bílého domu, zprávu New York Post o Hunteru Bidenovi, Twitter jí zablokoval účet. Stejně dopadl ve čtvrtek i twitterový účet předvolební kampaně Donalda Trumpa.

Odpočítávalo se 20 dní do prezidentských voleb v USA, předvolební boj v plném nasazení. Známý mediální dům New York Post přišel se zprávou, která vrhá negativní světlo na Bidenovy…

New York Post dle všeho získal informace o materiálech z osobního laptopu Huntera Bidena, syna demokratického kandidáta Joe Bidena. Mezi daty zachráněnými při opravě laptopu měly být dle NY Post i informace na citlivé téma ukrajinského holdingu Burisma nebo sexuálně explicitní fotografie či video, na kterém Hunter kouří crack při „románku“ s neidentifikovanou ženou.

John Paul Mac Isaac, majitel počítačového obchůdku v Delaware, v rozhovoru pro Fox News řekl, že si není stoprocentně jistý, zda notebook přinesl na opravu sám Hunter Biden. Nicméně, pro NY Post uvedl, že laptop měl nálepku „Beau Biden Foundation“.

Isaac dostal dle Fox News od zákazníka k opravě 3 poškozené notebooky v dubnu 2019. Data se povedlo zachránit jen z jednoho z nich a dle Isaaca byla (obsahově) znepokojující. Když se zákazník pro notebooky nevrátil ani po 90 dnech, Isaac se jej pokoušel kontaktovat, ale neúspěšně.

V září měl Isaac kvůli znepokojujícímu obsahu (konkrétně e-mailům) kontaktovat prostředníka, který následně kontaktoval FBI.

Dle obsahu svých příspěvků na sociálních sítích je Isaac zřejmě podporovatelem Donalda Trumpa.

Onu zprávu NY Post ve středu sdílela na svém Twitteru tisková mluvčí Bílého domu, Kayleigh McEnany. Sociální síť jí poté zablokovala účet s odvoláním na porušení pravidel Twitteru, konkrétně pravidel týkajících se „osobních informací“ a „distribuci hackovaných materiálů“.

Stejně tak postupoval Twitter i ve čtvrtek v případě oficiálního twitterového účtu předvolební kampaně Donalda Trumpa.

V obou případech se vůči Twitteru zvedla vlna kritiky. Již delší dobu jsou sociální sítě Twitter a Facebook obviňované ze zaujatosti vůči konzervativním skupinám a republikánům.

Obsah článku vychází z reportáží, které zpracovali redaktoři Isabel van Brugen, Jack Phillips a Jan Jekielek.


Zdroje: (anglicky)

Smoking-gun email reveals how Hunter Biden introduced Ukrainian businessman to VP dad

Twitter Locks Press Secretary McEnany’s Account Over Hunter Biden Article

Twitter Locks Trump Campaign Account Over Hunter Biden Post: Spokesman

Hunter Biden email story