Zatímco američtí demokraté byli 21. listopadu zabráni do výslechů týkajících se impeachmentu Donalda Trumpa, republikánští senátoři si zažádali o záznamy související s bývalým viceprezidentem Joe Bidenem, jeho synem Hunterem a ukrajinskou petrochemickou firmou Burisma.

Senátoři Grassley a Johnson (oba rep.) požádali Národní archiv o záznamy z návštěvy ukrajinských politiků v Bílém domě v lednu 2016. Zareagovali tak na článek investigativního reportéra J. Solomona ze 24. dubna, který měl mít informace z první ruky o tom, že na onom lednovém setkání Bílý dům pobídl ukrajinské politiky k vyšetřování šéfa Trumpovy kampaně a k zastavení vyšetřování firmy Burisma.

V ten stejný den si vyžádal senátor Graham (rep.) z Ministerstva zahraničí záznamy komunikace z roku 2016 mezi Bidenem a tehdejším ukrajinským prezidentem Porošenkem a jejich příslušnými úřady.

Graham si také vyžádal informace o setkání z 2. března 2016 mezi Devonem Archerem (obchodní partner H. Bidena) a tehdejším ministrem zahraničí, J. Kerrym. Setkali se několik týdnů poté, to ukrajinští úředníci zmrazili majetek M. Zlochevskieho, vlastníka Burismy. V té době byli Archer i H. Biden v dozorčí radě Burismy.

„Mám rád Joea Bidena jako člověka, ale nebudeme přecházet něco, co je evidentně konfliktem zájmů,“ napsal Graham, předseda senátního Soudního výboru na svém Twitteru 25. listopadu. „Věřím tomu, že působení Huntera Bidena v radě Burismy není morálně akceptovatelné. Pokud by byl ve stejné situaci někdo z republikánů, byl by určitě vyšetřovaný!“

Vyšetřování republikánů je úzce spjaté se snahou demokratů sesadit z prezidentského křesla Trumpa v souvislosti s jeho telefonátem z 25. července. Trump se tehdy v rozhovoru zeptal svého ukrajinského protějška Zelenského, zda by se mohl podívat na odchod generálního prokurátora Viktora Šokina z jeho úřadu.

Právě Šokinův úřad nechal při vyšetřování zmrazit majetek Zlochevskieho. Joe Biden v tu dobu Ukrajině zadržel slíbenou garanci půjčky. Biden se dokonce veřejně pochlubil, že Šokinovi zařídil vyhazov.

Na výzvu The Epoch Times o poskytnutí vyjádření v této věci zatím nereagují ani Ministerstvo zahraničí, Bílý dům, právníci H. Bidena a Archera, Burisma, Národní archiv a ani kampaň Joe Bidena.

Dle bankovních záznamů získaných v nesouvisející federální žalobě posílala Burisma firmě Rosemont Seneca Bohai 160 000 amerických dolarů každý měsíc od dubna 2014 do konce roku 2016. Jejím vlastníkem byl D. Archer (firma je momentálně neaktivní). Archer je spolu s H. Bidenem zakladatelem Rosemont Seneca Partners.

Grassley je předsedou senátního Finančního výboru, Johnson je předsedou senátního Výhoru pro zahraniční vztahy a Graham je předsedou Soudního výboru Senátu.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.