Informátor, který nahlásil Kongresu znepokojení nad jednáním prezidenta USA Donalda Trumpa s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, je dle jeho právního zástupce ochotný písemně zodpovědět otázky republikánů sněmovního Zpravodajského výboru bez zaangažování Demokratů. Zástupce republikánů i prezident Trump nabídku odmítají, protože anonymita informátora podle nich podkopává důvěryhodnost stížnosti a interpretaci telefonního rozhovoru.

Na základě zprávy informátora iniciovala v září šéfka Sněmovny reprezentantů (SR) Nancy Pelosiová (Demokraté) počáteční vyšetřování impeachmentu (ústavní žaloby) na prezidenta Trumpa. Minulý týden se díky převaze demokratů v SR odhlasovala rezoluce, která bude upravovat proces vyšetřování.

Informátor nebyl přímým účastníkem onoho telefonátu mezi Trumpem a Zelenským a jeho identita zůstává doposud utajovaná.

Republikáni vznesli několik stížností na demokraty vedené šetření impeachmentu, které je dle nich neférové, a také na to, že jim není dovoleno vyslechnout svědky.

Republikáni kritizují postupy vyšetřování – není dovoleno vyslechnout svědky, anonymita informátora, jednání za zavřenými dveřmi.

Dle republikánů anonymita informátora podkopává důvěryhodnost stížnosti a interpretaci onoho telefonního rozhovoru, jenž je ústředním bodem pro šetření impeachmentu.

3. listopadu řekl pro CBS News právní zástupce informátora, Mark Zaid, že jeho klient je ochotný zodpovědět pod přísahou písemné otázky republikánů. Na svém Twitteru Zaid napsal, že tuhle možnost nabídl Devinu Nunesovi (republikáni), členovi Zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů.

Republikán Jim Jordan
Republikán Jim Jordan. (Samira Bouaou/The Epoch Times)

Kongresman Jim Jordan později v neděli nabídku za republikány odmítl s tímto stanoviskem: „Písemné odpovědi nám neposkytnou dostatečnou příležitost k prošetření všech relevantních faktů a ke křížovému výslechu tzv. informátora.“

„Máme vážné pochybnosti o politické předpojatosti a stranických motivacích onoho jedince a vypadá to, že Mark Zaid a Adam Schiff se pokoušejí tato fakta před veřejností skrýt. Svědectví z minulého týdne vyvolalo ještě více obav týkajících se anonymního informátora a naši potřebu vyslechnout jej osobně,“ dodal Jordan.

„Protože již máme nahrávku telefonátu, nepotřebujeme informátora, který u něj nebyl přítomný, aby nám řekl, co se během telefonátu dělo,“ řekl pro CBS 13. října Schiff (předseda Zpravodajského výboru, který vede šetření, dem.).

Proti návrhu informátora se v pondělí vyjádřil i samotný prezident Donald Trump.

Začátkem října na svém Twitterovém účtu prezident Trump komentoval snahu Demokratů o prosazení ústavní žaloby na jeho osobu: „S tím, jak se každým dnem dozvídám více a více, docházím k závěru, že se nejedná o impeachment, ale že jde o PUČ, jehož cílem je chopit se moci lidu, (vzít jim) jejich HLAS, jejich svobody, jejich druhý dodatek (americké ústavy), náboženství, armádu, hraniční zdi a jejich práva, která jim jako občanům Spojených států amerických dal Bůh.“

Zpráva čerpá z článků Zachary StieberaJacka Phillipse z newyorské redakce The Epoch Times.