Hunter Biden, syn bývalého amerického viceprezidenta (a současného kandidáta na prezidenta) Joe Bidena, figuruje dle nově vydaného kongresního reportu v „podezřelých finančních transakcích“ s lidmi, kteří mají vazby na Rusko i Komunistickou stranu Číny.

Společná zpráva vydaná třemi senátními výbory, Výborem pro domácí bezpečnost, Finančním výborem a Výborem pro vládní záležitosti, vznáší u obchodů Huntera Bidena obavy z konfliktu zájmů, trestných činů, kontrašpionáže a vydírání.

„Záznamy získané výbory ukazují na konzistentní, významné a rozsáhlé finanční vztahy mezi Hunterem Bidenem, Jamesem Bidenem, Sarou Bidenovou, Devonem Archerem a Číňany napojenými na komunistický režim a LOA [Lidově osvobozenecká armáda], a také na další lidi ze zahraničí s pochybným pozadím,“ píše se ve zprávě.

James Biden je bratr Joe Bidena, Sara Bidenová je Jamesova manželka a Archer je jeden z Hunterových obchodních partnerů.

Joe Biden, současný kandidát Demokratické strany na prezidenta, byl do roku 2016 viceprezidentem USA.

Vyšetřování vedli předseda Finančního výboru Chuck Grassley (rep.) a předseda Výboru pro domácí bezpečnost Ron Johnson (rep.)

Jedno z klíčových zjištění se týká Hunterova dosazení do vedení ukrajinského energetického gigantu Burisma.

Bývalý zástupce vedoucího mise na americkém velvyslanectví v Kyjevě, George Kent, v roce 2015 vznesl v této souvislosti obavy z konfliktu zájmů, protože američtí úředníci se v té době snažili pomáhat na Ukrajině s antikorupční kampaní.

H. Biden byl v radě Burismy v době, kdy vlastník společnosti údajně podplatil 7 miliony dolary úředníky pracující pro ukrajinského generálního prokurátora, aby stáhli případ vedený proti vlastníkovi.

Za pozici v radě Burismy měli Biden i Archer získat 4 miliony dolarů. Oni a další z Bidenových obdrželi dle senátní zprávy také miliony dolarů od cizích státních příslušníků s pochybným pozadím.

Od Eleny Baturiny, vdovy po moskevském starostovi, inkasoval Hunter 3,5 milionu dolarů a další miliony získal z obchodních transakcí s lidmi napojených na Komunistickou stranu Číny a LOA.

Dle zprávy měl Hunter Biden také „zaplatit ženám ruské a východoevropské národnosti, které měly zřejmě vazby na prostituci a kupčení s lidmi ve Východní Evropě“.

Mluvčí Bidenovy předvolební kampaně, Andrew Bates, se ke zprávě vyjádřil s tím, že vyšetřováním se promarnil čas, který mohl být věnovaný boji proti pandemií nového koronaviru.

„Proč? Aby podněcovali útoky zahraničí proti suverenitě našich voleb za peníze daňových poplatníků – útok založený na dávno vyvrácené, zaryté pravicové konspirační teorii, která ukazuje na to, že sám senátor Johnson je zkorumpovaný, a tím nepřímo vyjádřil, že se pokouší využít jakoukoliv pomoc Donaldu Trumpovi pro znovuzvolení,“ řekl Bates.

Hunter Biden se říjnu 2019 ke svému působení v Burismě a k vazbám v Číně vyjadřoval a obhajoval v rozhovoru pro ABC News. Řekl, že situaci zřejmě dobře neodhadl, ale že nic nesprávného neudělal.

„Dal jsem záminku některým velmi neetickým lidem, aby jednali nelegálně a pokusili se způsobit škodu mému otci. Tam jsem udělal chybu. Za to přebírám plnou odpovědnost. Udělal jsem cokoliv nesprávně? Ne, v žádném případě. Vůbec a v žádném případě.“

Během onoho interview Hunter uvedl jinou odpověď na stejnou otázku, kterou zodpovídal pro New Yorker ohledně toho, zda s otcem o Burismě mluvil.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.