Zachary Stieber

25. 9. 2020

Hunter Biden, syn bývalého amerického viceprezidenta (a současného kandidáta na prezidenta) Joe Bidena, figuruje dle nově vydaného kongresního reportu v „podezřelých finančních transakcích“ s lidmi, kteří mají vazby na Rusko i Komunistickou stranu Číny.

Společná zpráva vydaná třemi senátními výbory, Výborem pro domácí bezpečnost, Finančním výborem a Výborem pro vládní záležitosti, vznáší u obchodů Huntera Bidena obavy z konfliktu zájmů, trestných činů, kontrašpionáže a vydírání.

„Záznamy získané výbory ukazují na konzistentní, významné a rozsáhlé finanční vztahy mezi Hunterem Bidenem, Jamesem Bidenem, Sarou Bidenovou, Devonem Archerem a Číňany napojenými na komunistický režim a LOA [Lidově osvobozenecká armáda], a také na další lidi ze zahraničí s pochybným pozadím,“ píše se ve zprávě.

James Biden je bratr Joe Bidena, Sara Bidenová je Jamesova manželka a Archer je jeden z Hunterových obchodních partnerů.

Joe Biden, současný kandidát Demokratické strany na prezidenta, byl do roku 2016 viceprezidentem USA.

Vyšetřování vedli předseda Finančního výboru Chuck Grassley (rep.) a předseda Výboru pro domácí bezpečnost Ron Johnson (rep.)

Jedno z klíčových zjištění se týká Hunterova dosazení do vedení ukrajinského energetického gigantu Burisma.

Bývalý zástupce vedoucího mise na americkém velvyslanectví v Kyjevě, George Kent, v roce 2015 vznesl v této souvislosti obavy z konfliktu zájmů, protože američtí úředníci se v té době snažili pomáhat na Ukrajině s antikorupční kampaní.

H. Biden byl v radě Burismy v době, kdy vlastník společnosti údajně podplatil 7 miliony dolary úředníky pracující pro ukrajinského generálního prokurátora, aby stáhli případ vedený proti vlastníkovi.

Za pozici v radě Burismy měli Biden i Archer získat 4 miliony dolarů. Oni a další z Bidenových obdrželi dle senátní zprávy také miliony dolarů od cizích státních příslušníků s pochybným pozadím.

Od Eleny Baturiny, vdovy po moskevském starostovi, inkasoval Hunter 3,5 milionu dolarů a další miliony získal z obchodních transakcí s lidmi napojených na Komunistickou stranu Číny a LOA.

Dle zprávy měl Hunter Biden také „zaplatit ženám ruské a východoevropské národnosti, které měly zřejmě vazby na prostituci a kupčení s lidmi ve Východní Evropě“.

Mluvčí Bidenovy předvolební kampaně, Andrew Bates, se ke zprávě vyjádřil s tím, že vyšetřováním se promarnil čas, který mohl být věnovaný boji proti pandemií nového koronaviru.

„Proč? Aby podněcovali útoky zahraničí proti suverenitě našich voleb za peníze daňových poplatníků – útok založený na dávno vyvrácené, zaryté pravicové konspirační teorii, která ukazuje na to, že sám senátor Johnson je zkorumpovaný, a tím nepřímo vyjádřil, že se pokouší využít jakoukoliv pomoc Donaldu Trumpovi pro znovuzvolení,“ řekl Bates.

Hunter Biden se říjnu 2019 ke svému působení v Burismě a k vazbám v Číně vyjadřoval a obhajoval v rozhovoru pro ABC News. Řekl, že situaci zřejmě dobře neodhadl, ale že nic nesprávného neudělal.

„Dal jsem záminku některým velmi neetickým lidem, aby jednali nelegálně a pokusili se způsobit škodu mému otci. Tam jsem udělal chybu. Za to přebírám plnou odpovědnost. Udělal jsem cokoliv nesprávně? Ne, v žádném případě. Vůbec a v žádném případě.“

Během onoho interview Hunter uvedl jinou odpověď na stejnou otázku, kterou zodpovídal pro New Yorker ohledně toho, zda s otcem o Burismě mluvil.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.